Wyświetl temat - badanie AMH i kariotypów po kwalifikacji

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC

[ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw lip 03, 2014 1:22 pm 
Mateczka
Awatar użytkownika
Mateczka

witam,
Jestem po pierwszej stymulacji w "programie" zakończonej trzema transferami bez implantacji zarodków.
Byłam na wizycie przed podejściem do kolejnej stymulacji. Dr chciała wysłać mnie na ponowne badanie AMH które podczas kwalifikacji wynosiło 1.9. Dr powiedziała też że jeżeli moje AMH zmniejszyło się poniżej norm to mogę zostać zdyskwalifikowana z programu. Czy to prawda? Czy powinnam robić to badanie? Czy mam się bać dyskwalifikacji? Czy klinika może zadać ode mnie takiego badania w ogóle już w trakcie mojego uczestnictwa w programie?

Dr poinformowała mnie również o konieczności wykonania badań kariotypów, że takie są nowe wytyczne od 1lipca. Dostałam również aneks do umowy z którym jeszcze się do końca nie zapoznałam ale muszę go podpisać. Skoro zostałam zakwalifikowana do programu to dlaczego zmieniane są zasady?
bardzo proszę o odpowiedz

II próba - 16/08 transfer dwóch maluszków-> B E T A:12dpt- 81.49->16dpt-167.6->18dpt-276->20dpt-609.8->23dpt-400 -> 24 dpt-125
:cry2:

PostZamieszczono: pt lip 04, 2014 3:53 pm 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Zasady realizacji Programu pozostały niezmienione. Zmianie uległ w niektórych miejscach "Regulamin uczestnictwa w programie zdrowotnym pn. „Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016”. Kryteria kwalifikacji i dyskwalifikacji nie uległy zmianie.

Jeśli w trakcie korzystania z Programu u pary zostanie stwierdzone występowanie czynnika dyskwalifikującego z udziału w Programie (zajście w ciążę w sposób naturalny, brak możliwości pobrania komórek od partnera), para powinna zakończyć udział, bo dalsze udzielanie świadczeń w takiej sytuacji nie ma uzasadnienia.

W trakcie uczestnictwa w Programie powinna Pani, jeśli poprzednie wyniki badań straciły ważność, wykonać badania zlecone przez lekarza. Informacje uzyskane na podstawie tych wyników badań mogą pozwolić na ocenę aktualnego stanu zdrowia.
Jeżeli w wyniku stymulacji hormonalnej zostały od Pani pobrane komórki jajowe oraz udało się wyhodować zarodki, trudno się spodziewać aby wyniki badania AMH czy FSH wskazały na ryzyko braku odpowiedzi na stymulację hormonalną jajeczkowania. Zarówno w Programie jak i podczas świadczeń udzielanych komercyjnie o zastosowanym leczeniu powinien decydować lekarz. Bez informacji o Pani stanie zdrowia, nie jest on w stanie podjąć decyzji dotyczących wyboru najkorzystniejszego sposobu leczenia.

Ministerstwo Zdrowia nie przekazało informacji, czy stanowiska, w którym by bezwględnie nakazywało wykonywanie badań kariotypu u par zakwalifikowanych.
Wszystkie badania niezbędne do przeprowadzenia zapłodnienia pozaustrojowego dla pary zakwalifikowanej powinny być jej udzielane nieodpłatnie.

W Regulaminie została doprecyzowana m.in. kwestia oczekiwania na kolejny cykl oraz zasady korzystania ze świadczeń objętych Programem poza nim.
Jeżeli chce Pani podać więcej szczegółów dotyczących opisywanej sytuacji, może Pani skontaktować się z Ministerstwem Zdrowia także z wykorzystaniem formularza kontaktowego na stronie Programu.

PostZamieszczono: sob lip 05, 2014 4:19 am 

Ekspert MZ pisze:
Jeśli w trakcie korzystania z Programu u pary zostanie stwierdzone występowanie czynnika dyskwalifikującego z udziału w Programie (zajście w ciążę w sposób naturalny, brak możliwości pobrania komórek od partnera), para powinna zakończyć udział, bo dalsze udzielanie świadczeń w takiej sytuacji nie ma uzasadnienia.

Proszę o wyjaśnienie i podanie wykładni prawnej jakie czynniki oprócz podanych powyżej są kryteriami dyskwalifikującymi z udziału w Programie po zakwalifikowaniu się już pary do programu
Ciąża naturalna i brak możliwości pobrania komórek są dość oczywiste i logiczne ale czy np zły wynik ponownie zleconych badań AMH, FSH także?
Kto w ogóle ma pokryć koszta ponownych badań w/w hormonów w przypadku ich zlecenia przez lekarza - skoro wg programu - para po zakwalifikowaniu się do niego nie ma ponosić żadnych dodatkowych kosztów.....?

PostZamieszczono: pt lip 25, 2014 10:59 am 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Kryteria udziału w Programie pary są zawarte w treści Programu. Określają one jakie są kryteria kwalifikujące i dyskwalifikujące z udziału w Programie. Informację w tym zakresie może Pani znaleźć na stronie http://www.invitro.gov.pl/

Świadczenia w ramach Programu mogą być udzielane tylko parze, która spełnia kryteria uczestnictwa. Program nie przewiduję każdorazowej, tj. przed kolejnym cyklem, kwalifikacji, czyli analizy dokumentacji z procesu leczenia.
Ale jeżeli para nie spełnia kryteriów udziału w Programie, nie jest możliwe przeprowadzenie leczenia zgodnego z zasadami realizacji Programu. Dotyczy to także potencjalnego ryzyka braku prawidłowej odpowiedzi na stymulację jajeczkowania.
Dla pary zakwalifikowanej wszystkie badania i świadczenia niezbędne w ramach leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego są bezpłatne. W związku z czym, jeżeli lekarz uznał, że przed następną stymulacją powinna Pani wykonać ponownie badania stężenia hormonów AMH i FSH, nie powinni Państwo za nie płacić.

PostZamieszczono: pt lip 25, 2014 11:27 am 

Ekspert MZ pisze:
Dla pary zakwalifikowanej wszystkie badania i świadczenia niezbędne w ramach leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego są bezpłatne. W związku z czym, jeżeli lekarz uznał, że przed następną stymulacją powinna Pani wykonać ponownie badania stężenia hormonów AMH i FSH, nie powinni Państwo za nie płacić.

Czy klinika może w wyżej wymienionym przypadku odmówić wykonania badania krwi bezpłatnie ( np. AMH lub jakiegokolwiek innego), zleconego przez lekarza powołując się na swój własny wewnętrzny regulamin/zasady ??
Oraz 2 pytanie:
Czy klinika ma prawo podważyć badania do kwalifikacji pary, powołując się na to iż wyniki badań nie zostały wykonane w tej klinice?

PostZamieszczono: pt wrz 26, 2014 2:28 pm 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Jeżeli są Państwo uczestnikami Programu, przy założeniu, że badania zlecił Pani lekarz zatrudniony w podmiocie realizującym Program, powinny być one wykonane bezpłatnie. Lekarz prowadzący w danej klinice zapewne wie, że są Państwo uczestnikami Programu, w klinice, w której on pracuje.
W trakcie uczestnictwa w Programie, nie powinni Państwo korzystać z innych podmiotach, ze świadczeń, które obejmuje Program.
Podmioty realizujące Program są zobowiązane do udzielania świadczeń zgodnie z zawartą z Ministerstwem Zdrowia umową, nie zaś wewnętrznymi regulaminami.

Kwalifikacja następuje jednorazowo do Programu, tj. nawet przy zmianie realizatora, nie ma konieczności ponownej kwalifikacji pary. Należy jednak zauważyć, iż stan zdrowia partnerów może ulec zmianie, wykonanie ponownie niektórych badań jest więc wskazane, chociażby po to aby dostosować proces leczenia do Państwa stanu zdrowia.
Jeżeli u pary zakwalifikowanej realizator kwestionuje wiarygodność wyników badań niezbędnych do udzielenia świadczeń, lub po prostu są one nieaktualne, powinien je wykonać w ramach Programu, tj. dla Państwa bezpłatnie.

[ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC