Projekt jest współfinansowany z Funduszy EOG
w ramach programu Obywatele dla Demokracji

logo fundusze norweskielogo fundacja batoregologo polska fundacja dzieci i mlodziezy

Pierwsze szkolenie obserwatorów - październik 2014

zdjęcie 6Spotkaliśmy się na pierwszym szkoleniu grupy czternastu obserwatorek monitoringu ośrodków leczenia niepłodności odbywającym się dzięki Funduszom EOG w ramach projektu Obywatele dla Demokracji.
Pierwszy moduł szkoleniowy poświęcony był zagadnieniom merytorycznym związanym z niepłodnością: czym jest, jakie są współczesne metody jej leczenia, w jaki sposób funkcjonują podmioty wykonujące działalność leczniczą, w tym polskie ośrodki leczenia niepłodności. Celem tej sesji było zbudowanie fundamentu merytorycznego dla monitoringu, aby wszystkie nasze obserwatorki mogły zdobyć lub pogłębić swoją wiedzę dotyczącą kontekstu pracy ośrodków i trudności, z jakimi mierzą się pacjenci.
Mieliśmy zaszczyt gościć w rolach mówców (w kolejności alfabetycznej):
Ministra Marka Balickiego
Prof. dr hab. Rafała Kurzawę
Prof. dr. hab. Sławomira Wołczyńskiego

    Spotkanie rozpoczęło się wykładem prof. Rafała Kurzawy, przewodniczącego Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, poświęconym zagadnieniu standaryzacji w leczeniu niepłodności (w tym raportom w ramach European IVF Monitoring i ich wynikom), ramom prawnym i wyzwaniom, z jakim mierzą się dziś polscy i światowi specjaliści zajmujący się medycyną wspomaganej prokreacji.
Zdjęcia są niedoskonałe, ale mamy nadzieję, że dobrze oddają ducha tego spotkania.
foto 1
Kolejnym wykładem była prelekcja prof. Sławomira Wołczyńskiego, wieloletniego przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, poświęcona fizjologii i dynamice rozrodu oraz porównaniu skuteczności różnych terapii w odniesieniu do obowiązujących wytycznych.
zdjęcie 2
Sesje merytoryczne przeplatane były licznymi aktywnościami natury towarzyskiej, których podstawą – w co głęboko wierzymy – były wyłącznie zagadnienia dotyczące działania gonadotropin i wyników cząstkowych EIM 2011 ;)
zdjęcie 3
Sobotnie szkolenie zakończyło się sesją dotyczącą wprowadzenia w założenia i strukturę monitoringu pacjenckiego, którą poprowadziła Anna Krawczak, przewodnicząca Stowarzyszenia NASZ BOCIAN i zarazem koordynatorka ds. merytorycznych monitoringu.
Rozmawialiśmy o tym, dlaczego powstał projekt i jakie są jego cele, w jaki sposób będzie realizowany i jak będą budowane zespoły obserwatorek.
zdjęcie 4
Niedzielę rozpoczęliśmy intensywnym szkoleniem z ministrem Markiem Balickim, który wprowadził zespół w ramy prawne funkcjonowania podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz przedstawił dane dotyczące porządków prawnych w obrębie zarządzania służbą zdrowia w różnych krajach europejskich. Druga część spotkania poświęcona była analizie dokumentacji i obowiązków ustawowych dotyczących polskich ośrodków leczenia niepłodności, zarówno publicznych oraz niepublicznych.
Dziękujemy również Polskiemu Towarzystwu Medycyny Rozrodu oraz Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego za życzliwą współpracę i konsultacje merytoryczne Pacjenckich Standardów w Leczeniu Niepłodności.
zdjęcie 5
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim prelegentom za poświęcony nam czas i przekazaną cenną wiedzę.
Szczególne podziękowania składamy na ręce prof. Rafała Kurzawy i prof. Sławomira Wołczyńskiego za ich wolontaryjną pracę na rzecz naszego monitoringu.

4.2
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (5 głosów )
  • Rodzaj artykułu w projekcie audytu:

Odpowiedzi

Portret użytkownika malgorzatamurawska

obiektywny monitoring

Witam,

jestem pacjentką vitrolive, ta Klinika ma swoje plusy i minusy...dlatego zastanawia mnie jak będzie wyglądać monitoring kliniki i na ile będzie obiektywny, w przypadku gdy informujecie że dr Rafał Kurzawa przeprowadza szkolenie dla obserwatorów??? dlaczego on? a nie ktoś kto nie ma nic wspólnego z ośrodkami, które będą monitorowane? Przecież Państwo jako stowarzyszenie macie naprawdę głęboką wiedzę dotyczącą standardów i obsługi pacjenta... Czy ktoś może odpowiedzieć na moje pytanie? napoczątku cieszylam się z tej inicjatywy ale teraz przyznam szczerze, że naszły mnie wątpliwości dotyczące jej sensu.

Pozdrawiam

Portret użytkownika bloo

Dzień dobry prof. Kurzawa

Dzień dobry

prof. Kurzawa jest przewodniczącym Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i został zaproszony jako prelegent właśnie w tej roli, a nie w roli właściciela prywatnego ośrodka. Opisywane wyżej szkolenie dotyczyło kwestii merytorycznych związanych z leczeniem niepłodności: czym jest niepłodność, jakie są metody jej leczenia, jaka jest ich skuteczność, jakie standardy obowiązują w medycynie wspomaganego rozrodu etc. Dlatego do poprowadzenia sesji zaprosiliśmy jako mówców przedstawicieli dwóch wiodących towarzystw naukowych w tym zakresie:

- Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
- Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (obecną przewodniczącą jest dr Katarzyna Kozioł, jednak prof. Sławomir Wołczyński został zaproszony przez nas jeszcze przed wyborami nowych władz, które odbyły się we wrześniu 2014 roku)

Kolejne dwie sesje będą prowadzone przez trenerów z organizacji pozarządowych (Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny), ale to dlatego, ponieważ nie będą już dotyczyły ścisłej merytoryki medycyny wspomaganej prokreacji, a - odpowiednio- kwestii prawnych oraz metodologii prowadzenia monitoringów.

Każdy ośrodek publiczny oraz niepubliczny będzie poddawany monitoringowi na równych zasadach niezależnie od afiliacji jego właściciela/właścicielki włącznie z afiliacjami akademickimi oraz zasiadaniem we władzach towarzystw naukowych.
Mam nadzieję, ze to wyjaśnienie uspokaja Cię co do niezależności i niezawisłości naszych działań monitoringowych :)

pozdrawiam
Ania Krawczak

Portret użytkownika malgorzatamurawska

prof. Kurzawa

oczywiście Państwa stanowisko jest jasne i zrozumiałe, jednak głównie interesuje mnie w jaki sposób bedą oceniane ośrodki vitrolive i artvimed, które należą do Panów, którzy przeprowadzili szkolenie z przyszłymi obserwatorami. Są przedstawicielami ważnych towarzystw, ale są też właścicielami/kierownikami/lekarzami klinik, które będą monitorowane...oczywiście mogą Państwo powtórzyć swoją wypowiedź jednak ja chyba nie do końca będę z niej usatysfakcjonowana. Czy oberwator, który zna już tych lekarzy i wie, że ich ośrodki wezmą udział w monitoringu nie ma innego spojrzenia? Ja w takiej sytuacji patrząc, że ten a nie inny lekarz przekazuje mi wiedzę merytoryczną stwierdziłabym, że musi być profesjonalistą pełną gębą skoro został wybrany i właściwie czemu podczas monitoringu nie przymrużyć oka na jakieś niedociągnięcia, jeśli doktor był miły i tak fachowo nas szkolił?

Portret użytkownika bloo

Wszystkie ośrodki będą

Wszystkie ośrodki będą opisywane (nie: oceniane) w taki sam sposób:

- systemem ankiet pacjenckich, które w najbliższych miesiącach pojawią się na naszym portalu i zostanie im zadedykowana osobna platforma zastępująca dotychczasowy Spis Klinik i system Ankiet Pacjenckich
- kwestionariuszem merytorycznym, który otrzymał każdy ośrodek, uzupełnił i przesłał Stowarzyszeniu. Te dane zostaną umieszczone na platformie, więc każdy pacjent będzie mógł się zorientować w ofercie ośrodka i w deklarowanych przez ośrodek standardach (pytamy m.in. o udział w programie ministerialnym, o certyfikację ESHRE i szereg innych)
- raportem z monitoringu bezpośredniego przeprowadzonego przez dwuosobowe zespoły obserwatorów

Nie wiem, czy będzie Pani usatysfakcjonowana naszą odpowiedzią- szczególnie jeśli z góry Pani zakłada, ze tak się nie stanie ;) - mogę po prostu przekazać, że autorem i realizatorem monitoringu jest stowarzyszenie pacjenckie NASZ BOCIAN, a nie dowolna instytucja naukowa bądź organizacja pozarządowa, co oznacza, że kontrolę nad przebiegiem działań, rekrutacją obserwatorów, treścią szkoleń i pracą zespołów sprawuje nasze stowarzyszenie, a nie ktokolwiek inny. Metodologia naszego monitoringu jest konsultowana z innymi organizacjami strażniczymi, przejrzysta i stale weryfikowana.
Prowadzenie szkoleń monitoringowych z zaproszeniem do szkoleń w roli prelegentów reprezentantów danego środowiska jest zwyczajową praktyką, która nie ma alternatywy: dotyczy to zarówno monitoringu więziennictwa, polskich sądów, domów dziecka czy pracy sądów (podaję przykłady monitoringów, które zostały już zrealizowane przez inne organizacje pozarządowe).
Gdyby praktyka była inna wiele monitoringów obywatelskich nie mogłoby spełnić swojej funkcji, ponieważ nie spełniłoby koniecznego poziomu merytorycznego.

Portret użytkownika Monek

Rozumiem, ze mozna miec

Rozumiem, ze mozna miec roznego rodzaju zastrzezenia, uwagi, pytania czy watpliwosci i dobrze je artykulowac, bo to szansa na poznanie innego punktu widzenia i dostrzezenia aspektow, ktorych byc moze sie wczesniej nie zauwazalo. Nie rozumiem natomiast dlaczego a priori zakladac brak kompetencji obserwatorow i z gory dyskredytowac ich dzialania. Uwazam, ze jest to dla nich krzywdzace i na tym etapie zupelnie nieuzasadnione.

1.06.07. - pożegnałam mojego Aniołka
9dpt zobaczyłam dwie krechy.
26.03.09. o 13:06 urodził sie mój sliczny synek.
10dpt w chmurach zobaczyłam dwie krechy.
25.09.11. o 4:36 i 4:37 urodziły sie moje sliczne, malutkie córeczki.

Portret użytkownika malgorzatamurawska

monitoring

nikt tu nie mówi o braku kompetencji obserwatorów :) tylko mam obawy związane z obiektywizmem przy ocenie placówek, w których leczą przedstawiciele szkolący obserwatorów. Pani Aniu mam nadzieje, że monitoring będzie obiektywny i spełni nasze oczekiwania. Dziękuję za odpowiedź.

Portret użytkownika MonikaGCK

Profesorowie prowadzili dwa

Profesorowie prowadzili dwa wykłady. Można to porównać z wykładami na uczelni. Nie każdego wykładowcę się lubi tylko dlatego, że jest miły (dobrze wychowany) i się go poznało. Tak samo jak po jednym wykładzie można profesorów polubić, można też nie polubić. Nie zmienia to faktu, ze obserwator będzie obiektywny.

niedrożne jajowody
I ICSI 29.01.2011.- SET- IGNAŚ :loving:

Portret użytkownika Ita

Szukamy emerytow?

Chyba zalezy nam na jak najlepszym jakosciowo monitoringu i to, ze wyklady prowadza lekarze aktualnie praktykujacy to dobrze bo powinni oni znac najnowsze standardy. Rozumiem, ze nie sa to jedyne wyklady i obserwatorzy beda mieli porownanie z innymi lekarzami z innych osrodkow?
Nie wiem jak pani sobie wyobraza znalezienie lekarzy nie pracujacych w kilnikach? chyba tylko emeryci spelniaja takie kryterium?

IVF/ISCI Novum :
Łucja Zofia
Lusia

Portret użytkownika korka

Kto inny

Popieram przedmówczynię i zastanawiam się kogo innego można by zaproponować do przeprowadzenia tego szkolenia jeśli nie praktykujących lekarzy. Takie są polskie realia ....

6IUI, 4ICSI, 2 wspaniałych chłopców i ..... po 12 latach niespodziewanie jeszcze jeden mały chłopczyk