Projekt jest współfinansowany z Funduszy EOG
w ramach programu Obywatele dla Demokracji

logo fundusze norweskielogo fundacja batoregologo polska fundacja dzieci i mlodziezy

Raporty indywidualne Ośrodków leczenia niepłodności i konferencja online dla pacjentów.

pacjencki monitoringTak, to właśnie dziś! Kończymy nasz „pacjencki monitoring nad Ośrodkami niepłodności” publikacją indywidualnych raportów każdego z 35 uczestniczących Ośrodków. Poniżej zamieszczamy przydatne informacje dla czytelników raportów.

Gdzie mam znaleźć raport interesującego mnie Ośrodka?

Każdy raport znajduje się w zakładce danego Ośrodka. Można ją znaleźć TUTAJ:

Po wybraniu i kliknięciu konkretnej placówki wyświetli się zakładka „Zobacz raport Naszego Bociana”. Tam umieszczony został raport indywidualny.

Dlaczego aż tyle stron?

Pracowaliśmy dokładnie :) Chcieliśmy dostarczyć pacjentom wielowymiarowych opisów każdej placówki, dlatego wszystkie raporty są skonstruowane według tego samego schematu. Dla Waszej wygody 17 rozdziałów raportu podpięliśmy również pod hiperłącza, więc jeśli interesuje Was jedynie konkretny rozdział, np. „Opieka nad kobietą” możecie się zapoznać z tą częścią klikając w odpowiednie hiperłącze w „Spisie treści”.

Dlaczego nie badaliście statystyk?

Ponieważ nie było to możliwe. Nasz monitoring pokazał, że ośrodki wyliczają swoją skuteczność kierując się różną metodologią, zaś rzeczywista skuteczność mierzona liczbą ciąż klinicznych i urodzonych dzieci nie jest weryfikowana przez żadną instytucję państwową. Jedyne wiarygodne dane posiada Ministerstwo Zdrowia, ale dotyczą one wyłącznie Ośrodków realizujących program refundacji. Od ponad roku próbujemy zdobyć te dane na podstawie Ustawy o informacji publicznej i 22 października 2015 odbędzie się sprawa sądowa przeciwko Ministerstwu. Mamy nadzieję, iż sąd rozstrzygnie, iż ta informacja należy się pacjentom. Wtedy na pewno ją podamy.

Co to są „Standardy pacjenckie”?

To standardy w opiece nad pacjentem niepłodnym, które stworzyliście wspólnie z nami. Dziękujemy za Wasz wkład, cenne uwagi i wypełnienie ankiet podczas konsultacji społecznych! To właśnie na tych Standardach oparliśmy monitoring badając, w jakim stopniu Ośrodki wypełniają ważne dla Was standardy dotyczące opieki nad pacjentem, możliwości składania skarg czy obecności psychologa. Standardy można przeczytać TU.

Dlaczego niektóre raporty mają komentarze Ośrodków, a inne nie?

Każdy Ośrodek otrzymał prawo odniesienia się do raportu. Większość placówek skorzystała z tej możliwości i nadesłała nam swój komentarz. W takim przypadku w spisie treści znalazł się punkt osiemnasty „Komentarz Ośrodka do raportu”. Zachęcamy do zapoznania się z tymi komentarzami, zawierają wiele cennych uwag ze strony Ośrodków. Jeśli w danym raporcie nie ma komentarza Ośrodka to znaczy, że nie został nadesłany. Z reguły powodem braku komentarza była udzielona telefonicznie akceptacja treści raportu i brak uwag ze strony Ośrodka.


Dlaczego w niektórych odpowiedziach Ośrodków znajdują się nawiązania do fragmentów, które nie znalazły się później w raporcie?

W kilku raportach zdecydowaliśmy się na dokonanie korekty. Czyniliśmy tak w uzasadnionych przypadkach, w których Ośrodek wykazał merytoryczne nieścisłości (np. zmieniła się liczba certyfikowanych embriologów lub Ośrodek zmienił siedzibę). Jeśli uwagi Ośrodka dotyczyły kwestii ocennych, związanych z odmienną interpretacją danej kwestii lub dotyczyły spraw, których nie byliśmy w stanie zweryfikować (np. informacji o zmienionej polityce Ośrodka, zatrudnieniu psychologa etc.), raporty nie były korygowane. Dlatego zachęcamy do zapoznania się zawsze z odpowiedzią samego Ośrodka, aby czytelnik mógł odnieść się również do argumentów i informacji udzielonych przez samą placówkę. Wiele Ośrodków wprowadziło już w życie nasze rekomendacje :)

Czy jakiś Ośrodek odmówił publikacji raportu?

Nie. Wszystkie Ośrodki, które poddały się monitoringowi posiadają swoje opublikowane raporty.

W jaki sposób badaliście Ośrodki?

Rozmawialiśmy z pacjentami, lekarzami, osobami zarządzającymi, położnymi i pracownikami rejestracji. Analizowaliśmy dokumenty cywilnoprawne nadesłane przez Ośrodki. Oglądaliśmy każdy z Ośrodków i opisywaliśmy jego infrastrukturę. Badaliśmy również strony internetowe sprawdzając, w jaki sposób Ośrodki pokazują swoje statystyki i udzielają informacji o leczeniu. Nasz monitoring nie byłby możliwy bez 13 Obserwatorek – wyszkolonych osób, które podzielone w dwuosobowe zespoły odwiedziły każdy z Ośrodków i przeprowadziły w nim obserwację bezpośrednią, wywiady oraz analizę dokumentacji oraz stron WWW. Dziękujemy naszemu zespołowi!

Nie zgadzam się z raportem mojego Ośrodka. Mam inne zdanie o tym, jak wygląda w nim opieka nad pacjentem!

Twoje zdanie, jako pacjentki/pacjenta jest dla nas bardzo ważne. Jeśli masz inne doświadczenia niż opisane w raporcie, prosimy: podziel się nimi wypełniając ankietę swojego Ośrodka. Dzięki temu pomożesz podjąć bardziej świadomy wybór innym pacjentom. Ankiety umieściliśmy w zakładkach każdego z Ośrodków.


Wciąż mam wiele pytań.  Gdzie mogę je zadać?

Zapraszamy Cię do uczestnictwa w naszej konferencji online dla pacjentów. Otworzymy dla Was czat i linię telefoniczną. Będziemy wspólnie omawiać raporty i sam monitoring, ale także słuchać Waszych opinii i komentarzy. Konferencja rozpocznie się 05 października 2015 roku (poniedziałek) o godzinie 18.00. Można ją obejrzeć pod tym linkiem:

Jak wybrać klinikę Invitro?


Po 05 października zapis konferencji zostanie zarchiwizowany i będzie można ją obejrzeć również w późniejszym terminie.
5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 votes)
  • Rodzaj artykułu w projekcie audytu: