CZEKAJĄC NA DZIECKO - JAK SOBIE PORADZIĆ Z WIELKIM CHCENIEM

Temat: 
Kliniki i Lekarze

Zapraszamy kobiety starające się o dziecko, które czują, że sytuacja,
w której się znajdują jest dla nich niełatwa i zaczyna je przerastać.

Zostać rodzicem wcale nie jest łatwo. Kiedy już się na to zdecydujemy czasami okazuje się, że mimo starań i wielu prób, wciąż nie spełniają się nasze marzenia. To trudny czas, kiedy wielkie nadzieje i chwilowe radości mieszają się ze smutkami, wątpliwościami i rozczarowaniem. Postanowiłyśmy zorganizować warsztaty dla tych z Was, które w swoim oczekiwaniu na dziecko potrzebują zrozumienia i wsparcia.

Nie obiecujemy cudów – chcemy pomóc w lepszym zrozumieniu sytuacji oraz dać Wam możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami. Wiemy, jak to ważne – również z własnego doświadczenia.
Warsztaty nie są obietnicą rodzicielstwa. Nie są jedynie zbiorem dobrych i skutecznych rad co zrobić, by doczekać się dziecka. Stwarzają możliwość zmiany perspektywy i podejścia do odczuwanego bólu, do własnych przeżyć, doświadczeń, czyli tego, co nierzadko odgrywa ważną, a niekiedy kluczową rolę w przywróceniu płodności. Zmiana ta może okazać się wartością samą w sobie.

W trakcie spotkań będziemy próbowały spojrzeć na trud tej sytuacji z perspektywy dostrzegania szansy. Szansy na lepsze poznanie siebie i swoich potrzeb. Trudność w staniu się rodzicem spróbujemy potraktować także, jako możliwość dokonania mniejszych lub większych zmian w swoim życiu. Wspólnie zastanowimy się nad sensem przeżywanych trudności. Poniżej opinie uczestniczek (więcej na www.stopociech.pl).

  • „Jeszcze dwa miesiące temu widziałam w swoim życiu same pozamykane drzwi: do dziecka, do ładnego wyglądu, do większego mieszkania. I zjawił się ktoś, kto pokazał, że oprócz zamkniętych drzwi istnieją otwarte okna. I zobaczyłam te okna i świat za nimi. Świat i ludzi, którym jestem potrzebna. Jestem potrzebna, ale nie smutna i sfrustrowana, lecz pełna uśmiechu i pokoju. Odkryłam, że pierwszą osobą, którą muszę się zaopiekować jestem ja sama... I wszystko inaczej się potoczy :). I tak się dzieje! Każdego dnia, od nowa.”
  • „Czas oczekiwania na upragnione dziecko z miesiąca na miesiąc stał się coraz trudniejszy. Pojawiające się emocje, często bardzo sprzeczne, wymykały się spod kontroli. Nawet najbardziej kochające mnie osoby nie były w stanie poczuć tego co ja...Warsztaty pozwoliły mi na zmierzenie się z tą trudną sytuacją w gronie dziewczyn czujących podobnie. Pozwoliły mi na bliższe poznanie siebie: nazwanie emocji, potrzeb, pragnień. Uzmysłowiły, że WIELKIE CHCENIE bardzo ograniczyło mój świat, a przecież wokół tętni życie...”
  • „Po kilku latach możesz mieć poczucie, że nie wiesz do końca kim jesteś...oprócz czekania na dziecko. Już wiadomo, że tak się dalej nie da żyć, skoncentrowana na czekaniu, na badaniach, wynikach, sfrustrowana i smutna. Po prostu już tego nie chcesz. Ale jak to zmienić? Te warsztaty pomogły mi właśnie w takim okresie. Pomogły mi zadać sobie ważne pytania – kim jestem i na czym najbardziej mi zależy, czego potrzebuję, czego pragnę...Na co w sytuacji mam wpływ, a co jest mi po prostu dane? Ogromną wartością było także spotkanie w kobiecym kręgu, rozmowa o tym, co cieszy i boli, nasz śmiech i łzy, dzielenie się doświadczeniem, wspieranie w trudnościach, jakich doświadczamy.”
  • „Cudowna atmosfera, profesjonalnie przygotowane, pełne ciepła prowadzące, ciekawe tematy - takie właśnie są te warsztaty. Na każdym spotkaniu nauczyłam się czegoś o sobie, z każdego spotkania wyniosłam coś dla siebie - do przemyślenia, poprawienia, przyjrzenia się bliżej.... Z całości wyniosłam spokój w sercu, siłę i akceptację siebie.(..).”
  • „Warsztat uświadomił mi, że by móc być dobrą mamą, najpierw muszę być dobra dla siebie samej. Zobaczyłam, że w tym czekaniu "na niemożliwe" - można sprawiać sobie wiele radości, uczyć się doceniać swoją kobiecą wartość :-) Zrozumiałam, że w tym oczekiwaniu warto ryzykować różne zmiany.”
  • „Warsztaty były dla mnie przede wszystkim czasem odpoczynku. (…) Nie spodziewałam się, że będzie to także radosny czas odkrywania mojej kobiecości. Lepiej zrozumiałam moje pragnienie dziecka (w bólu spychane na bok, wypierane) i otworzyłam na nie moje serce, które paradoksalnie jest teraz bardziej wolne. (…) Przemiła i pełna zaufania atmosfera pracy w grupie, ciekawie przygotowany program, dużo serca, zaangażowania i dobroci od prowadzących dziewczyn.”

Miejsce: Fundacja Sto Pociech, adres: ul Freta 20/24a, www.stopociech.pl

Termin: 6 trzygodzinnych spotkań w kolejne środy w godz. 18-21

Zgłoszenia: Agnieszka Doboszyńska 0 504 424 654, adoboszynska@o2.pl
więcej informacji - www.wielkiechcenie.pl/

O NAS

Agnieszka Doboszyńska

Absolwentka Pedagogiki Dorosłych UW, trener, słuchaczka Studium Counsellingu (Poradnictwa) SPCH.

Odkąd pamięta lubiła ludzi, interesowała się człowiekiem, jego psychiką, wpływem psychiki na życie, a w życiu na zdrowie. Autorka „teorii autobusowej”, która mówi o tym, że wszystko ma swój sens. Od lat zakochana w tym samym mężczyźnie (8 lat jako mąż, wcześniej 5 jako niemąż), z którym ma dwie córki. Autorka, trener szkoleń w biznesie i poza nim. Sama doświadczyła co znaczy bardzo czegoś pragnąć, nastawić się psychicznie, a potem cierpieć z powodu tego, że układa się inaczej.

Justyna Kuczmierowska

Absolwentka Psychologii UW oraz Szkoły Psychoterapii (podejście systemowe). Fotograf.

Odkąd pamięta uwielbiała pracę z dziećmi i marzyła o swoich. Z czasem zrozumiała, że by efektywnie pomagać maluchom trzeba głównie wspierać ich rodziców i skupiła się na pracy z nimi. Prawdziwą „dojrzewalnię” przeszła podczas 6 lat oczekiwań na własne dziecko. Aby wykorzystać zdobyte w tym czasie liczne doświadczenia i wiedzę postanowiła wspierać kobiety i ich mężów w tym wyjątkowym i często trudnym dla nich czasie.

0
Twoja ocena: Brak