Spotkanie w ramach Światowej Organizacji Zdrowia - Global Summit on Safety and Access to Fertility Care

Temat: 
Aktualności ze świata IVF

WHO
W dniach 5-6 grudnia odbyło się spotkanie "Global Summit on Safety and Access to Fertility Care" organizowane przez Światową Organizację Zdrowia, w którym brała udział Anna Krawczak - przedstawicielka Naszego Bociana i Fertility Europe. To były dwa dni wypełnione intensywną i owocną pracą poświęconą analizie sytuacji osób niepłodnych nie tylko w krajach rozwiniętych, ale również w krajach rozwijających się.
O swoich systemach zdrowotnych, wyzwaniach i problemach opowiadali m.in. przedstawiciele ministerstw zdrowia i organizacji pacjenckich z Gambii, Kirgistanu, Rwandy, Mołdawii, Wietnamu i krajów europejskich, co pozwoliło nam zaakcentować także polskie problemy z dostępem do leczenia, jak i jego regulacją oraz wielu innych.

Nasza delegatka opowiedziała o działaniach propacjenckich w Europie (m.in. audyt 9 krajów UE, z którego dokument końcowy przedstawiliśmy w Parlamencie Europejskim, Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności, w których braliśmy udział jako Nasz Bocian oraz planowany projekt podnoszenia świadomości społecznej w zakresie wiedzy o niepłodności).

Przedstawiliśmy także nasze stanowisko dotyczące języka, jakim posługujemy się mówiąc o niepłodności i zaapelowaliśmy o wyrugowanie z oficjalnych dokumentów takich określeń jak "sztuczne zapłodnienie" czy "naturalna ciąża" jako stygmatyzujących dla pacjentów i wpływających negatywnie na jakość debaty publicznej w poszczególnych krajach. Z przyjemnością informujemy, że nasza poprawka została przyjęta przez zgromadzenie i włączona do dokumentu głównego.

Więcej na temat działań WHO na rzecz płodności i leczenia niepłodności można przeczytać na stronach WHO: LINK

0
Twoja ocena: Brak