Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności 2018

Temat: 
Stowarzyszenie Nasz Bocian

Efw2018Tydzień Świadomości Niepłodności - Nasz Bocian i Fertility Europe wzywają do działania!

Już po raz trzeci Nasz Bocian wspólnie z 24 organizacjami pacjenckimi zrzeszonymi w Fertility Europe organizuje Tydzień Świadomości Niepłodności. W tym roku odbędzie się on w dniach 5-11 listopada. W związku z 40. urodzinami Louise Brown, pierwszego dziecka urodzonego dzięki in vitro, tegoroczna kampania prowadzona będzie pod hasłem #HappyBirthday. Naszą intencją jest zwrócenie uwagi, że wiele osób doświadczających niepłodności nie ma możliwości
świętowania urodzin swoich dzieci i że tylko powszechny dostęp do skutecznego i refundowanego leczenia może to zmienić.

Niepłodność w liczbach

1 na 5 par w Polsce doświadcza trudności z zajściem w ciąże. Niepłodność dotyka aż 25 milionów obywateli Unii Europejskiej i jest to problem narastający. Każdego roku liczba pacjentów zgłaszających się do ośrodków leczenia niepłodności rośnie o ok. 8-9%. Na świecie w wyniku zastosowania metody zapłodnienia pozaustrojowego urodziło się już ponad 8,5 miliona ludzi. W
Polsce dzięki samemu tylko ministerialnemu programowi refundacji in vitro na lata 2013-2016 urodziło się blisko 22 tysiące dzieci. Mimo to dostęp do skutecznego leczenia metodą in vitro w naszym kraju jest ograniczony.

Wezwanie do działania - Call to action

W związku z tegorocznymi obchodami Tygodnia Świadomości Niepłodności, Nasz Bocian w ramach swojej aktywności w Fertility Europe, przyłącza się do Wezwania do działania - Call to action - adresowanego do europejskich polityków.

Sygnatariusze dokumentu zobowiązują się do podjęcia kroków zmierzających do:

- uznania praw reprodukcyjnych, w tym prawa do leczenia niepłodności, jako uniwersalnego prawa w krajach Unii Europejskiej
- zagwarantowania równego dostępu do bezpiecznego i skutecznego leczenia
- zapewnienia finansowania leczenia niepłodności ze środków publicznych
- zaangażowania organów publicznych w upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat
płodności i niepłodności
- przeprowadzenia kampanii społecznych, mających na celu wyeliminowanie stygmatyzacji niepłodności.

Dokument został rozesłany do wybranych europosłów z prośbą o jego podpisanie i podjęcie zobowiązania do wdrożenia w życie zawartych w nim postulatów. Nasz Bocian i 24. organizacje pacjenckie zrzeszone w Fertility Europe wzywają wszystkich zainteresowanych do wsparcia tej inicjatywy.

Europosłowie, którzy wsparli ideę podjęcia działań w ramach Call to action to:
Beatriz Becerra Basterrechea (Hiszpania, ALDE)
Biljana Borzan (Chorwacja, S&D)
Cristian-Silviu Busoi (Rumunia, EPP)
Jill Evans (Wielka Brytania, Frakcja Zielonych)
Merja Kyllonen (Finlandia, GUE/NGL)
Norica Nicolai (Rumunia, ALDE)
Sirpa Pietikäinen (Finlandia, EPP)
Ramon Luis Valcarcel Siso (Hiszpania, EPP)

Żaden z zaproszonych do współpracy europosłów z Polski nie odpowiedział na nasz apel o zaangażowanie się i wsparcie powyższej inicjatywy.

treść Call to Action

Tydzień Świadomości Niepłodności 2018 w Polsce

W ramach tegorocznego Tygodnia Świadomości Niepłodności planujemy przeprowadzenie
kampanii informacyjnej w mediach społecznościowych. Na jej potrzeby przygotowano grafiki oraz filmy, przedstawiające wypowiedzi osób niepłodnych z krajów europejskich oraz przypadkowych przechodniów, obrazując stan wiedzy na temat niepłodności. Plakaty kampanii znajdą się również w środkach komunikacji miejskiej w siedmiu polskich miastach. Do aktywnego włączenia się w naszą inicjatywę zapraszamy również towarzystwa naukowe oraz podmioty zaangażowane w leczenie niepłodności.

Film nr 1
Film nr 2

Tydzień Świadomości Niepłodności w poprzednich latach

Tydzień Świadomości Niepłodności to cykliczna akcja organizowana i realizowana przez 24 stowarzyszenia pacjenckie z 22 krajów europejskich, zrzeszone w Fertility Europe, parasolowej organizacji pacjenckiej. Stowarzyszenie Nasz Bocian jest aktywnym uczestnikiem kampanii od samego początku jej istnienia. Odbywa się ona corocznie w pierwszy tydzień listopada. Poprzednie edycje Tygodnia Świadomości Niepłodności poruszały temat społecznych mitów towarzyszących niepłodności (Break the silence/Przerwij milczenie - 2016) i upowszechniały wiedzę na temat niepłodności, nawiązując do 40. rocznicy pierwszego udanego in vitro na świecie. (#40reasons/#40powodow - 2017).

Kim jesteśmy?

Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” towarzyszy pacjentom w doświadczeniu niepłodności, wspierając ich w wyborze jednej z dróg wyjścia z choroby: leczenia, adopcji i zaakceptowania bezdzietności.
Prezentujemy wiedzę zgodną z medycyną opartą na faktach i zabiegamy o dostępność metod leczenia o udowodnionej skuteczności; współpracujemy z uznanymi ekspertami, udzielającymi bezpłatnych porad na temat leczenia niepłodności.
W ramach naszego portalu www.nasz-bocian.pl prowadzimy w pełni moderowane forum dla ponad 100.000 zarejestrowanych użytkowników.
Jesteśmy autorami i współautorami wielu programów samorządowych refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro.
Jako aktywny członek Fertility Europe angażujemy się we współpracę europejskich stowarzyszeń pacjenckich.

Fertility Europe to organizacja parasolowa, zrzeszająca 24 stowarzyszenia pacjenckie z 22 krajów europejskich. Przedmiotem aktywności Fertility Europe jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie płodności i niepłodności oraz działania edukacyjne i rzecznicze. Fertility Europe już od 10 lat podejmuje działania zmierzające do realizacji prawa do równego dostępu do skutecznego i bezpiecznego leczenia niepłodności.

0
Twoja ocena: Brak