Relacja z dorocznego kongresu ESHRE 2018 - część 7.

Temat: 
Wiadomości ze świata, prasy itp.

ESHRE 2018Jak Australia radzi sobie z problemem niepłodności?

Tym razem parę słów o tym, jak z problemem niepłodności radzi sobie Australia. (Wykład: "Program promocji zdrowia podnoszący świadomość występowania czynników wpływających na płodność", wygłoszony przez Karin Hammarberg, przedstawicielkę organizacji pacjenckiej z Australii).

Przedmiotem wykładu był projekt podnoszący świadomość społeczną w zakresie zachowania płodności przeprowadzony przez VARTA (Victorian Assisted Reproductive Treatment Authority). Jest to organ nadzorującym działania i monitorujący wyniki w zakresie leczenia niepłodności w Australii.
Relacja Iwony Komendy.

Projekt dotyczył zachowania płodności, a nie leczenia niepłodności, ponieważ jak twierdziła prowadząca, 50% przypadków niepłodności mogłoby zostać wyeliminowanych dzięki edukacji i profilaktyce.

Projekt rozpoczął się od powołania panelu doradczego, w skład którego weszli specjaliści z różnych dziedzin, np. specjalista ds. niepłodności, androlog, lekarz ogólny, położna, psycholog, specjalista ds. komunikacji cyfrowej.

Następnym etapem było stworzenie strony internetowej, którą znajdziemy pod tym linkiem: https://www.yourfertility.org.au/ . Strona ta zawiera liczne informacje na temat zachowania płodności, porady specjalistów, kalkulatory (dni płodnych, kalorii itp.), osobny dział dla specjalistów i odnośniki do mediów społecznościowych. Obecnie jest ona aktualizowana tak, aby jej użytkownicy mogli podawać informacje, które następnie będą wykorzystane w celach naukowych. Dodane do niej zostały także akredytacje Health On the Net (HON) - organizacji weryfikującej pojawiające się w Internecie informacje dotyczące zdrowia i leczenia się. Dane wskazują, że strona jest bardzo popularna, odwiedza ją rocznie 3.5 mln osób. Część z nich ogląda i ściąga załączone filmy i animacje, inni drukują znajdujące się tam broszury informacyjne. Strona jest wysoko pozycjonowana w australijskiej wersji wyszukiwarki google.

Następnym etapem projektu były badania, mające na celu zebranie informacji o niepłodności, takie jak: świadomość społeczna na temat niepłodności lub jak personel medyczny pierwszego kontaktu (pielęgniarki, położne) może pomóc zachować płodność.

Organizacja ma również pomysł na kolejne projekty: ankiety wśród lekarzy ogólnych dot. rozmów z mężczyznami o możliwościach zachowanie płodności. Niestety z ich dotychczasowych danych wynika, że większość mężczyzn nie przejawia zainteresowania zachowaniem płodności ani podjęciem świadomej decyzji o posiadaniu potomstwa. Jest to przeważnie decyzja kobiety, za którą oni jedynie podążają i dlatego prowadząca uważa, że budowanie męskiej świadomości w tym zakresie jest bardzo ważne.

Projekt obejmuje również Tydzień Świadomości Niepłodności, który jest przeprowadzany cyklicznie od roku 2012 i co roku dotyczy innego tematu. W zeszłym roku skupił on się na chemikaliach środowiskowych i ich wpływie na płodność i był dużym sukcesem.

Ostatnim elementem jest edukacja. W ramach projektu pojawiły się moduły edukacyjne dla personelu medycznego jak i programy dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych służące uczeniu dzieci i młodzieży o płodności. Organizacja publikuje również artykuły w czasopismach fachowych przeznaczonych dla lekarzy.

Wszystko to udało się osiągnąć, współpracując z licznymi innymi organizacjami niepłodnościowymy w Australii, uniwersytetami, organizacjami rządowymi itd. co przyczyniło się do skali sukcesu projektu.

Niestety Polska pozostaje jeszcze daleko w tyle za tego typu osiągnięciami i dlatego z dużą uwagą słuchamy i uczymy się jak w innych krajach, właśnie takich jak chociażby Australia, radzą sobie z problemem niepłodności.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos )