Sesja pacjentek ginekologicznych - "Poradnik dla pacjentek ginekologicznych"

Temat: 
Wiadomości ze świata, prasy itp.

Sesja pacjencka Podczas tegorocznego XXXIII Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników po raz pierwszy została zorganizowana Sesja Pacjentek Ginekologicznych, nad którą patronat objął m.in. Nasz Bocian. Inicjatywa świetna i niewątpliwie potrzebna, jak każda inicjatywa mająca na celu skrócenie dystansu pomiędzy lekarzem a pacjentem.

W Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wysłuchaliśmy serii wystąpień specjalistów w różnych tematach: od najczęstszych problemów ginekologicznych XXI w. i omówienia podstawowych badań diagnostycznych, do przebiegu ciąży i porodu oraz profilaktyki okresu menopauzalnego. W drugiej części dnia miały miejsce dwa bloki interdyscyplinarne (uroginekologiczny i onkologiczny), w których nieco większy udział miały pacjentki i ich doświadczenie - była możliwość zadania pytań specjalistom po wygłoszonych przez nich referatach.

Jak na wstępie zaznaczyłam, to że taka sesja została włączona w oficjalny program Kongresu PTGiP to w naszej opinii krok w dobrą stronę. Organizatorzy wydawali się zadowoleni z pozytywnego odzewu ze strony pacjentów i organizacji ich zrzeszających, a także wyrażali chęć do kontynuowania tego typu spotkań nawet z większą częstotliwością (kongresy PTGiP odbywają się raz na 3 lata). Tematów do poruszenia jest wystarczająco dużo.
Z naszej perspektywy, ważne byłoby uwzględnienie w tych kolejnych edycjach doświadczenia jakie mają organizacje pacjenckie w kontaktach z grupą docelową. Większe zaangażowanie pacjentów zarówno w przygotowanie sesji, ale też w trakcie jej trwania umożliwi realizację celu, który prof. Mirosław Wielgoś, do niedawna prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zarysował następująco: "świadoma i wyedukowana pacjentka nie jest żadnym zagrożeniem dla lekarza. Przeciwnie, może tylko pomóc w prawidłowym procesie leczenia." Niewątpliwie wzajemne zrozumienie i co za tym idzie lepsza współpraca między pacjentką a lekarzem, dają wyjściowo lepsze efekty leczenia.
Ten sposób myślenia skłonił też do wydania „Poradnika dla pacjentek ginekologicznych” pod red. prof. Mirosława Wielgosia i dr Natalii Mazanowskiej. Idąc w ślady urologów, ginekolodzy (praktykujący lekarze, grono polskich specjalistów w dziedzinie ginekologii i położnictwa) oddają w ręce pacjentek kompendium wiedzy o profilaktyce, diagnostyce, leczeniu i postępowaniu po leczeniu w chorobach ginekologicznych. Ale nie tylko. Ostatni rozdział publikacji napisany przez specjalistki z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz Kampanii Przeciw Homofobii dotyczy tak gorącego ostatnio tematu jak prawa pacjentek, z uwzględnieniem sytuacji różnych grup: osób młodych/ nieheteronormatywnych/ transpłciowych/ żyjących z HIV/ poszkodowanych w wyniku przestępstwa zgwałcenia.
- Jestem przekonany, że (...) przygotowana pod patronatem PTGiP publikacja będą dla wszystkich pacjentek źródłem wiarygodnej i przydatnej wiedzy oraz rozwieją wiele wątpliwości związanych z nierzadko kontrowersyjnymi tematami dotyczącymi opieki zdrowotnej nad kobietą - podkreśla prof. Wielgoś. I niewątpliwie tak jest. Pozycja ta powinna trafić do każdej kobiety w Polsce i do ich rodzin. I tylko szkoda, że tak się nie stanie, ponieważ poradnik dostępny jest niestety odpłatnie poprzez sprzedaż internetową.

PORADNIK DLA PACJENTEK GINEKOLOGICZNYCH
Spis treści:
Rozdział I: Stany ostre w ginekologii - kiedy zgłosić się do szpitala?
Rozdział II: Najczęstsze problemy ginekologiczne:
- Stany zapalne pochwy
- Mięśniaki macicy
- Zaburzenia miesiączkowania
Rozdział III: Krwawienia młodocianych
Rozdział IV: Antykoncepcja
Rozdział V: Suplementacja witamin i mikroelementów w okresie planowania ciąży, w ciąży oraz podczas karmienia piersią
Rozdział VI: Postępowanie z niepłodną parą
Rozdział VII: Endometrioza
Rozdział VIII: Zespół policystycznych jajników (PCOS)
Rozdział IX: Menopauza i profilaktyka zdrowotna w tym okresie
Rozdział X: Choroby piersi: schorzenia łagodne oraz rak piersi
Rozdział XI: Nowotwory narządu płciowego:
- Rak macicy
- Rak jajnika
- Rak szyjki macicy
Rozdział XII: Uroginekologia
Rozdział XIII: Zapalenie przydatków/zapalenie miednicy mniejszej
Rozdział XIV: Drobne zabiegi w ginekologii
Rozdział XV: Endoskopia w ginekologii
Rozdział XVI: Badania obrazowe w ginekologii
Rozdział XVII: Algorytmy profilaktyki w ginekologii
Rozdział XVIII: Prawa pacjentek ginekologicznych

Poradnik dostępny w cenie 59,- PLN po zamówieniu na stronie http://www.poradnikginekologiczny.pl/

Justyna Bajer

0
Twoja ocena: Brak

Odpowiedzi

Portret użytkownika eddie007

get help windows 10

.You guys need to click on this link
address and visit the homepage of this website microsoft windows 10 support
and share for free and online.Thank you so much for this amazing Tutorial.

Portret użytkownika luciham20

your blog came to my

your blog came to my attention as one of the leading ones that people consult for certain things. Are you interested in a joint venture in the future? Mobile legends bang bang

Portret użytkownika mandi00

Assignment writing service

Gynecological visits spread a wide scope of themes, particularly on the grounds that numerous ladies don't routinely observe some other doctors. "For most ladies, I am working as an essential consideration specialist," said Dr. Iffath Hoskins, Assignment Writing Services UK - Assignmentspot a clinical educator and executive of wellbeing and quality in obstetrics and gynecology at New York University.

Portret użytkownika meliodas

The day passed quickly and I

The day passed quickly and I realized I couldn't forget
geometry dash
basketball legends