Spring Meeting Fertility Europe - Malta 2018

Temat: 
Stowarzyszenie Nasz Bocian

malta2018W dniach 14-16 marca delegacja Naszego Bociana w miała przyjemność uczestniczyć w kolejnym, wiosennym spotkaniu europejskich organizacji pacjenckich zrzeszonych w Fertility Europe. Jak co roku, spotkanie stało się okazją do nawiązania nowych kontaktów, poszerzenia wiedzy na temat sytuacji niepłodnych w różnych krajach europejskich oraz opracowania strategii wspólnych działań członków FE.

Pierwszy dzień roboczy upłynął nam na prezentacji organizacji członkowskich oraz tych kandydujących do Fertility Europe. Mieliśmy okazję posłuchać o tym, jakie projekty realizują poszczególne organizacje pacjenckie, z jakimi mierzą się problemami oraz jakie mają plany na przyszłość.

Kolejnym modułem zrealizowanym pierwszego dnia było spotkanie robocze, podczas którego rozmawialiśmy o planach związanych z tegoroczną edycją Tygodnia Świadomości Niepłodności.

Dzień drugi upłynął nam na sprawozdaniu z działalności Fertility Europe w roku poprzedzającym spotkanie. Omówiliśmy działania realizowane w poszczególnych krajach w ramach Tygodnia Świadomości Niepłodności oraz związane z projektem EPAF (European Policy Audit on Fertility - Raport na temat prawnych i medycznych aspektów leczenia niepłodności w krajach Unii Europejskiej).

Również drugiego dnia roboczego mieliśmy przyjemność spotkać się z lekarzem zajmującym się leczeniem niepłodności na Malcie. Sytuacja maltańskich pacjentów jest wyjątkowa. Prawo Malty zabrania mrożenia zarodków oraz pozwala na zapłodnienie jedyne dwóch oocytów. W tym niewielkim państwie położonym na malowniczej wyspie na Morzu Śródziemnym funkcjonuje jeden publiczny szpital zajmujący się leczeniem niepłodności z włączeniem leczenia metodą in vitro. Leczeniem niepłodnych zajmuje się jeden lekarz, wspomagany pracą embriologa, który przyjeżdża na Maltę raz na 8 tygodni, aby podczas dziesięciodniowego pobytu wykonać wszystkie zaplanowane specjalnie na ten czas procedury.

Z Malty wróciliśmy naładowani pozytywną energią, z głowami pełnymi pomysłów i projektów, które chcemy dla Was realizować (pierwszy z nich - grupy zamknięte na facebooku - jest już realizowany) oraz bogatsi o doświadczenia bliźniaczych organizacji pacjenckich.
Kolejna szansa na spotkanie w gronie członków FE już w lipcu – nie możemy się doczekać!

1
Twoja ocena: Brak Średnia: 1 (1 głos )