Szkolenie wolontariuszy Linii Pomocy Pacjent dla Pacjenta.

Temat: 
Stowarzyszenie Nasz Bocian

szkolenie wolontariuszy linii W dniach 7-8 kwietnia 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie wolontariuszy Linii Pomocy Pacjent dla Pacjenta.

Linia funkcjonuje od grudnia 2010 roku. W tym czasie pomogliśmy w trudnych chwilach ponad 800. pacjentom. Wiele z tych kontaktów miało charakter ciągły, przyjmując postać kilkutygodniowego a nawet kilkumiesięcznego wsparcia dla osób potrzebujących naszej pomocy. Już w pierwszym roku działalności zdobyliśmy II miejsce w konkursie "Odkryj e-wolontariat".

Wolontariusze Linii - byli pacjenci - rozmawiają, wspierają, udzielają informacji, dzielą się swoimi doświadczeniami z rozmówcami. Pacjenci kontaktują się z wolontariuszami telefonicznie, przy pomocy komunikatorów GG i Skype oraz drogą mailową. Dla Linii pracuje średnio 8. przeszkolonych i poddawanych regularnej superwizji wolontariuszy, nad którymi stałą opiekę sprawuje psycholog.

Podczas cyklicznych szkoleń wolontariuszy Linii rozmawiamy przede wszystkim o tym, jak dobrze pomagać. Analizujemy również Wasze potrzeby, aby móc jak najlepiej spełniać Wasze oczekiwania. Podążając za nimi postanowiliśmy rozszerzyć możliwość kontaktu z wolontariuszami o komunikator messenger. Jest to nie tylko nowy kanał komunikacji z wolontariuszami, ale również nowa – bezpośrednia forma kontaktu, nie wymagająca wcześniejszego kontaktu z koordynatorem Linii.

0
Twoja ocena: Brak