Dieta śródziemnomorska w nieplodnosci

Temat: 
Aktualności ze świata IVF

Dieta przy PCOS Dieta śródziemnomorska może pomóc kobietom podejmującym leczenie IVF w uzyskaniu ciąży.

Najnowsze badania, których wyniki opublikowano na stronach ESHRE wykazały, że kobiety, które stosują dietę śródziemnomorską w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających leczenie za pomocą metody in vitro, mają znacznie większą szansę zajścia w ciążę i urodzenia żywego dziecka niż kobiety, które tego nie robiły.

Naukowcy zapytali kobiety o ich sposób odżywiania przed poddaniem się zapłodnieniu in vitro i odkryli, że te z nich, które spożywały więcej świeżych warzyw, owoców, całych ziaren, roślin strączkowych, ryb i oliwy z oliwek oraz mniej czerwonego mięsa, miały o 65-68% większe prawdopodobieństwo uzyskania i donoszenia ciąży w porównaniu z kobietami, które nie stosowały się do zasad diety śródziemnomorskiej.

Opublikowane w tym tygodniu badanie (Human Reproduction, jednego z wiodących na świecie czasopism z dziedziny medycyny reprodukcyjnej) skupiło się raczej na wzorcach żywieniowych niż na poszczególnych składnikach odżywczych, żywności czy grupach żywności. Badacze ocenili dietę 244 kobiet za pomocą kwestionariusza częstotliwości pokarmowej, kiedy zgłosiły się do jednej z klinik leczenia niepłodności w Atenach na swoje pierwsze leczenie IVF. Kobiety były w wieku od 22 do 41 lat i nie były otyłe (wskaźnik masy ciała poniżej 30 BMI).

Badacze podzielili kobiety na trzy grupy w zależności od poziomu zbieżności ich diety z zasadami diety śródziemnomorskiej.
Naukowcy odkryli, że w porównaniu do 86 kobiet z grupy o najwyższym wyniku, 79 kobiet z grupy o najniższym wskaźniku miało znacznie niższy odsetek ciąż (29% w porównaniu do 50%) i żywych urodzeń (26,6% wobec 48,8%). Kiedy badacze przyjrzeli się kobietom w wieku poniżej 35 lat, odkryli, że trend był najbardziej widoczny w tej właśnie grupie.

Ogółem 229 kobiet (93,9%) miało co najmniej jeden zarodek podany do macicy; 138 (56%) ciąż wykazano testem; 104 (42,6%) kobiet osiągnęło kliniczną ciążę (potwierdzoną USG); a 99 (40,5%) urodziło żywe dziecko.

"Ważnym przesłaniem płynącym z naszych badań jest to, że kobiety podczas starań o dziecko powinny być zachęcane do wprowadzenia zdrowej diety, takiej jak dieta śródziemnomorska, ponieważ stosowanie zasad tej zdrowej diety może pomóc zwiększyć szanse na udaną ciążę i urodzenie żywego dziecka". powiedział prof Yiannakouris, autor badania. Dodał również, że w innych badaniach wykazano, że stosowanie diety śródziemnomorskiej przez mężczyzn może poprawić jakość ich nasienia.

"Ponieważ coraz więcej par na całym świecie boryka się z problemem niepłodności i poszukuje dostępu do medycyny wspomaganego rozrodu, ważne jest, aby otrzymywali porady na temat znaczenia diety i zdrowego stylu życia" - podsumował prof. Yiannakouris.

Korzystny wpływ diety śródziemnomorskiej na zdrowie i utrzymanie optymalnej masy ciała jest podkreślany przez towarzystwa dietetyczne w Polsce i na świecie, a jej największą zaletą jest możliwość stosowania przez całe życie.

Dieta śródziemnomorska
Światowa sława tej diety zaczęła się już w latach 50. XX wieku i nadal trwa. Do literatury medycznej wprowadził ją amerykański epidemiolog – Ancel Keys, który scharakteryzował ją jako zwyczaje żywieniowe niektórych populacji regionu Morza Śródziemnego wiążące się z bardzo rzadkim występowaniem choroby niedokrwiennej serca.
Podstawą diety śródziemnomorskiej są przede wszystkim warzywa, w tym rośliny strączkowe. Ogromna rolę odgrywają zielone warzywa liściaste oraz świeże zioła. W klasycznej diecie śródziemnomorskiej znajdują się również produkty pełnoziarniste, umiarkowane ilości ryby i orzechów jako źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Szczególne miejsce zajmuje oczywiście oliwa z oliwek, która dominuje nad pozostałymi tłuszczami. Mięsa i produkty mleczne spożywane są rzadziej. Desery to przede wszystkim owoce - nigdzie nie pojawia się cukier dodany. W klasycznej diecie śródziemnomorskiej pojawia się umiarkowane spożycie młodego czerwonego wina.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 votes)

Odpowiedzi

Portret użytkownika Harry M Flemming

Good

Thank you so much for sharing the post. you have shared an informative post. Today many people are concerned about infertility. Of courses there are many people with fertility problems. There are many reasons for this. Most people do not have much information about it. I agree that diet place a big role in it. This post described about it very well. This post would be helpful to many people .Keep on sharing more posts.
Ref : buy essays