PROGRAM IN VITRO DO SKUTKU - Wywiad z prof. K. Łukaszukiem, INVICTA

Temat: 
InVitro

Wywiad z Panem prof. Krzysztofem Łukaszukiem, INVICTA

1. Dlaczego, aby zakwalifikować się do programu IN VITRO DO SKUTKU muszę wykonać badania: AMH, inhibinę, fragmentację DNA plemnika?

Od kilku miesięcy pacjentom decydującym się na leczenie w INVICTA zalecamy wykonanie wspomnianych badań przy rozpoczęciu każdego programu in vitro. Nie jest to więc wyjątkowe zalecenie, tylko nasz „invictowy” standard. Jesteśmy pierwszym ośrodkiem, który wprowadził te badania do tzw. rutynowej diagnostyki pacjentów leczących się z powodu niepłodności. Nasze analizy statystyczne pokazują bezwzględną sensowność wykonywania tych badań. Ocena AMH i inhibiny pozwala na optymalizację dawkowania leków w okresie stymulacji, podwyższa skuteczność stymulacji, nie narażając pacjenta na niepotrzebne koszty związane z nadmiarem podawanych leków oraz dodatkowo zabezpiecza przed ryzykiem hiperstymulacji.

2. Dlaczego ostateczna kwalifikacja odbywa się na wizycie kwalifikacyjnej u Pana Profesora, a nie tylko na podstawie wykonanych badań? Regulamin zawiera przecież informacje dot. granicznych wartości dla wyników poszczególnych badań.

Do pełnej diagnostyki i zaplanowania leczenia potrzebny jest wywiad i badanie lekarskie, nie wystarczają badania laboratoryjne. Pacjent może mieć różne schorzenia dodatkowe, które mogą uczynić leczenie metodą in vitro mało sensownym i koniecznym może się okazać przeprowadzenie wstępnego leczenia, które usunie przeszkody i umożliwi w kolejnym etapie zakwalifikowanie do programu. Może się również wydarzyć sytuacja, kiedy pacjentom wystarczy zwyczajna porada, która umożliwi naturalne zajście w ciążę i program in vitro nie będzie potrzebny. Bez takiego spotkania możemy leczyć bardzo kosztownie takich pacjentów, którzy tego nie potrzebują.

3. Czy mimo niewłaściwych wyników badań laboratoryjnych mogę zostać zakwalifikowana do programu?

Program jasno precyzuje kryteria laboratoryjne, ale w wybranych przypadkach istnieje możliwość zakwalifikowania do programu pomimo niezgodności wyników badań kwalifikacyjnych z zakresami przyjętymi w kryteriach programu.

4. Czym program IN VITRO DO SKUTKU różni się od standardowego programu IN VITRO prowadzonego w klinice INVICTA?

W każdym przypadku leczenia in vitro staramy się zrobić wszystko, co możemy, żeby uzyskać zdrową ciążę. Program IN VITRO DO SKUTKU technologicznie nie różni się od zwykłego programu.

5. Czy w programie IN VITRO DO SKUTKU zapłodnienie wykonywane jest metodą klasyczną, czy ICSI?

ICSI. Dlatego też, jeżeli uzyskamy ciążę w drugiej próbie – będzie to dla naszego pacjenta opłacalne finansowo. Koszt 2 zabiegów in vitro standardowych z ICSI to 10.600 zł. W programie do skutku – 9.600 zł!

6. Dlaczego wśród badań kwalifikacyjnych wykonywana jest fragmentacja DNA plemnika?

Fragmentacja DNA plemników jest jedną z najczęstszych przyczyn braku efektów leczenia – uzyskania zdrowego dziecka. Nie obniża ona jednak w znaczącym stopniu odsetka ciąż biochemicznych. Między ciążą biochemiczną a widocznym pęcherzykiem ciążowym w USG występuje nawet ponad 10 proc. strat ciąż! Ponieważ w programie DO SKUTKU gwarantujemy wykonywanie programu do uzyskania widocznego pęcherzyka ciążowego (ciąży klinicznej), chcielibyśmy mieć informację, czy wykonaliśmy wszystko, żeby taką ciążę uzyskać. Jeżeli pacjent ma fragmentację podwyższoną – możemy wykonać separację plemników i w ten sposób pomóc w uzyskaniu ciąży. Bez tego badania nasze działania mogą być frustrujące dla pacjenta i dla nas.

7. Dlaczego w programie IN VITRO DO SKUTKU przewidziany jest transfer 2 zarodków?

Dlatego, że jest on skuteczniejszy niż wykonanie transferu pojedyńczego zarodka. Staramy się również nie podawać więcej niż dwóch zarodków, aby nie narazić pacjentki na podwyższone ryzyko ciąży mnogiej. Dwa podawane zarodki jest to liczba zgodna ze standardami europejskimi. Możliwe jest również wykonanie transferu pojedyńczego zarodka, ale koszt uzyskania ciąży będzie wyższy – więc również koszt programu do skutku dla takich pacjentów będzie wyższy.

8. Czy, jeśli jestem osobą samotną, mogę brać udział w programie IN VITRO DO SKUTKU?

Tak. W przypadku korzystania z naszego banku nasienia nie jest wymagane badanie fragmentacji DNA plemników.

9. Czy, jeśli mój partner nie posiada plemników, jest szansa na udział w programie?

Tak. Program przewiduje możliwość skorzystania z banku nasienia INVICTY. Tak jak wspominałem, w przypadku korzystania z banku nasienia INVICTY nie jest wymagane badanie fragmentacji DNA plemników.

10. Jeśli jestem po kilku nieudanych próbach zapłodnienia in vitro, czy mogę uczestniczyć w programie?

Oczywiście.

11. Czy ,jeśli mam problemy natury genetycznej, istnieje możliwość zakwalifikowania się do programu?

Tak, ale musimy to ocenić indywidualnie.

12. Jaki jest powód wprowadzenia programu IN VITRO DO SKUTKU? Dlaczego inne kliniki tego typu programów nie prowadzą?

Jest wiele ośrodków, które podają wysoką skuteczność swojego leczenia, lecz nie prowadzą podobnych programów. My tę skuteczność faktycznie mamy, co udowadnia sama idea programu IN VITRO DO SKUTKU.

Chcemy zapewnić pacjentom komfort psychiczny i ciągłość leczenia w ośrodku o bardzo wysokiej skuteczności, niwelując obawę problemów finansowych związanych z niepowodzeniami. W przypadku trudnych pacjentów (którzy na początku takimi się często nie wydają) daje to nam czas na „nauczenie się” problemu pacjenta i bardziej indywidualne podejście do niego. W przypadku, kiedy pacjent leczy się w wielu ośrodkach – często leczenie zaczyna się za każdym razem od początku, co zwiększa koszty i nasila frustrację pacjenta.

13. Jakie korzyści z tytułu prowadzenia programu IN VITRO DO SKUTKU ma Klinika INVICTA?

Po pierwsze jest szansą na rozwiązywanie tzw. trudnych przypadków. INVICTA lubi wyzwania. W przypadku trudnych medycznie pacjentów kontynuacja leczenia z jednym zespołem fachowców daje czas na rozpoznanie problemu pacjenta i bardziej indywidualne podejście do niego, co dla nas jest satysfakcją i największą korzyścią z tytułu prowadzenia programu. Zespół INVICTY nie boi się trudnych medycznie pacjentów.

14. Jeśli jestem pacjentką Kliniki INVICTA po kilku próbach w standardowym programie IN VITRO, to czy mam szansę na uczestnictwo w programie IN VITRO DO SKUTKU?

Oczywiście.

15. Jaka jest skuteczność in vitro w Klinice Leczenia Niepłodności w Warszawie?

Skuteczność leczenia niepłodności metodą in vitro w Warszawie i w Gdańsku jest taka sama. Dla pacjentów spełniających kryteria podane w Regulaminie Programu IN VITRO DO SKUTKU wynosi 45-60 proc.

16. Dlaczego program IN VITRO DO SKUTKU prowadzony jest tylko w Warszawie, a nie np. także w gdańskiej klinice?

Zakładamy, że pacjentów, którzy zrozumieją jednoznaczne korzyści programu może być bardzo wielu. W gdańskiej Klinice przebudowujemy obecne laboratorium in vitro, gabinety Kliniki Leczenia Niepłodności oraz zmieniamy lokalizację Laboratorium Analitycznego. O realizacji takiego programu w Gdańsku będziemy mogli pomyśleć dopiero po remoncie, którego zakończenie przewidziane jest na jesień tego roku.

17. Czy, jeśli pierwsza próba w programie IN VITRO DO SKUTKU zakończy się sukcesem, mogę liczyć na zwrot części wpłaconych pieniędzy?

Program IN VITRO DO SKUTKU nie przewiduje takiego rozwiązania. Dla pary, która zakwalifikuje się do programu IN VITRO DO SKUTKU i przy tak zwanym pierwszym podejściu osiągnie sukces, jakim jest ciąża, proponujemy 75 proc. rabat dotyczący wykonania programu IVF-ICSI (pacjenci zapłacą ok. 1200 zł) w standardowym programie, jeżeli para wróci po rodzeństwo do INVICTA w ciągu dwóch lat od daty zakończenia programu IN VITRO DO SKUTKU z pozytywnym wynikiem. Tylko ze względu na bardzo wysoką skuteczność leczenia w INVICTA możemy sobie pozwolić na taki program.

18. Czy, jeśli na wizycie kwalifikacyjnej okaże się, że nie zakwalifikowałam się do programu IN VITRO DO SKUTKU, oznacza to, że nie ma szansy na powodzenie procedury in vitro w moim przypadku?

Oczywiście, że nie. W takim przypadku będzie Pani miała możliwość wzięcia udziału w standardowym programie in vitro.

0
Twoja ocena: Brak

Odpowiedzi

Portret użytkownika Citrusy

Re: PROGRAM IN VITRO DO SKUTKU - Wywiad z prof. K. Łukaszukiem, INVICTA

Z tego wynika, ze to duza szansa dla osób, ktore maja spore problemy z zajsciem w ciaze.
Niby nieoplacalne, jesli uda sie za pierwszym razem, ale jednak jest pewność że się UDA, a przynajmniej beda kolejne próby.
Dobrze, gdyby inne kliniki równiez miały cos takiego w ofercie, jednak na razie tylko invicta

Mało mów z innymi, dużo ze sobą