POCZTÓWKI NADZIEI – NIE SKAZUJCIE NAS NA PUSTE WÓZKI!

Temat: 
Stowarzyszenie Nasz Bocian

Pocztówki NadzieiTrwa Tydzień Świadomości Niepłodności pod hasłem „1na5”. Częścią Tygodnia jest akcja Pocztówek Nadziei, którą od 2011 roku organizujemy z Fertility Europe*. Tegoroczna odsłona akcji ma wyjątkowy wymiar: nie tylko dzielimy się nadzieją, ale tym razem ślemy również przesłanie do decydentów i mediów, aby nie odbierali nam szans na rodzicielstwo.


Zapraszamy Was do udziału w akcji. Okażcie solidarność z tymi, którzy będą potrzebować pomocy medycyny, aby doświadczyć cudu narodzin.


W maju 2016 roku do sejmu wpłynął projekt nowelizacji Ustawy o leczeniu niepłodności**. Jeśli rząd przyjmie tę nowelę, szanse osób niepłodnych na rodzicielstwo dzięki in vitro dramatycznie spadną. Obecnie stosowana metoda in vitro daje szansę co trzeciej parze na zostanie rodzicami już w pierwszym cyklu leczenia. Po nowelizacji rodzicami zostanie co dwudziesta para.


Nie zgadzamy się na zmiany w prawie, które drastycznie zmniejszą skuteczność bardzo kosztownego leczenia i wprowadzą do Polski najbardziej drakońskie prawo w Europie:

  • dopuszczalność zapłodnienia tylko jednej komórki jajowej
  • zakaz mrożenia zarodków
  • utworzenie w prawie osobnej kategorii „dziecka z dawstwa”
  • wzrost kosztów procedury in vitro przy jednoczesnym spadku jej skuteczności i zerowym dofinansowaniu z budżetuAby wziąć udział w Akcji wszystko co musicie zrobić to kliknąć w ten obrazek:

który przekieruje Was na stronę akcji, a następnie postępujcie zgodnie z instrukcją:1. Napiszcie kilka słów o własnej drodze do rodzicielstwa: czy jesteście już rodzicami dzięki leczeniu bądź adopcji, a może przydarzył Wam się „naturalny cud”? A może wciąż jesteście w trakcie drogi do dziecka i towarzyszy Wam nadzieja? Potrzebujemy Waszego wsparcia również wtedy, jeśli nie jesteście rodzicami/ nie doświadczyliście trudności w zostaniu rodzicami, ale chcecie okazać solidarność z osobami niepłodnymi

2. Napiszcie, dlaczego nie zgadzacie się na barbarzyńskie prawo, które odbierze osobom niepłodnym szansę na skuteczną procedurę in vitro

3. W pasek adresów gotowej pocztówki wpiszcie adresy mailowe Premier RP Beaty Szydło, Ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, Prezydenta RP, Andrzeja Dudy i Polską Agencję Prasową Wyślijcie kopię również Stowarzyszeniu NASZ BOCIAN. Będziemy publikować pocztówki:
k.radziwill@mz.gov.pl, sprm@kprm.gov.pl, listy@prezydent.pl, centrumprasowe@pap.pl, stowarzyszenie@nasz-bocian.pl


Rodzina nie jest luksusem – prawo do życia rodzinnego daje nam Konwencja Praw Człowieka. Powstrzymajmy polityków, zanim ta nowelizacja stanie się ciałem i odbierze tysiącom dzieci szansę narodzin. Nie zapomnijcie poinformować o akcji Nie-Zwykłe Rodziny również Waszych przyjaciół – to czas, abyśmy wszyscy włączyli się do działania.


Pozdrawiamy i zachęcamy!
Nasz Bocian i Fertility Europe


* Tekst proponowanej nowelizacji znajdziecie TUTAJ
** Fertility Europe, organizator akcji Nie-Zwykłe Rodziny, jest niezależną organizacją skupiająca europejskie stowarzyszenia, które zajmują się niepłodnością i udzielają pomocy i wsparcia tym, którzy borykają się z problemami z uzyskaniem ciąży.
A TUTAJ WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT NASZEJ AKCJI:Kto może wysłać pocztówkę?

Każdy!

  • Jeśli sami doświadczyliście problemu niepłodności, zapraszamy do podzielenia się Waszą historią i wsparcia innych w ich drodze do dziecka.
  • Jeśli macie osobiste doświadczenia związane z leczeniem niepłodności, od indukcji owulacji poprzez inseminację do IVF albo ICSI, Wasza historia (anonimowa albo imienna) będzie promykiem nadziei dla tych, którzy dopiero stanęli przed decyzja o podjęciu terapii.
  • Jeżeli w wyniku leczenia albo po latach prób udało się Wam zajść w ciążę spontanicznie, jesteście także Nie-Zwykłą Rodziną.
  • Jeżeli powiększenie Waszej rodziny nastąpiło dzięki dawstwu komórek albo adopcji prenatalnej lub społecznej, prosimy, podzielcie się z nami Waszą historią.
  • Jeżeli zdecydowaliście się nie podejmować leczenia, zrezygnowaliście z innych sposobów zastania rodzicami lub leczenie okazało się być nieskuteczne i zdecydowaliście się na świadomą bezdzietność, prosimy prześlijcie nam historię Waszej miłości, Waszej radości. Naprawdę jej potrzebujemy.
  • Jeżeli nie jesteście rodzicami lub jeśli Wasze dzieci przyszły na świat wtedy, kiedy to zaplanowaliście, bez miesięcy lub lat oczekiwania na dwie kreski na teście ciążowym, bez konieczności podjęcia leczenia, bez długotrwałych zmagań z niemożnością, przekażcie słowa wsparcia tym, którzy mieli mniej szczęścia niż Wy. Pokażcie, ze pomimo różnych doświadczeń szanujecie nasze pragnienie rodzicielstwa. I wyślijcie Pocztówkę Nadziei!Jaki jest cel tej akcji?

Danie nadziei tym, którzy aktualnie walczą o powiększenie rodziny. Ale też zwiększenie świadomości samego problemu niepłodności, różnych metod jej leczenia oraz wychodzenia z niepłodności, a także istnienia różnych modeli rodziny, wliczając w to także rodziny pozostające świadomie bezdzietne. Celem tegorocznej Akcji jest również pokazanie politykom, że niepłodność to setki historii nadziei, smutku, rozczarowań i radości. I że nie mogą skazywać swoich niepłodnych obywateli na złe i niebezpieczne prawo.Co dzieje się z Pocztówkami?

Pojawią się w Galerii Narodowej, dotrą do kluczowych polityków w Polsce, a niektóre z nich zostaną przedstawione na dorocznym kongresie ESHRE (Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Ludzkiej Reprodukcji i Embriologii) na specjalnej Ścianie Nadziei w Helsinkach w lipcu 2016.Czy mogę pozostać anonimowy?

Tak, postępuj zgodnie z instrukcją podaną na stronie kampanii. Użyj nieostrego zdjęcia, obrazka rodziny albo odcisku dłoni, a zamiast imienia i nazwiska podpisz się nickiem. Najważniejszą częścią Pocztówki jest Wasza prawdziwa historia, aczkolwiek największą moc mają historie opatrzone fotografiami z prywatnych zbiorów.
Istnieje tez możliwość zamieszczenia Waszej pocztówki w innym miejscu niż w Galeria Narodowa poprzez kliknięcie wersji międzynarodowej i napisanie historii w języku angielskim.

3.666665
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.7 (3 votes)