Metoda IVA - szansa dla kobiet z przedwczesnym wygaszaniem czynności jajników - aktualizacja o dane kontaktowe

in vitroCentrum Medyczne Macierzyństwo rekrutuje pacjentki do badań klinicznych metodą IVA.W planowanym badaniu mogą brać udział pacjentki do ukończenia 40 roku życia, ze zdiagnozowanym przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajników, potwierdzonym w badaniach laboratoryjnych, u których wystąpił brak samoistnej miesiączki przez okres co najmniej 4 miesięcy, a ogólny stan zdrowia pozwala na podjęcie leczenia operacyjnego i hormonalnego. Rekrutacja zakończy się w tym półroczu.

Technika IVA - In Vitro Activation - to nowatorska metoda dająca szansę na posiadanie własnego potomstwa pacjentkom z rozpoznanym przedwczesnym wygasaniem czynności jajników (POI - Primary Ovarian Insufficiency).

U kobiet z niepłodnością na tle przedwczesnego wygasania czynności jajników, te ostatnie nadal zawierają niedojrzałe pęcherzyki z komórkami jajowymi. W normalnych warunkach ich wzrost jest jednak zahamowany. Procedura IVA umożliwia odblokowanie „uśpionych” pęcherzyków związkowych, aktywację ich wzrostu i uzyskanie dojrzałych komórek jajowych dając tym samym szansę pacjentce na posiadanie własnego potomstwa - wyjaśnia doktor Jakub Wyroba, ginekolog - położnik z Centrum Medycznego Macierzyństwo.

W pierwszych badaniach dotyczących IVA wykazano, że pęcherzyki związkowe są obecne u 50% kobiet z POI, a u 60% z nich możliwa jest ich aktywacja do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Szacuje się że ok. ¼ kobiet może uzyskać rozwój dojrzałej komórki jajowej. Szansa na ciążę zależy również od wieku pacjentki, ponieważ starsze kobiety w sposób naturalny mają mniejsze szanse na powodzenie leczenia. Przy obecnym stanie wiedzy i standardowym postępowaniu, posiadanie potomstwa u kobiet z przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajników jest możliwe jedynie z wykorzystaniem komórek jajowych od innej kobiety tzw. dawczyni lub w ramach adopcji. Technika IVA umożliwia uzyskanie ciąży i urodzenie dziecka z wykorzystaniem własnej komórki jajowej - przekonuje doktor Wyroba.

Wstępem do udziału w procedurze są konsultacje i badania lekarskie, dopuszczające m.in. do zabiegów laparoskopii. W trakcie leczenia pacjentka jest poddawana zabiegowi laparoskopowemu, podczas którego zostaje usunięty nieczynny jajnik. Później, po potwierdzeniu obecności nieaktywnych pęcherzyków w jajniku, dokonuje się ich aktywacji. Następnie wykonywana jest kolejna laparoskopia, w której przeszczepiany jest zaktywowany jajnik.

W grudniu 2013 roku przyszło na świat pierwsze dziecko, dzięki procedurze IVA, kolejne urodziły się w latach 2014 – 2015. Krakowskie Macierzyństwo jest pierwszym polskim ośrodkiem, który dołączył do grupy klinik pracujących nad rozwojem tej metody.

Osoby chcące dowiedzieć się więcej o metodzie IVA, rekrutacji na badania kliniczne proszone są o kontakt z doktorem Jakubem Wyrobą z Centrum Medycznego Macierzyństwo pisząc na adres: j.wyroba@macierzynstwo.com.pl

O IVA możecie poczytać również tutaj:
http://www.natureworldnews.com/articles/4255/20131001/latest-infertility...
http://www.cbsnews.com/news/infertile-woman-treated-with-new-ovary-stimu...

3.666665
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.7 (3 votes)

Odpowiedzi

Portret użytkownika alutka78

Centrum Medyczne Macierzyństwo rekrutuje pacjentki do badań klin

Jak można uzyskać więcej informacji dotyczących rekrutacji?

Portret użytkownika kavainca

Napisalismy już

do Macierzyństwa...damy znać :)

IUI 5.6.2009
od 15.2.2010 Matylda jest z nami :)

IUI 8.2010 :( IUI 2.2012 :( INV + eggs donation 4.2012 :((( ICSI 4.2013 :((
PICSI 04.12.2013- program MZ :):) od 28.08.2014 Jakubek jest z nami :)
pa zarodki!

Portret użytkownika kavainca

uzupełniliśmy

artykuł o dane kontaktowe ;)

IUI 5.6.2009
od 15.2.2010 Matylda jest z nami :)

IUI 8.2010 :( IUI 2.2012 :( INV + eggs donation 4.2012 :((( ICSI 4.2013 :((
PICSI 04.12.2013- program MZ :):) od 28.08.2014 Jakubek jest z nami :)
pa zarodki!

Portret użytkownika ona1990

Byłam

Byłam, wchodzę w to. Minus że część kosztów ponosi pacjentka
Plus, że jest to jedyna szansa dla kobiet z POI

PWCJ 24lata
przyczyna nieznana

Portret użytkownika boz80

IVA

Mam pytanie do ona1990.
Moja prośba: Czy Wiesz coś więcej na temat kosztów (jakiego rzędu to są koszty)?
Co powiedział doktor J. Wyroba na ten temat, jakie są szanse dla kobiet z POI? Napisz to co Wiesz. Dziękuję.

Portret użytkownika Ewcia25

Zainteresowana

Informacja do użytkownika "ona1990" ja także jestem zainteresowana, również byłam na konsultacji,
Czy możemy się skontaktować na privie?

Portret użytkownika ula101993

Priv

Witam, czy zdecydowała się Pani na zabieg? Proszę o kontakt