Ministerstwo Zdrowia przegrało dziś w sądzie z Naszym Bocianem !

sąd administracyjny Ministerstwo Zdrowia musi udostępniać informacje  o skuteczności poszczególnych ośrodków realizujących programu in vitro  -  wynika z orzeczenia Sądu Administracyjnego, który uwzględnił dziś skargę Stowarzyszenia Nasz Bocian. Takie dane są bowiem informacją publiczną.

Wiosną 2014 roku ministerstwo przedstawiło członkom Rady Programowej Programu Leczenia in vitro podsumowanie z jego realizacji. Z podsumowania wynikało, iż najniższa skuteczność ośrodka oscylowała wokół 10%, najwyższa zaś wynosiła ponad 40%. Stowarzyszenie domagało się ujawnienia skuteczności konkretnych klinik. Wiedziało, że to właśnie ona jest kluczowa dla 20 tysięcy par korzystających z refundacji.

Każda z tych par otrzymuje jedynie trzy szanse na refundację zabiegu in vitro i ma prawo podjąć świadomą decyzję o wyborze kliniki. Wiąże się to bezpośrednio ze zwiększeniem lub zmniejszeniem jej szansy na rodzicielstwo. Niestety Ministerstwo Zdrowia przez wiele miesięcy nie udzielało Stowarzyszeniu informacji, o którą zawnioskowało w trybie dostępu do informacji publicznej. W  dniu 21 maja 2015 Nasz Bocian skierował do sądu skargę na bezczynność Ministerstwa Zdrowia.

Dziś odbyła się oczekiwana rozprawa. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Stowarzyszenia NASZ BOCIAN i podniósł, iż obowiązkiem Ministra Zdrowia jest udostępnienie pełnych danych o skuteczności indywidualnych Realizatorów. Jest to informacja publiczna, a program refundacyjny jest realizowany ze środków publicznych. Pacjenci mają prawo podejmować świadome decyzje w oparciu o te dane.
 
Pełnomocniczka Ministerstwa Zdrowia podczas rozprawy argumentowała, iż ujawnienie danych może spowodować, że poszkodowane będą kliniki mniej skuteczne. Stowarzyszenie Nasz Bocian zgodziło się z tą argumentacją, co więcej przyznało, że to właśnie było jego celem: zadbanie o interes pacjentów, a nie o interes nieskutecznych klinik i Ministerstwa Zdrowia. Dodaje, że to pacjent jest podmiotem świadczeń leczniczych i to jego prawom należy się troska.

4.90909
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (11 głosów )

Odpowiedzi

Portret użytkownika budyniowa

Co będzie dalej

... Nie wiem, jak takie decyzje przekładają się na praktyczne działania MZ .
Temat refundacji mnie nie dotyczy ale o skuteczności klinik chętnie bym poczytała. Kiedy i gdzie się czegoś dowiemy- da się na to pytanie już odpowiedzieć?

Dziękuję, że jesteście.

Portret użytkownika Brygida.77

kiedy wyniki

Kiedy mozna sie spodziewac publikacji wynikow co do skutecznosci?

Portret użytkownika wojtekp

Wyniki - mam nadzieje, ze wkrotce

Czy MZ zostalo zobligowane przez sad do jakiegos terminu?