Wyjaśnienia MZ w sprawie statusu zamrożonych zarodków i komórek jajowych kobiet samotnych, które skorzystały z metody IVF przed datą wejścia w życie Ustawy o leczeniu niepłodności.

rodzinaW dniu 20 września 2015 roku zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia z oficjalną prośbą o wyjaśnienie statusu zamrożonych zarodków i komórek jajowych kobiet samotnych, które skorzystały z metody IVF przed datą wejścia w życie Ustawy o leczeniu niepłodności. Pytaliśmy również o możliwość wywozu zamrożonych zarodków/komórek za granicę, aby tam móc przeprowadzić transfer.
Otrzymaliśmy w tej sprawie wiele pytań i interwencji od Was, podjęliśmy również rozmowy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i poprosiliśmy o opinię prawną. Wiemy, że to ważna sprawa dla setek z Was.
Poniżej zamieszczamy nasze zapytanie i odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.


It appears your Web browser is not configured to display PDF files. No worries, just click here to download the PDF file.It appears your Web browser is not configured to display PDF files. No worries, just click here to download the PDF file.

0
Twoja ocena: Brak

Odpowiedzi

Portret użytkownika zuzia777

i Co dalej?

Myślę, że nie zamyka to absolutnie sprawy kobiet decydujących się na samodzielne macierzyństwo. Jeśli mężczyzna zostawi kobietę w ciąży czy tuz po urodzeniu dziecka, to już wszystko jest w porządku? mimo, iż nie ma "normalnej, pełnej rodziny". Czy Nasz Bociaz bedzie dalej dzialał w tej kwestii?

zuzia777

Portret użytkownika Jagienka2010

Zaskarżenie decyzij

Czy istnieje możliwość zaskarżenia tej decyzji do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka?

Portret użytkownika bloo

Tak, Helsinki współpracują z

Tak, Helsinki współpracują z nami w tym zakresie, informowaliśmy jużo tym przez nasze strony na Facebooku. W grę wchodzi litygacja strategiczna, zainteresowane osoby (samotne kobiety z zabankowanymi komórkami jajowymi/zarodkami) są proszone o kontakt z HFHR:
prosimy, aby zwięźle opisać sprawę i wysłać ją na adres: d.bychawska@hfhr.org.pl oraz b.grabowska@hfhr.org.pl

Portret użytkownika evve

Współczuje tej całej sytuacji

Współczuje tej całej sytuacji kobietom samotnym. To jawna dyskryminacja. Jednocześnie uważam za bezprawne zapis, że po 20 latach zarodki nie są już własnością rodziców i trafią do adopcji. Dla mnie to łamanie podstawowych praw człowieka - zabieranie rodzicom dzieci bez powodu i ich zgody.

evve

Portret użytkownika MagdalenaMarkowska

Witam, czy wysyłając do HFHR

Witam,
czy wysyłając do HFHR mail z opisem swojej sytuacji powinnam powołać się na jakiś numer sprawy/ Waszej korespondencji/ jakikolwiek inny identyfikator?
Pozdrawiam
Magda

Portret użytkownika Jagienka2010

Brawo dla rzecznika

Rzecznik praw obywatelskich zgłosił sprawę do Trybunału Konstytucyjnego

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/wniosek-do-tk-ws-procedury-vitro

Portret użytkownika Ewka2

Czy są jakieś nowe informacje w tej sprawie?

czy pojawiły się jakieś nowe interpretacje? rozwiązania w tej kwesti?