Ciąg dalszy naszych starań o uzyskanie danych o skuteczności realizatorów ministerialnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro

rodzinaPoniżej znajdziecie odpowiedź Ministerstwa Zdrowia w sprawie braku informacji publicznej na temat danych procentowej skuteczności Realizatorów zgromadzonych w Rejestrze Medycznie Wspomaganej Prokreacji, obsługującym Program refundacji in vitro. Wnosimy o udostępnienie tej skuteczności od wielu miesięcy. Niestety bezskutecznie.

Dlatego w maju 2015 zdecydowaliśmy się złożyć skargę na bezczynność Ministerstwa Zdrowia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ministerstwo w swojej odpowiedzi z dnia 30 czerwca 2015 roku wskazuje m.in., iż udostępnienie danych nie rozwiązuje problemu „niskiej znamienności statystycznej uzyskanych danych, które nie dają właściwego obrazu skuteczności leczenia” jak również na to, iż „ilość zrealizowanych transferów u wielu świadczeniodawców nie pozwoliła na zgromadzenie dotąd danych umożliwiających przedstawienie poprawnych metodologicznie i istotnych statystycznie analiz”.

Jednocześnie Podsekretarz Stanu Igor Radziewicz Winnicki podczas prezentowania projektu Ustawy o leczeniu niepłodności w Sejmie i Senacie RP w czerwcu i lipcu 2015 roku powoływał się na wybrane dane z Rejestru Medycznie Wspomaganej Prokreacji, które najwidoczniej spełniły wówczas kryterium wiarygodności na tyle, aby prezentować je posłom i senatorom RP jako rzetelny argument.

Z rozczarowaniem stwierdzamy zatem, iż w opinii Ministerstwa Zdrowia pacjenci, których leczenie i jego skuteczność dotyczą bezpośrednio, najwidoczniej nie zasługują na podanie skuteczności własnych Realizatorów, ponieważ dane cechuje „niska znamienność statystyczna”. Zasłużyli na nie natomiast politycy, a „niska znamienność statystyczna” nie przeszkadza Ministerstwu Zdrowia w publikowaniu danych zbiorowych dla wszystkich Realizatorów, która wynosi 31% i jest to informacja jawna.

Mamy nadzieję, iż Sąd rozstrzygnie tę sytuację na korzyść prawa do dostępu do informacji publicznej, które dotyczy wszystkich obywateli, nie tylko urzędników, posłów oraz senatorów.

It appears your Web browser is not configured to display PDF files. No worries, just click here to download the PDF file.

3
Twoja ocena: Brak Średnia: 3 (2 votes)

Odpowiedzi

Portret użytkownika wojtekp

Proponuje przeslac do MZ

Proponuje przeslac do MZ link: www.sart.org, Jest to strona podajaca do publicznej wiadomosci wyniki skutecznosci zaplodnienia pozaustrojowego klinik w Stanach. Mimo iz kliniki nie realizuja zadnego programu, ktory ujednolicalby warunki, to jednak skutecznosc poszczegolnych osrodkow nie jest ukrywana tak jak to ma miejsce w Polsce. Jest to doprawdy zenujace, ze sprawa musiala trafic az do sadu. Dlaczego?