Moje dziecko urodziło się innym rodzicom - rozmowa o adopcji

Temat: 
Adopcja Dziecka

Moje dziecko urodziło się innym rodzicom - rozmowa o adopcji
Rozmawiała Aneta Górnicka-Boratyńska. Rysunki Piotrka pochodzą z książki "Wieża z klocków", Media Rodzina, Poznań 2001 15-03-2002
Wzięłam do domu dziecko łysiejące i dropiate, w dodatku z chorobą sierocą - zanim zasnął, naprężał całe ciało, zgięty w łuk, toczył głową. Przez pierwsze dni prawie cały czas płakał, prawie nie umiał mówić. Całowałam go, przytulałam, choć na początku wyrywał się, drapał, gryzł. Był jak jeż. Aż go oswoiłam. Zrobił się różowiutki, gładziutki i łasy na całuski - mówi Katarzyna Kotowska, mama Piotrka i autorka książek o adopcji.
 
Dlaczego zdecydowała się Pani na adopcję?
Trzeba zacząć od czasu, kiedy się nie ma dziecka, chociaż bardzo chce się mieć. Trzeba ten czas przeżyć, właśnie przeżyć, bo żadne spychanie, wypieranie nie działa. To niesłychanie samotny czas, bo o wiele łatwiej jest się dzielić z innymi radością niż smutkiem. Brak dziecka odbierałam jako największą porażkę swojego życia. Ludzie na ogół narzekają na nadmiar dzieci; bezdzietność nie jest oswojona, nie mówi się o niej, nie ma wzorców zachowań. Wiadomo, że są tematy, których się nie porusza przy kimś, kto przeżywa żałobę. Jak się nie ma dzieci, jest się wystawionym na strzał: na wścibskie pytania, na głupie rady. Poza tym otoczenie przyjmuje, że to zawsze kobieta nie może urodzić dziecka, że to ona jest "winna", a przecież przyczyny bezpłodności zdarzają się równie często po stronie mężczyzny, bywa, że w ogóle nie ma żadnego medycznego powodu.
Kiedyś nie mogłam patrzeć na żadne dzieci. Nie przychodziłam nawet na chrzciny w rodzinie.
Na przeżycie bólu bezpłodności trzeba dać sobie czas. Ten ból wciąż jest we mnie, choć inaczej, bo odkąd adoptowałam Piotrusia, mam czym zająć myśli.
Piotruś jest z Panią już pięć lat. Wciąż czuje się Pani kobietą bezdzietną?
W jakiejś mierze tak. Może nie bezdzietną, bo mam syna, ale (nienawidzę tego słowa!) bezpłodną, taką, która nie urodziła dziecka. Bycie matką to długi proces, ale ma swoje kamienie milowe - pierwszy to okres, kiedy dziecko jest w brzuchu. To czas wyjątkowy, dlatego że nikt tej kobiety wtedy nie może zastąpić. Tego czasu nie dostałam od losu. Mnie można zastąpić. Mamą Piotrka mogła być którakolwiek pani z kolejki. Oczywiście, staram się myśleć, że to właśnie miałam być ja.
Zawsze wiedziałam, że chcę mieć dziecko. Mam dwóch braci, wzorem radosnego macierzyństwa jest moja mama, lekarz pediatra - była zawsze zapracowana, ale wiedzieliśmy, że jesteśmy dla niej najważniejsi. Nie dostałam tego, co zgodnie z prawami natury nam się należy. Jestem ślepą uliczką. Taka lekcja pokory. Trudna.
Mówi Pani, że była Pani bardzo samotna. A mąż?
Był ze mną cały czas, ale przeżywał to chyba inaczej. Rodzicielstwo jest czym innym dla kobiety i dla mężczyzny. Ojcostwo jest zawsze aktem wiary. Kobieta w tym uczestniczy, bo wszystko zaczyna się w jej ciele.
Jak długo próbowaliście mieć własne dziecko?
To są lata. Było coraz bardziej nerwowo. Do każdej decyzji trzeba dojrzeć.
To był też czas lekarzy. Kobieta idzie do ginekologa, a mężczyzna do androloga. Ginekologiem może być mężczyzna albo kobieta, andrologiem może być tylko mężczyzna, bo pacjenci mogliby się krępować. My się nie możemy krępować. Spotkałam wspaniałych lekarzy, którzy starali się pomóc, ale traktowali mnie trochę jak przedmiot. A przecież inna jest sytuacja, gdy przychodzę z bolącym zębem, inna, gdy z bezpłodnością.
Nie zdecydowaliście się na sztuczne zapłodnienie?
Medycyna podpowiada nam różne rozwiązania, ale tak to robi, że tracimy z oczu ich prawdziwy sens.
Jeśli kobieta nie może zajść w ciążę ze swoim mężczyzną, proponuje się jej rureczkę z nasieniem. Anonimowe nasienie z banku spermy. I tyle. Zabieg jak każdy inny. Niektórzy lekarze mówią nawet, że można męża nie zawiadamiać, bo dobiorą dawcę do niego podobnego.
Ja nie mówię, że tego nie wolno robić, nie. Ja wiem najlepiej, jak strasznie silne jest pragnienie, żeby mieć własne dziecko. Od samego początku, od kiedy rośnie w brzuchu, mieszka tam sobie w środku. Ale przecież ta rureczka znaczy dużo więcej. Ja, wiążąc się z moim mężczyzną, decyduję, że on będzie ojcem moich dzieci. Dawniej, kiedy nie było rureczki, kobieta musiała iść z innym facetem do łóżka, ale wtedy wiedziała, co robi, a teraz medycyna to zaciemnia. Można złamać każdą przysięgę, lecz trzeba mieć świadomość, co się czyni.
Nie zdecydowaliśmy się na zapłodnienie in vitro z wielu przyczyn, nie tylko moralnych. Moja przyjaciółka, która jest ginekologiem, opowiedziała mi krok po kroku, jak wygląda ta procedura. Wysłuchałam wszystkiego, wstałam od stołu, poszłam do łazienki i zwymiotowałam. Wiedziałam, że się do tego nie nadaję.
I wtedy zgłosiła się Pani do domu dziecka.
Skierował mnie tam ośrodek adopcyjny. W domach dziecka na ogół pracują wspaniali ludzie (poznałam sprzątaczkę, która zarabia grosze, a codziennie częstuje pomarańczą jedno dziecko), ale formy życia zbiorowego nie nadają się dla małych dzieci. Tak to postanowiła natura, że rodzi się jedno, czasami dwoje dzieci, a nie trzydzieścioro. Na taką grupę przypada pięć kobiet, które się wciąż zmieniają. Dzieci wychodzą na spacer, trzymając się sznurka z pętelkami, na nocnikach siedzą do skutku wszystkie jednocześnie, wieczorem pakuje się je do łóżek ze szczebelkami, jak do klatek. Każde dostaje przytulankę, codziennie inną, nikt nie ma własnej, potem pani gasi światła. Jak któreś płacze, to płacze, aż przestanie. Jak marudzi za głośno, pani wchodzi do pokoju i klaszcze.
Piotruś przez ponad dwa lata nie miał ulubionej przytulanki i panicznie bał się klaskania. Kiedy go zabieraliśmy do domu, za nic nie chciał wsiąść do samochodu, bo samochód przywiózł go do domu dziecka.
Małe dzieci z domów dziecka nie dają się przytulić, ukoić, nie znają tych kodów. Piotrek miał dwa lata, gdy go adoptowałam, i nie wiedział, o co mi chodzi. Musiałam go uczyć kontaktu cielesnego, i to strasznie długo trwało.
Poza tym dzieci, zwłaszcza te starsze, są bardzo brzydkie.
Brzydkie? Na to chyba nie ma wpływu dom dziecka
Owszem, bo są brzydkie z niekochania i niezadbania. Człowiek kochany pięknieje. One nie mają dla kogo być piękne, nie mają dla kogo mądrzeć. Bez miłości więdną.
Piotrek nawet łysiał ze smutku, nie było żadnej medycznej przyczyny i nie leczyłam go, a po miesiącu wszystkie włosy mu odrosły. Wzięłam do domu dziecko łysiejące i dropiate, w dodatku z chorobą sierocą - zanim zasnął, naprężał całe ciało, zgięty w łuk, toczył głową. Przez pierwsze dni prawie cały czas płakał, prawie nie umiał mówić. Całowałam go, przytulałam, choć na początku wyrywał się, drapał, gryzł. Był jak jeż. Aż go oswoiłam. Zrobił się różowiutki, gładziutki i łasy na całuski.
Czy powie mu Pani prawdę?
Mit o niemówieniu bierze się z niedojrzałości rodziców. My o tym często rozmawiamy. Po to napisałam "Jeża".
Bycie matką jest długotrwałym procesem, mówię Piotrusiowi: "Najpierw była jedna mama, potem druga mama". Nie należy mówić o matce biologicznej "jakaś pani", bo kobieta, która urodziła dziecko, jest matką.
Prawda jest najbardziej potrzebna dziecku. Nie wierzę w kłamstwo doskonałe, to się wyda na pewno - wcześniej niż później. Jeśli nie chcę o tym z nim mówić, daję dziecku sygnał, że coś jest nie tak. Jak o tym rozmawiamy, wszystko staje się oswojone, jasne, normalne.
Ja swoją bezdzietność mam oswojoną. W najtrudniejszej sytuacji jest Piotruś, bo jeśli jego ktoś nie chciał, to może myśleć, że on zawinił. Przecież nic nie rozumie z sytuacji dorosłych, którzy sobie nie poradzili. To wszystko trzeba rozplątywać.
Nie będzie chciał poznać swojej biologicznej matki?
Będzie. Ja bym na jego miejscu chciała. I to jest jego święte prawo, choć na razie jest jeszcze na to za mały. Łatwo stworzyć mityczny obraz tamtej matki - zalety tam, gdzie ja mam wady. Gdy ją pozna, albo się rozczaruje i będzie musiał sobie z tym poradzić, albo mu się uda nawiązać z nią kontakt i będzie miał jeszcze kogoś bliskiego.
Niemal wszyscy rodzice adopcyjni chcą małe dziecko, najlepiej niemowlę. Pewnie także dlatego, że wtedy fakt adopcji łatwiej ukryć.
Na pewno. Poza tym im dziecko starsze, tym bardziej prawdopodobna staje się sytuacja, której rodzice biologiczni nigdy nie zaznają: że mogą zostać odrzuceni, że nie spodobają się dziecku i ono im to okaże. Dwulatek zwieje. Siedmiolatek powie: "Nie jesteś wcale podobna do mojej mamy" i kopnie albo ugryzie. I tego ludzie się boją...
Pani też się tego bała?
Oczywiście.
Ludzie boją się też genów, że bez względu na to, co zrobią, ich syn będzie alkoholikiem albo przestępcą...
Wiem, wiem, że tego się boją! W książce opisałam sytuację, która mi się przydarzyła: gdy spotkałam sąsiadkę, powiedziała szeptem: "A to nie lepiej było, pani Kasiu, wziąć dziewczynkę? Dziewczynka najwyżej k... zostanie, a ten, jak dorośnie, może siekierę weźmie i was zarąbie? A pijakiem to już na pewno będzie!".
Więc wiem, czego się boją! Ale to bzdura!
Naukowcy wyliczają, ile zależy od genów, ile od wychowania. Ja patrzę na grupę przedszkolną mojego syna i widzę dwadzieścioro wspaniałych dzieci, z których wyrośnie może trzech fajnych dorosłych. Wiedza, wrażliwość, wyobraźnia - to wszystko zależy od pracy rodziców. W każdym dziecku tkwi ogromny potencjał, cała sztuka to dostrzec i pomóc go rozwinąć.
Oczywiście - wiele rzeczy jest w genach, na przykład temperament. Mój Piotrek ma nie jeden napęd, ale cztery, jak biegnie, to w trzech kierunkach naraz. Nie umie nie trzasnąć drzwiami. Wszystko, co robi, robi "na maxa", a potem dosłownie pada, kładzie się tam, gdzie stoi, żeby odpocząć. I tego nie zmienię w żaden sposób. Najwyżej mogę to ucywilizować.
Alkoholizm jest w genach? Niby jest. Ale czy ludzie z porządnych domów nie zostają alkoholikami? Jeśli Piotruś będzie wiedział o takim zagrożeniu, może z tym walczyć. U nas w domu w ogóle się nie pije. Rodząc dziecko, też nie ma się pewności, jakie geny dojdą do głosu. W "Wieży z klocków" opisałam, kobietę z głęboko upośledzonym chłopcem, który "szedł w aureoli jej miłości". Gdzie jest powiedziane, że moje dziecko urodziłoby się piękne i doskonałe? Uświadomiłam sobie, w jak luksusowej sytuacji byłam - oglądałam swoje dziecko już "gotowe". Gdyby coś mnie w nim zaniepokoiło, mogłam powiedzieć "przepraszam", wyjść i nie czuć się potworem. Tamta kobieta nie miała takiego wyboru.
Jak długo Pani czekała w kolejce na dziecko?
Od zgłoszenia się do ośrodka adopcyjnego do poznania Piotrka minęło tylko dziewięć miesięcy, o ironio, ale niektórzy czekają kilka lat. Mnie potraktowano ulgowo ze względu na wiek - byłam już dobrze po trzydziestce.
Dzieci są, tylko mają na ogół niejasną sytuację prawną. Czas oczekiwania zależy od tego, ile trwa pozbawianie rodziców praw rodzicielskich. Ludzie, którzy chcą wziąć dziecko, boją się tej nieuregulowanej sytuacji. Ja też bym się bała tego, że przyjdzie kiedyś naturalna matka i powie: "A ja jestem mamą Piotrusia".
Nie wiem, dlaczego sprawy dzieci ciągną się w sądach latami. Ja mogę czekać pięć lat. Ale pięć lat w perspektywie dwulatka to cała epoka, strasznie ważny kawałek życia, w którym kształtuje się niemal cała jego psychika.
Trzymając takie dzieci w domu dziecka, morduje się je. Oczywiście, że takie sprawy wymagają dużej ostrożności, ale wolałabym, żeby sędziowie popełnili kilka błędów i wszystkie dzieci poszły do ludzi, niż żeby tkwiły w domach dziecka - jeśli mamusia przez rok nie dała znaku życia, to trzeba jej to dziecko już odebrać. Powinno pójść przynajmniej do rodziny zastępczej, najważniejsze, żeby była mama, tata i nawet zbyt liczna rodzina. Tyle rządów mówi o likwidowaniu domów dziecka i nic się nie zmienia.
Rodzice często nie zrzekają się praw rodzicielskich wyłącznie dla pieniędzy, bo jak się ma stempelek w dowodzie o dziecku, zawsze można coś wyżebrać od pomocy społecznej. Jeśli musieli oddać dziecko z biedy, to je odwiedzają.
W domach dziecka jest 20 tysięcy dzieci, tyle osób mieszka w mojej gminie. Gdy przyjechało 12 tysięcy pielęgniarek, to zablokowały Warszawę, ale tej armii dzieciaków nikt nigdy nie zobaczy.
Powołano rzecznika praw dziecka, ale dyrektorka domu dziecka ma 3,50 zł na całodzienne wyżywienie. Tyle samo dla pięciolatka i dla siedemnastolatka. Kto ustalił takie normy?! Państwo daje też pieniądze na buty, ubrania, książki etc., ale domy dziecka muszą wszystko wydać na jedzenie. W Warszawie znajdzie się sponsor, który da na buty i książki, ale na prowincji?
Dlaczego w Polsce jest tak mało rodzin zastępczych?
To się wydaje bardzo trudne. Adopcję niepotrzebnie przedstawia się jako czyn heroiczny. W "Wysokich Obcasach" dwukrotnie pojawiły się reportaże o adopcji - raz o ludziach, którzy adoptowali niewidomą dziewczynkę, drugi raz na Wigilię - o rodzinie, która wzięła kilkoro ciężko chorych dzieci.
To święci ludzie, powinni pójść żywcem do nieba. Potrzebne jest im każde wsparcie. Ale mnie, gdy dopiero zaczynałam myśleć o adopcji, przykłady heroicznego rodzicielstwa adopcyjnego przerażały. Myślałam, że to droga nie dla mnie. Bo wiedziałam, że bardzo pragnę mieć dziecko, ale będę miała w życiu też inne ważne sprawy, że nie mogę mu poświecić wszystkiego.
Większość dzieci, które czekają, by ktoś wyciągnął do nich rękę, nie jest aż tak zaburzona, nie wymaga tego, by rzucić dla nich cały świat. Równie dobrymi rodzicami będą dla nich ludzie, którzy żyją normalnie - pracują, chodzą do kina. Napisałam swoje książki, właśnie żeby przekonać, że do adoptowania dziecka nie trzeba być kandydatem na świętego, nadczłowiekiem, że tego może się podjąć każdy, kto chce kogoś pokochać.
Napisała Pani "Jeża" i "Wieżę z klocków" dla ludzi, którzy myślą o adopcji?
Nie tylko. Także po to, żeby ludzie nie dziwowali się takim rodzinom jak nasza. "Wieża z klocków" to książka dla dorosłych do pomyślenia, a "Jeż" to moja bajka dla Piotrka. Każdy może ułożyć swoją, ale wyraziłam w niej chyba podstawową zasadę myślenia i mówienia o adopcji - moje dziecko urodziło się innym rodzicom. Nie wolno szukać winnych, łatwo złapać kamień i rzucać w kobiety, które zostawiły dzieci. A to są zawsze tragedie.
Czy adoptujecie kolejne dziecko?
' My pewnie nie. Ale na rodziny czeka 20 tysięcy dzieci. Dlatego napisałam te książki. Dla starszych dzieci ważne są rodziny zaprzyjaźnione, ale to także decyzja na zawsze - nie można wziąć na obiad, raz, drugi, a potem powiedzieć: "Już mi się znudziłeś". Kiedy czekałam w kolejce na Piotrusia, zaproponowano mi szesnastolatka. Nie chciałam wziąć szesnastolatka, bo chciałam być mamą, a nie koleżanką czy nauczycielką. A on chciał się kształcić. Jeśli nie znalazłby nikogo, mógłby najwyżej skończyć zawodówkę. Boję się sprawdzić, co się z nim dzieje. To mój wielki wyrzut sumienia.
Jak Pani mąż przeżywa ojcostwo?
' Inaczej. Bardzo kocha Piotra, ale mają zupełnie inne charaktery - mąż cztery razy pomyśli, raz robi. Piotrek odwrotnie. To trudne dla obu. Piotrek uwielbia, gdy ojciec mu coś tłumaczy, i pochwała taty znaczy więcej niż moja. Mąż był wychowany w tradycyjnej rodzinie, w której to kobiety zajmują się małymi dziećmi.
Czy miłość rodzi się od razu?
Nie, nie można kochać obcego człowieka. Strasznie trudno się do tego przyznać, bo oczekiwania są takie, że pokocham to dziecko od razu. Wojciech Eichelberger, który napisał wstęp do mojej "Wieży z klocków", mówi, że zwalnia nas z obowiązku kochania adoptowanych dzieci, licząc po cichu, że to nastąpi. Szkoda, że nie usłyszałam tego parę lat temu. Mniej bym się bała, bo na początku nie byłam zachwycona Piotrkiem.
Można czuć rozczulenie, radość, zachwyt, ale nie miłość. Miłość to proces. Dziecko też nie musi nas od razu pokochać. Tu obowiązuje pełna równowaga. Ja nie jestem dobrą pańcią, która ratuje dzieciaczka, on tak samo ratuje mnie. Przestałam widzieć sens życia, on mi go przywrócił. Dał mi spojrzenie w przód. Kiedyś nie interesowało mnie, czy świat się rozleci, czy nie, teraz mnie to obchodzi, bo ten świat jest światem Piotrka. Piotruś nadał sens codziennym staraniom - gdy byłam sama z mężem, nie miało znaczenia, czy ugotuję obiad, czy nie. A teraz, gdy Piotruś pyta: "Mamo, czy będą kotletki?", to robię jej z radością.
Miałam dużo czasu, żeby się sprawdzić w różnych sytuacjach, i już wiem, że życie jest właśnie tu, nie gdzie indziej.
Jest Pani szczęśliwa?
Największa moja tragedia zamieniła się w jakiś magiczny sposób (oczywiście miałam w tym udział) w największy sukces mojego życia. Dostałam wielką szansę wewnętrznego rozwoju i staram się ją wykorzystać. Gdybym normalnie urodziła dziecko, nie napisałabym tych książek, nie zabierałabym głosu w sprawach dzieci i pewnie miałabym mniej entuzjazmu do macierzyństwa.
Dziecko jest wspaniałe. Widzę, jak dużo od niego dostaję. Ale muszę sobie samej na to pozwolić. Jeśli Piotruś chce się bawić w kałuży, mam dwie możliwości - albo będę wściekła, że mam brudne dziecko i czeka mnie pranie, albo będę się z nim bawić, zaglądając do innego świata przez dziurę w ziemi, do świata utopców. Stworzę sobie i jemu okazję do bycia razem.
Z nikim nie można się tak śmiać jak z dzieckiem.
Wczoraj Piotruś długo się zastanawiał, czy jest na świecie ładniejsza pani od mamusi, i doszedł do wniosku, że nie ma. Mam lustro i wiem, jak wyglądam, ale dla niego piękne i kochane jest tym samym i nasładzam się tym, bo nie ma nic wspanialszego.
Fragmenty "Jeża"
Pewnego dnia Kobieta wyszła przed dom i ze zdziwieniem spostrzegła, że coś dziwnego stało się ze wszystkimi kolorami. Żółty był mniej słoneczny niż zwykle, czerwony mniej ognisty, zielony stracił swą soczystość, a niebieski poszarzał.
- Mężu, zobacz, co się stało! - zawołała Kobieta. (...)
Kobieta i Mężczyzna nie wiedzieli, co się stało, i nie umieli nic na to poradzić, a tymczasem ich świat tracił barwy i smutniał coraz bardziej, a oni też smutnieli i coraz bardziej nie mieli dziecka, chociaż tak za nim tęsknili.
Wreszcie pewnego wiosennego dnia, mimo że słońce świeciło bardzo mocno, w ich ogrodzie znikły ostatnie wspomnienia kolorów i niepodzielnie zapanowała szczerosmutna szarość. Wtedy Kobieta i Mężczyzna zrozumieli - ich dziecko urodziło się całkiem innym rodzicom. Kobieta płakała i miała całą twarz mokrą od łez. I Mężczyzna płakał, chociaż jego łez nie było widać, bo płakała jego dusza.
Wreszcie Mężczyzna powiedział:
- Chociaż nie urodziliśmy naszego dziecka, musimy je odnaleźć!
Słyszeli bowiem, że jeśli jakimś rodzicom urodzi się obce dziecko, oddają je na wychowanie do Domu Dzieci i tam prawdziwi rodzice mogą je odnaleźć. (...)
I wtedy przyprowadzono Chłopczyka.
Kiedy Kobieta i Mężczyzna go ujrzeli, zdziwili się i przestraszyli - mały Chłopiec o niebieskich oczach miał całe ciało pokryte kolcami jak jeż. Pomyśleli, że znowu zaszła jakaś straszna pomyłka, bo to na pewno nie było ich dziecko - nie mogli przecież mieć synka jeża. (...)
Jesienią zbierali grzyby. Piotruś bawił się jarzębiną i kasztanami. Przez całe noce Mama musiała trzymać go za rękę. Któregoś dnia zapytał ją:
- A u kogo ja byłem w brzuchu?
- Nie u mnie - odpowiedziała. - Miałeś wtedy inną mamę. Na szczęście teraz jesteś z nami.
- Czy płakałaś, jak mnie nie było?
- Tak, bardzo płakałam. Tata też płakał. Ale teraz się cieszymy, bo jesteś z nami.
Tego dnia znikło wiele kolców. (...)
"Jeż" (wyd. Egmont) otrzymał tytuł Książki Roku 1999 i Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY, w tym roku został wpisany na listę honorową im. H.Ch. Andersena.
żródło: GAZETA WYBORCZA - WYSOKIE OBCASY (15.03.2002) http://www2.gazeta.pl/obcasy/1,25369,738555.html

0
Twoja ocena: Brak

Odpowiedzi

Portret użytkownika Mietek

Re: Moje dziecko urodziło się innym rodzicom - rozmowa o adopcji

ZAMIAST KOMENTARZA:

Wtedy Kobieta i Mężczyzna zrozumieli - ich dziecko urodziło się całkiem innym rodzicom. Kobieta płakała i miała całą twarz mokrą od łez. I Mężczyzna płakał, chociaż jego łez nie było widać, bo płakała jego dusza.

Wreszcie Mężczyzna powiedział:

- Chociaż nie urodziliśmy naszego dziecka, musimy je odnaleźć!

Słyszeli bowiem, że jeśli jakimś rodzicom urodzi się obce dziecko, oddają je na wychowanie do Domu Dzieci i tam prawdziwi rodzice mogą je odnaleźć. (.

KOTOWSKA JESTEŚ BOSKA. WIELKIE DZIĘKI

Mietek - obrońca pryncypiów i przypalonych garnków

Portret użytkownika denisdesign

Re: sfozdsii

levitra for woman [www.teamwestcoast.dk] lavitra livitra levitra compare cialis levitra viagra [www.dogbarkings.com] levitra for women cialis and levitra [www.gadzety.yoyo.pl] buy levitra in europe viagra levitra [jorgensonclan.net] levitra cialis levitra com [www.environment-forum.info] levitra for woman levitra generic cialis [relay.ws] discount levitra online cialis comparison levitra viagra [skamaniademocrats.org] cialis levitra viagra vs vs levitra pills [onlinestardom.com] testimonials levitra levitra commercial [www.wac1999.com] levitra side effects levitra generic cheap [www.fleitescomputers.com] cialis levitra viagra cialis levitra viagra [www.netpokersoftware.com] online pharmacy free shipping levitra buy levitra online us [forum.jfilehelpers.com] lowest price levitra generic online compare cialis levitra [www.pikachu.hbg.fr] australia generic in levitra sales online pharmacy free shipping levitra [www.leopardgecko.ca] buy no prior viagra cialis levitra levitra cheap [truetilldeathhq.com] levitra samples discount levitra online [www.animusguild.net] levitra buy buy levitra now [getpaid2surf.altervista.org] cheap levitra buy en language levitra [www.clickpbbg.com] levitra cialis levitra now online [www.soundinfo.ru] levitra onlines compare cialis levitra [www.pikachu.hbg.fr] purchase levitra online

Portret użytkownika denisdesign

Re: ueebtijvlc

comparison study of viagra cialis levitra [wordbandit.com] viagra cialis generica cialis levitra [www.motochat.com] cialis online order free samples of cialis [www.siamxteam.com] where to buy cialis cialis vs levitra vs viagra [www.zippyadspace.com] buy cialis without a prescription cialis viagra [www.ufcwar.com] purchase cheap cialis online cialis generic online [bacarus.com] cialis 10 mg cialischeap cialis online [www.patentgurukul.com] cialischeap cialis online cheapest cialis online [forum.torbonium.com] cialis and online pharmacy find cheap cialis [inbulgaria.ru] viagra cialis prescription online cialis and online consultation [www.banddirector.com] cialis vs levitra vs viagra cialis generic cheapest [asgard.phpbbhosts.co.uk] cialis levitra viagra compare cialis levitra viagra vs vs [acs.arca-eclipse.com] cialis cheap 50mg generic cialis [sdbmstu.best-host.ru] free generic cialis compare cialis levitra [www.inviohosting.com] discount cialis online where to buy cialis [www.rtfhsd.org] where to buy cialis free generic cialis [www.pciassessment.org] cialis buy paypal cialis [filamweb.com] comparison study of viagra cialis levitra getting an online prescription for cialis [www.dolkittanary.com] cheap cialis buying generic cialis [www.onpoc.ca] buy cialis without a prescription cialis comparison levitra viagra [forum.torbonium.com] levitraviagra cialis levitra

Portret użytkownika denisdesign

Re: gjzoiaajfoi

viagra cheap online [www.globewomen.org] viagra online cheap mail order levitra [www.globewomen.org] buy cheapest cialis buy levitra in europe [www.globewomen.org] side effects of levitra levitra cheap [www.cseb-scbe.org] discount viagra cialis and online pharmacy [www.globewomen.org] viagra levitra cialis comparison cheapest cialis online [www.cseb-scbe.org] cialis levitra online generic name viagra [www.globewomen.org] buy no prior viagra cialis levitra buy viagra cheap [www.cseb-scbe.org] order viagra where to buy viagra online [www.cseb-scbe.org] cialis levitra viagra compare australia generic in levitra sales [www.globewomen.org] discount cialis generic buy viagra in england [www.globewomen.org] viagra on line levitra viagra [www.globewomen.org] cialis and online pharmacy buy levitra online viagra [www.cseb-scbe.org] cheap cialis buy en language levitra [www.globewomen.org] cialis levitra viagra vs vs cialis levitra viagra compare [www.cseb-scbe.org] by levitra posted online pharmacy generic cialis [www.globewomen.org] buy cialis online levitra cheapest [www.globewomen.org] viagra cialis cialis and diabetes [www.globewomen.org] online levitra generic cialis soft tabs [www.cseb-scbe.org] cialis online order cheap levitra [www.cseb-scbe.org] buy levitra where

Portret użytkownika denisdesign

Re: uewmejiv

levitra commercial [www.crdpa-bnu.org] buy cialis without a perscription generic 10mg cialis [www.hugeimage.com] buying cialis online cialis and levitra [www.porthenry.net] lowest price generic viagra cialis cheap cialis online [www.pimpmymallet.com] levitra over the counter cialischeap cialis online [www.pimpmymallet.com] australia generic in levitra sales levitra online us [www.porthenry.net] cialis versus levitra levitra discount [www.crdpa-bnu.org] cialis viagra cialis levitra 50mg generic cialis [www.pimpmymallet.com] viagra buy cialis without prescription [www.hugeimage.com] generic cheap cialis order levitra [www.crdpa-bnu.org] generic viagra levitra [www.crdpa-bnu.org] generic cialis from india buy viagra where [www.loadedlux1.com] cheapest generic viagra cialis levitra [www.crdpa-bnu.org] buy cheap viagra in uk viagra buy online [www.loadedlux1.com] viagra online buy viagra cialis levitra [www.cdkinfo.com] buy cheap online viagra levitra cialis compare [www.pimpmymallet.com] buy viagra onlines the buy cialis [www.hugeimage.com] levitra com buy viagra here in the uk [www.loadedlux1.com] buy cheap online viagra cheap levitra [www.crdpa-bnu.org] buy no prior viagra cialis levitra cialis levitra sale viagra [www.porthenry.net] 50mg generic cialis

Portret użytkownika denisdesign

Re: joii

cialis without prescription [www.healthestarts.com] levitra cialis compare cialis levitra [www.hesterhouse.org] discount levitra online book buy online order viagra [www.diablored.com] buying viagra viagra cialis levitra [www.leb2leb.com] viagra on line pharmacy levitra viagra [www.tecmo-bowl.com] buy cheap viagra in uk buy viagra on line [www.diablored.com] viagra cialis prescription online buy generic online viagra [www.tecmo-bowl.com] compare cialis levitra viagra levitra com [www.leb2leb.com] viagra online cheap cialis [www.peacefulhavenbandb.com] cialis online cyalis cialis generic purchase [www.healthestarts.com] buy low price viagra cialis online cyalis [www.20112007.com] dysfunction erectile levitra buy viagra in england [www.said-education.com] stories on levitra where can i buy cheap cialis [www.20112007.com] buy no prior viagra cialis levitra levitra cialis compare [www.hesterhouse.org] cialis levitra generic cialis from india [www.healthestarts.com] cialis levitra generic cialis uk [www.healthestarts.com] discount cialis generic buy viagra where [www.diablored.com] buy cialis on line levitra cialis [www.wkveurne.org] where to buy cialis cialis levitra viagra [www.leb2leb.com] viagra generic viagra to buy [www.diablored.com] cialis comparison levitra viagra

Portret użytkownika denisdesign

Re: khsufixm

cialis and online consultation [www.fmr2009.com] buy viagra here in the uk to cialis buy where [www.fmr2009.com] cialis and levitra buying cialis online [www.fmr2009.com] buying viagra cialis generic purchase [www.e-miguel.com] comparison study of viagra cialis levitra levitra [www.indianpremiercricketleague.com] levitra commercial cialis cheap cialis online [www.fmr2009.com] viagra for sale without a prescription cialischeap cialis online [www.fmr2009.com] compare cialis levitra viagra buy viagra cheap [www.audubontravel.com] generic viagra lowest prices buy cheap viagra online [www.audubontravel.com] buy no prior viagra cialis levitra levitra for women [www.indianpremiercricketleague.com] cialis and us online pharmacy order cheap levitra [www.indianpremiercricketleague.com] lowest price levitra generic online online prescription for levitra us [www.indianpremiercricketleague.com] viagra on line pharmacy cialis levitra viagra [www.indianpremiercricketleague.com] when will cialis become generic cialis versus viagra [www.e-miguel.com] compare viagra cialis levitra cialis versus levitra [www.e-miguel.com] purchase viagra online cialis generic pharmacy [www.e-miguel.com] information on viagra cialis versus levitra [www.e-miguel.com] cialis levitra viagra compare viagra levitra studies [www.jspolympus.com] viagra mail order uk buy viagra onlines [www.jspolympus.com] compare cialis levitra viagra viagra generic [www.audubontravel.com] review generic levitra

Portret użytkownika denisdesign

Re: fwowewmgvwl

viagra free samples [www.audubontravel.com] buying viagra cialis levitra viagra vs vs [www.indianpremiercricketleague.com] results viagra cialis levitra levitra commercial [www.indianpremiercricketleague.com] no prescription needed cialis levitra generic cheap [www.indianpremiercricketleague.com] cialis 10 mg viagra levitra cialis [www.indianpremiercricketleague.com] viagra to buy cheap buy low price viagra [www.jspolympus.com] cialis new viagra viagra price [www.jspolympus.com] side effects of levitra cialis levitra [www.fmr2009.com] buy cheap cialis free viagra in the uk [www.jspolympus.com] buy cialis on line levitra viagra [www.audubontravel.com] levitra com buy viagra pill online [www.jspolympus.com] generic viagra cialis vs levitra vs viagra [www.jspolympus.com] free viagra viagra mail order uk [www.jspolympus.com] cheap viagra from pfizer cialis online sale [www.fmr2009.com] levitra generic cheap order viagra online [www.audubontravel.com] buy viagra onlines cheapest cialis online [www.e-miguel.com] viagra uk cialis online softtabs [www.e-miguel.com] discount cialis online lowest prices for cialis [www.e-miguel.com] cheapest cialis online viagra or levitra [www.jspolympus.com] buy viagra 50mg generic cialis [www.fmr2009.com] levitra vs viagra

Portret użytkownika denisdesign

Re: utksmeovva

how to buy viagra [www.audioknob.com] levitra generic cialis cheap viagra without prescription [fetesmaritimes.com] discount levitra pharmacy purchase where can i buy viagra [www.fetesmaritimes.com] cheap viagra cheapest place buy viagra online [fetesmaritimes.com] cialis levitra viagra vs vs no prescription viagra [www.audioknob.com] cialis generic lowest price viagra buy cheap uk viagra [www.fetesmaritimes.com] buy cialis how to buy cialis [www.notesonvirginia.com] cialis levitra versus results viagra cialis levitra [www.copops.org] levitra viagra buy viagra onlines [fetesmaritimes.com] levitra over the counter viagra [fetesmaritimes.com] online prescription for levitra us buy viagra prescription online [www.audioknob.com] generic cialis soft tabs cialis viagra [www.notesonvirginia.com] where can i buy viagra viagra levitra [www.dublinas.com] getting an online prescription for cialis buy cheap viagra online [fetesmaritimes.com] viagra where to buy in the united kingdom buy levitra online viagra [www.dublinas.com] cialis information on viagra [fetesmaritimes.com] lowest price cialis cialis generic [www.copops.org] keywords buy viagra buy viagra [www.fetesmaritimes.com] buy levitra onlines viagra cialis levitra comparison [www.copops.org] buy cheap cialis cheap generic viagra [fetesmaritimes.com] levitra order

Portret użytkownika petetongue

Re: fxzobvgeuf

is generic cialis available [www.angelaalegna.com] cialis levitra viagra vs vs cialis levitra viagra [www.paloaltohomeforeclosures.com] viagra cheap less buy levitra online viagra [www.paloaltohomeforeclosures.com] generic levitra buy viagra in england [www.trenchreynolds.com] addiction levitra levitra vs viagra [www.paloaltohomeforeclosures.com] is generic levitra safe purchase viagra [www.trenchreynolds.com] buy cheap viagra in uk levitra cialis [www.paloaltohomeforeclosures.com] free samples of cialis generic cialis [www.angelaalegna.com] buy cheapest viagra compare viagra cialis levitra [www.trenchreynolds.com] buy cialis without a perscription cialis online order [www.angelaalegna.com] buy cheap cialis generic levitra pill [www.paloaltohomeforeclosures.com] viagra cialis 50mg generic cialis [www.reo09.com] levitra cheapest book buy online order viagra [www.trenchreynolds.com] cheap no prescription viagra viagra price [www.artofmentalwarfare.com] to buy viagra how levitra for woman [www.paloaltohomeforeclosures.com] online prescription for levitra us paypal cialis [www.angelaalegna.com] cialis levitra versus information on viagra [www.trenchreynolds.com] cialis viagra cialis cheap [www.reo09.com] cheap viagra pills discount levitra online [www.paloaltohomeforeclosures.com] buy levitra online us compare cialis levitra viagra [www.reo09.com] cialis comparison levitra viagra

Portret użytkownika petetongue

Re: aoiixuei

buy cialis [www.cjraymer.com] purchase cialis buy viagra online [www.dimebagradio.com] purchase viagra buy cialis online [www.cjraymer.com] buy levitra online buy viagra [www.dimebagradio.com] buy levitra order cialis online [www.cjraymer.com] buy cialis online order viagra online [www.coasterinsider.com] purchase viagra order viagra [www.coasterinsider.com] buy levitra order viagra [www.coasterinsider.com] purchase viagra buy levitra [www.brahead.com] buy viagra purchase cialis [www.cjraymer.com] order cialis online order viagra [www.coasterinsider.com] purchase viagra order viagra [www.coasterinsider.com] buy levitra purchase viagra [www.dimebagradio.com] order levitra buy levitra online [www.brahead.com] order cialis online order levitra online [www.brahead.com] buy viagra online [www.dimebagradio.com] purchase cialis order viagra [www.coasterinsider.com] purchase viagra order viagra online [www.coasterinsider.com] order levitra online order cialis [www.cjraymer.com] order levitra online order viagra online [www.coasterinsider.com] order cialis online

Portret użytkownika petetongue

Re: dzuehp

order viagra [www.denverexcellentschools.org] order viagra [www.nodub.com] buy levitra online buy levitra online [www.kevin-hebb.com] purchase levitra order levitra [www.kevin-hebb.com] buy viagra buy viagra online [www.botoxkerry.com] order levitra order cialis online [www.thehouseofrock.net] order levitra online order levitra online [www.dan-leu.com] buy viagra online order cialis [www.cannedfitness.com] order levitra online order viagra online [www.denverexcellentschools.org] order cialis [www.cannedfitness.com] purchase levitra buy levitra [www.hebronnet.net] buy cialis online purchase viagra [www.puska.org] buy levitra online buy viagra [www.nodub.com] order levitra buy cialis online [www.audionovamusic.com] purchase viagra buy levitra [www.hebronnet.net] purchase cialis [www.nodub.com] buy levitra online purchase viagra [www.puska.org] buy viagra online [www.nodub.com] order cialis online buy levitra [www.hebronnet.net] buy viagra [www.nodub.com] buy cialis online