Ojcem tych dzieci jest dawca nasienia nr 5027

Temat: 
Wiadomości ze świata, prasy itp.

Pięć samotnych kobiet, które pragnęły zostać matkami, przed laty skorzystało z tego samego banku nasienia. Gdy odkryty, że ich dzieci mają wspólnego, choć anonimowego ojca, zorganizowały zjazd rodzinny. Chciały przekonać się, jak dalece ich pociechy mają podobny do siebie wygląd, charakter i zdolności.
Nie widziały ojca swoich dzieci nawet na zdjęciu. W banku nasienia otrzymały o nim tylko kilka informacji. Jest blondynem. Zdrowym, towarzyskim, o ścisłym umyśle, chyba przystojnym. Prawdopodobnie ukończył jeden z najlepszych uniwersytetów. Ma sportowe osiągnięcia. Katolik, 24 lata. Na umieszczone w ankiecie pytanie, jaki jeden przymiotnik trafnie by go scharakteryzował, odpowiedział "opanowany".
>>>
Zanim zdecydowały się, że właśnie towarzyski blondyn zostanie ojcem ich dzieci, wysłuchały jeszcze nagrania z kasety magnetofonowej. Zaczął tak: „Dzień dobry, jestem dawcą numer 5027. Mam metr osiemdziesiąt pięć wzrostu i średnią budowę ciała..." Shair, Holly, Claire, Stephanie i Jennifer, samotne i niezamężne Amerykanki, nie znały się wcześniej i nie miały pojęcia, że zainteresował je ten sam dawca. Wszystkie kupiły fiolki z jego nasieniem.
Mężczyznom, którzy decydują się zostać dawcami nasienia, gwarantowana jest anonimowość. Nie mają żadnych prawnych ani finansowych zobowiązań wobec swojego potomstwa.
 
 

 
 
Na świat zaczęły przychodzić dzieci: Lawrence, Elizabeth, Nathan i dwie pary bliźniąt: Liam i Sofia oraz Matthew i Megan.
Potomstwo ojca nr 5027 ma wiele wspólnych cech: jasne włosy, brązowe oczy, zabawne, małe noski, łatwość nawiązywania kontaktów, pogodne usposobienie, charakterystyczny głośny śmiech, a przy dużym skupieniu szczególny sposób zaciskania warg. Troje malców wychowywanych jest w tradycji żydowskiej, czworo - jako chrześcijanie. Jedne żyją w dobrobycie, inne mają dość skromne warunki. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
 
Bez niedomówień
Mamą czteroletniej Elizabeth jest ładna, 41-letnia brunetka. Dobrze jej się powodzi. Prowadzi własną firmę w New Jersey. Mieszka w elegancko umeblowanym domu na przedmieściu. W życiu zawodowym same sukcesy. W życiu osobistym odwrotnie. Nigdy nie była z nikim poważnie związana. Jej związki rozpadały się szybko i niedowołanie. Po kolejnym takim doświadczeniu pogodziła się z życiem bez swojego mężczyzny.
A dziecko? Dlaczego miałaby rezygnować również z dziecka? Była pewna, że potrafi być dobrą matką. Zgłosiła się do banku nasienia. Mała Elizabeth urodziła się w 1997 roku. Ma proste, jasne włosy, duże brązowe oczy, jasną skórę, różowe policzki, wystający podbródek. To po ojcu. Stephanie wierzy, że córeczka odziedziczyła po nim nie tylko wygląd, lecz także te cechy charakteru, które ułatwiają życie.
- Będzie towarzyska - mówi z przekonaniem. - Z tego, co wiem o tym facecie, musi taka być. Gdziekolwiek się znajdzie, na pewno sobie poradzi”
Stephanie, zachwycona małą Elizabeth, zapragnęła drugiego dziecka, podobnego do jasnowłosej dziewczynki. W banku nasienia dowiedziała się jednak, że dawca numer 5027 przestał już, niestety, z nimi współpracować.
Dwa i pól tysiąca dolarów przekonało go, by oddal nasienie raz jeszcze. Próba sztucznego zapłodnienia tym razem się jednak nie powiodła. Stephanie ponownie poprosiła o fiolkę. Numer 5027 zdecydowanie odmówił, ale ona - przedsiębiorcza amerykańska bizneswoman - nie zamierzała tak odrazu rezygnować. Dała ogłoszenie w kwartalniku organizacji „Samotne Matki z Wyboru”. Było krótkie: "Odkupie próbkę nasienia dawcy numer 5027". Miała nadzieje, że któraś z klientek jej banku kupiła sobie fiolkę na zapas, To wydatek rzędu 200 dolarów plus koszty zamrożenia - 150, i rocznego przechowywania -250. - To jasna sytuacja, bez żadnych niedomówień - tak Stephanie ocenia swoją decyzje.
 
Nie tacy mężczyźni
Mamą dwuletnich bliźniąt Liama i Sofii jest Holly Greenfieldz Denver. Niezależna kobieta sukcesu, psychiatra, dopiero około trzydziestki zapragnęła mieć potomstwo. Bardzo. Była tym zdziwiona. Mijały lata. Spotykała się z różnymi mężczyznami, ale nie wyobrażała sobie, że z którymkolwiek z nich mogłaby związać się na stałe, zamieszkać, stworzyć rodzinę. Kiedy skończyła 42 lata, poczuła, że to ostatni dzwonek. Była pewna - chce zostać matką. Postanowiła poddać się sztucznemu zapłodnieniu. Wybrała 5027, bo, jak mówi, wydawał jej się „przyjazny".
Gdy była w ciąży ze swoimi bliźniętami, przeczytała ogłoszenie Stephanie. Chciała jej pomóc. Myślała, że ma jeszcze próbki nasienia poszukiwanego dawcy. Pomyliła się, nie miała ich. Na anons jednak odpowiedziała. Ciekawiła ją kobieta, która na ojca swojego dziecka wybrała tego samego mężczyznę, co ona. I ogromnie ą interesowało, jak wygląda Elizabeth - przyrodnia siostrzyczka jej dzieci, które miały się wkrótce narodzić. Stephanie przysłała zdjęcie córki "Gdy Liam i Sofia przyszli na świat, okazali się niezwykle do niej podobni - mówi Holly. - To było naprawdę niesamowite".
Obie matki zaczęty ze sobą korespondować przez Internet. Wymieniały zdjęcia pociech, opowiadały o swoich przeżyciach i doświadczeniach. Wkrótce, dzięki organizacji „Samotne Matki z Wyboru", Stephanie i Holly dowiedziały się, że trzy inne kobiety także urodziły dzieci dawcy numer 5027. Teraz było ich już pięć. Dzięki elektronicznej poczcie coraz więcej wiedziały o swoim życiu, stawały się sobie coraz bliższe.
Shari Belanger, mama Lawrence'a, pracuje w schronisku dla nastoletnich matek w  Pittsfield. Już w szkole średniej Shari uwielbiała pisać listy. Miała 150 korespondencyjnych przyjaciół. Z niektórymi utrzymuje kontakt do dziś. Z ochotą podjęła internetową znajomość ze Stephanie i Holly. Jest przecież jedną z nich, ma syna z tym samym dawcą.
Z usług banku nasienia postanowiła skorzystać, kiedy mężczyzna, którego przez lata kochała i z którym żyła, oświadczył jej, że nie zamierza się z nią ożenić ani tym bardziej mieć z nią dzieci.
Dzisiaj Shari zbywa to śmiechem: „Ocaliłam dzieci przed drańskimi genami”.
Lawrence, syn Shari i 5027, ma trzy lata. Mama nadal karmi go piersią. Powiedziała mu całą prawdę o jego pochodzeniu - tak, żeby mógł zrozumieć. Czasem, gdy chłopiec bawi się pociągiem, każe mu jechać „do dawcy nasienia". Lawrence ma trochę ciemniejsze włosy i prostszy nosek niż reszta przyrodniego rodzeństwa, a policzki, podbródek i oczy - takie same.
 
Kolor oczu na zamówienie
Sztuczne zapłodnienie? Nasienie nieznanego mężczyzny? Jennifer Black, 45-letnia finansistka z Phoenix, inteligentna, z poczuciem humoru, nie widzi problemu:
- Kiedy idę do restauracji, nie musze poznawać osobiście kucharza, żeby rozkoszować się smakiem potraw" - twierdzi.
Jennifer jest mamą czteroletniego Nathana. Dawcę 5027 wybrała, bo chciała mieć dziecko podobne do swojej pierwszej córki, Erin, urodzonej dzięki staromodnemu seksowi. Nie pomyliła się. Erin i Nathan mają jasne włosy i jasną skórę. Jennifer postanowiła skontaktować się z kobietami, które wybrały tego samego ojca. Nathan się z pewnością ucieszy się, że ma przyrodnie rodzeństwo.
Najpierw zadzwoniła do niej Shari. Spotkały się nawet. Szybko wyszło na jaw, że prawie wszystko je różni: wykształcenie, zainteresowania, poziom życia. Zamożna finansistka z Phoenix być może nie wiedziałaby o czym rozmawiać ze skromną pracownicą schroniska z Pitsfield, jednak łączyła je jedna bardzo ważna rzecz. "Spotkałam osobę, którą interesowało w moim dziecku wszystko, każdy szczegół: zwyczaje, wygląd, zachowanie w różnych sytuacjach – opowiada Jennifer. - Wkrótce poznałam też Stephanie i Holly. Jako ostatnia dołączyła do naszej grupy Claire, mama niespełna trzyletnich bliźniąt, Matthew i Megan".
Claire  Stopher  ma  32  lata, mieszka na Zachodnim Wybrzeżu. Pracuje w   opiece   zdrowotnej. Młodsza i nie tak zamożna jak Stephanie, Holly czy Jennifer jest łagodną, głęboko wierzącą kobietą.
W porównaniu z pozostałymi z piątki  kobiet Claire  musiała pokonać  najwięcej   problemów. Komplikacje zaczęły się u niej już podczas ciąży. Cztery ostatnie miesiące przyszła mama spędziła w łóżku. Gdy jej synek miał sześć miesięcy, zachorował na astmę. Potem zaczęły się nawracające, dotkliwe bóle brzucha u córeczki. Pediatra zaczął się obawiać, czy dziecinie są genetycznie obciążone jakimiś poważnymi schorzeniami. Claire postanowiła dowiedzieć się czegoś o chorobach w rodzinie dawcy nasienia. Zanim jednak bank odpowiedział na jej wątpliwości, do Claire, która figurowała w intemetowych danych organizacji „Samotne Matki z Wyboru", odezwała się Shari. Zapewniła ją, że wszystkie dzieci dawcy 5027 są zdrowe.
 
Zdaniem Innych
Matthew i Megan rzeczywiście wyrośli z niemowlęcych kłopotów. Dziś są zdrowymi, wesołymi bliźniętami, bardzo podobnymi do przyrodniego rodzeństwa. Dawca  5027 musi mieć silne geny - zdominowały one geny matek we wszystkich pięciu przypadkach.
Dla Claire, wychowanej w rodzinie przestrzegającej zasad wiary, seks pozamałżeński to grzech. Ale ona nie wyszła za maż, a pragnęła mieć dzieci.
- Myślałam, że sztuczne zapłodnienie jest dobrym wyjściem z sytuacji - tłumaczyła pastorowi. On jednak powiedział jej, że grzechem śmiertelnym jest wydać na świat dziecko bez ojca, nie wolno bowiem ingerować w naturę. Reakcja pastora była dla niej szokiem.
Claire spotkała się też z miażdżącą krytyką w swoim środowisku. Poczuła się odrzucona. Bała się nawet, że nie znajdzie pediatry, który zgodzi się leczyć jej dzieci. Poznanie pozostałych matek i ich historii przywróciło jej wiarę w siebie i w słuszność swojej decyzji. Ucieszyła się, gdy nowe przyjaciółki zdecydowały, że najwyższy czas na pierwszy „zjazd rodzinny". Kobiety wyznaczyły   sobie   spotkanie w eleganckim nowojorskim hotelu.
 
Gdy dorosną
Zazwyczaj spotyka się tu mężczyzn w dobrze skrojonych garniturach, kobiety w nienagannych kostiumach. Tego dnia „zaroiło się" od jasnowłosych, brązowookich dzieci. Już się poznały, wbiegają razem na wyłożone miękkim dywanem schody, cieszą się na widok sklepu z upominkami.
Gdy odświętnie wystrojone maluchy z trudem ustawiają się do pamiątkowego zdjęcia, ich mamy nie mogą się nadziwić, że dzieci są do siebie podobne jeszcze bardziej niż na fotografiach. Natan i Elizabeth mają taką samą budowę ciała. Elizabeth i Lawrence jednakowo się uśmiechają. Nos i usta Lawrence'a i Sofii są identyczne. Matthew i Liam patrzą na siebie, jakby spoglądali w lustro. A Liam i Megan w identyczny sposób składają ręce na kolanach.
Kobiety są zachwycone, wyglądają na szczęśliwe. Nie chcą poprzestać na tym pierwszym spotkaniu w pełnym składzie. Każdej podoba się pomysł zbudowania rodziny. Wyobrażają sobie swoje dzieci jako nastolatki, wyjeżdżające na wspólne wakacje. Chcą się wzajemnie odwiedzać, razem spędzać święta. Traktują się z szacunkiem, ciepło i serdecznie.
Dla moich dzieci to spotkanie będzie początkiem rodzinnej tradycji -mówi Holly.- Któregoś dnia powiem im: Pamiętacie, jak pojechaliśmy do Nowego Jorku poznać waszych braci i siostry?"
Matki wiedzą, że czas przyniesie im trudne do rozwiązania problemy. Kiedy dzieci dorosną i zaczną chodzić na randki, potrzebne im będzie coś więcej niż zwykłe uświadomienie seksualne. Zanim pójdą z kimś do łóżka, powinny się dowiedzieć, czy ten ktoś nie jest spokrewniony z dawcą numer 5027. Wytłumaczenie im tego może być trudne. Samo sprawdzanie pokrewieństwa także - bank nie kontroluje w pełni ile dzieci zostało poczętych z nasienia danego dawcy.
A co się stanie, gdy dzieci, bez względu na okoliczności towarzyszące ich przyjściu na świat, będą chciały odszukać ojca? Już teraz ich matki myślą o tym z niepokojem. Dawcy nasienia mogą, ale nie muszą, zaznaczyć, czy chcą spotkać się ze swoimi dziećmi, gdy te skończą 18 lat. 5027 nie wypowiedział się na ten temat. Claire martwi się tym najbardziej, jakby zapomniała, że 5027 nie jest zwykłym ojcem. Mówi: "Jeśli on nie będzie chciał mieć z nimi nic wspólnego, dzieci mogą poczuć się zdruzgotane".
 
Banki nasienia w Ameryce.
W Stanach Zjednoczonych kobiety poddawały się sztucznemu zapłodnieniu już w pierwszej połowie XX wieku. Do pewnego momentu były to jednak wyłącznie mężatki, dopiero od 20 lat korzystają z tej metody także kobiety samotne. Średniej wielkości bank jest w słanie dostarczyć w ciągu miesiąca około tysiąca fiolek z nasieniem. Przy założeniu, że poczęciem kończy się jedna próba na dziesięć, można przyjąć, że około stu dzieci miesięcznie bierze swój początek w ten niekonwencjonalny sposób. Zapłodnienia dokonuje ginekolog lub sama kobieta. Nasienie wprowadza się do pochwy, szyjki macicy albo macicy za pomocą strzykawki. Ponieważ trzeba wielu prób, by w ten sposób zajść w ciążę, sztuczne zapłodnienie może kosztować nawet ponad 10 tyś. dolarów. W USA działa ok. 150 banków nasienia. Największe znajdują się w pobliżu wyższych uczelni. Jest tam wielu wykształconych mężczyzn z nasieniem bogatym w plemniki, a portfelem ubogim w gotówkę. Przeciętna zapłata dla dawcy wynosi 50 dolarów za wytrysk. Banki zachęcają do oddawania nasienia dwa do trzech razy w tygodniu. Próbki umieszczane są w trzycentymetrowych, plastikowych pojemniczkach, podpisanych numerem dawcy. Przechowuje się je w płynnym azocie. Kandydaci na dawców wypełniają kwestionariusze odbywają rozmowy z lekarzami, przechodzą wiele badań. Jednak informacje o ich cechach charakteru, intelekcie i rodzinie to sprawa zaufania. Banki nie mają możliwości sprawdzić, jacy oni naprawdę są i skąd pochodzą.
 
Banki nasienia w Polsce
Mieszczą się przy ośrodkach leczenia niepłodności. Znane, specjalistyczne placówki to białostocki KRIOBANK, warszawska przychodnia NOVUM i łódzka GAMETA. W naszym kraju nie ma regulacji prawnych, co do możliwości sztucznego zapłodnienia kobiet samotnych. W praktyce nie ma jednak takiej możliwości. W wymienionych ośrodkach z nasienia anonimowego dawcy mogą skorzystać tylko mężatki - za zgodą obojga małżonków. Chodzi tu o bezpłodność męża lub przekazywaną genetycznie chorobę. Cena jednej inseminacji to 450 - 800 zł, zazwyczaj potrzeba kilku prób.
 
Autor: Jonathan Eig
Źródło: Claudia nr 3 (107) / 2002 r

0
Twoja ocena: Brak

Odpowiedzi

Portret użytkownika ejakulat

Re: Ojcem tych dzieci jest dawca nasienia nr 5027

Są pary, które starają się o dziecko ale nie mogą go mieć z powodów chorób, schorzeń czy niepłodności lub z powodu związku typu les. Tych których stać stosują sztuczne zapłodnienie typu in-vitro, inseminacja. Wiadomo że skuteczność tego typu zapłodnienia maksymalnie jest do 25% i często trzeba powtarzać zabieg, który kosztuje około kilku tysięcy złoty. Wtedy pojawia się opcja dawcy nasienia w sposób naturalny. Faktycznie jest to najszybsza i najprostsza opcja, a nawet dość tania. Ale trzeba uważać. Naturalny dawca musi mieć kilka podstawowych zasad i ich przestrzegać. Najważniejsze jest zdrowie. Naturalny dawca jest namacalny i można go zobaczyć. Przed, dawca i biorczyni rozmawiają ze sobą. Dla biorczyni jest to istotne gdyż poznaję cechy charakteru, które dziecko może odziedziczyć. Sam 'zabieg' trwa od 5 do 20 minut, co jest nawet krótszy od in-vitro.

Chętnie pomoge parom własnym silnym i sprawdzonym nasieniem. Gwarantuję przed spotkaniem co najmniej 72 godziny wstrzemięźliwości dla lepszego efektu (skutku) oraz pełną anonimowość.
kontakt poprzez e-mail ejakulat(małpa)vp.pl

Mieszkam w jednym z miast województwa śląskiego. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem dwójki dzieci. Włosy mam ciemne, a kolor moich oczu to brąz (piwne). Wzrost 172cm bez tendencji do tycia. Krew która płynie w moich żyłach jest z grupy 0 rh+ (dodatnie). Wykształcenie średnie z maturą. Posiadam zdolności manualne i umiejętność szybkiego uczenia się. Jestem zdrowym, opanowanym, towarzyskim, zadbanym mężczyzną, chyba przystojnym. Mam na swoim koncie sportowe osiągnięcia.

Wszystko co napisałem jest fikcją, nie ma związku z rzeczywistością i nie należy tego wiązać z czymkolwiek realnym. Oświadczam, że niczego nie przeskrobałem i nie zostałem ukarany.
Nie ponoszę odpowiedzialności za niechciane ciąże, wypadki samochodowe i

Portret użytkownika denisdesign

Re: osvklx

levitra generic cheap [www.tactical-allied-command.com] buy levitra online viagra buy levitra online viagra [www.stephaniefulton.com] order levitra viagra levitra [lkqx.com] viagra levitra cialis comparison levitra cheap [www.ig-fck.de] buy viagra cialis levitra viagra cialis levitra [domainmaximizermonthly.com] effects of levitra australia generic in levitra sales [www.maymun.nl] generic levitra cheap cialis levitra [mardigrasscarnival.com] viagra levitra drug testing levitra [www.gitservices.com] levitra for women the buy levitra [huawei.linkme.ru] levitra generic cheap what is levitra [feralaggressors.org] mail order levitra generic levitra cheap [www.vertexgaming.com] levitra generic lowest price levitra generic online [www.mumbai2611.in] levitra buy looking for levitra [www.herbalinsight.net] levitra vs viagra levitra generic cheap [www.tactical-allied-command.com] buy levitra online mail order levitra [www.kosb.net] buy cheap levitra online drug testing levitra [www.gitservices.com] online pharmacy free shipping levitra buy levitra online [www.crisandeddie.com] levitra for woman order cheap levitra [www.northcaucasus.org] levitra over the counter viagra levitra cialis comparison [forum.gimmicklessgpt.com] buy levitra now order levitra [poolsandspasdirect.com] buy levitra online

Portret użytkownika denisdesign

Re: caqome

cialis generic lowest price viagra [www.my360sportsonline.com] lowest price cialis cialis cheap [www.sg-bankers.com] cialis cheap cialis online cialis professional [www.technicaldependancy.com] viagra cialis is generic cialis available [copyart123.com] cialis for women viagra levitra cialis comparison [www.kidfriendlyfare.com] cialis generic levitraviagra cialis levitra [onlinestardom.com] compare cialis levitra viagra online pharmacy generic cialis [teenfg.com] buy cialis without a perscription where can i buy cheap cialis [www.ssaudit.com] cheapest cialis online generic cialis soft tabs [www.siq.it] no prescription needed cialis paypal cialis [www.areyousmarterthanarepublican.com] free generic cialis levitra cialis compare [www.ditopik.com] cialis online order where can i buy cheap cialis [www.ssaudit.com] generic cheap cialis viagra cialis levitra comparison [powerproductions.org] cialis buy no prescription needed cialis [mammajamm.com] cialis and us online pharmacy cialis generic soft tab [www.tkokoga.com] cialis generic cheapest cialis [www.entslist.com] cialis generic lowest price viagra buy online cialis [ccbcanimeclub.invisionplus.net] lowest prices for cialis buy cialis on line [www.dynamicstatic.com] cialis professional viagra cialis online [magija.naspletu.org] cialis without prescription viagra cialis levitra [www.manosunidasporautismo.com] cialis generic

Portret użytkownika denisdesign

Re: agacaa

levitra for sale [www.globewomen.org] buy cialis online viagra cheap online [www.globewomen.org] levitra cialis and online prescription [www.cseb-scbe.org] lowest price levitra generic online order levitra [www.cseb-scbe.org] levitra 10 mg levitra drug [www.cseb-scbe.org] free viagra levitrabuy cheap levitra [www.globewomen.org] buy viagra online in kaufen levitra [www.globewomen.org] levitra samples lowest prices for cialis [www.cseb-scbe.org] viagra on line pharmacy cheap generic viagra [www.globewomen.org] cialis comparison levitra viagra cialis viagra cialis levitra [www.globewomen.org] buy viagra online in is generic levitra safe [www.globewomen.org] buy levitra online us buy cialis where [www.cseb-scbe.org] viagra cialis generica online levitra [www.cseb-scbe.org] cheapest generic viagra where can i buy cheap cialis [www.cseb-scbe.org] buy viagra online in uk levitraviagra cialis levitra [www.globewomen.org] buy en language levitra levitra online [www.globewomen.org] cheapest generic viagra where to buy viagra on line [www.globewomen.org] where to buy viagra online levitra order [www.cseb-scbe.org] levitra and cialis cialis levitra viagra [www.cseb-scbe.org] buying generic cialis levitra prices [www.globewomen.org] to buy viagra how

Portret użytkownika denisdesign

Re: moauicii

buy soft generic viagra cheapest [www.cdkinfo.com] buy cheap viagra in uk cialis 10 mg [www.pimpmymallet.com] cialis levitra viagra vs vs stories on levitra [www.porthenry.net] viagra levitra cialis comparison cialis comparison levitra viagra [www.pimpmymallet.com] buy viagra online cheap buy cheap levitra online [www.crdpa-bnu.org] to cialis buy where generic cheap cialis [www.hugeimage.com] cialis cialis versus viagra [www.hugeimage.com] levitra for women levitrabuy cheap levitra online [www.porthenry.net] levitra onlines levitra buy [www.porthenry.net] viagra to buy buy cheapest viagra [www.cdkinfo.com] viagra cialis levitra viagra cialis [www.hugeimage.com] paypal cialis cialis without prescription [www.hugeimage.com] buy cheapest cialis how to buy viagra [www.cdkinfo.com] buy levitra online viagra online [www.loadedlux1.com] is generic cialis available buy cialis without a perscription [www.hugeimage.com] buy viagra where generic name viagra [www.loadedlux1.com] compare cialis levitra free viagra [www.loadedlux1.com] how to buy viagra levitra [www.porthenry.net] cialis versus viagra cialis generic soft tab [www.pimpmymallet.com] levitra vs viagra buying viagra [www.cdkinfo.com] buying viagra

Portret użytkownika denisdesign

Re: qbriqw

levitrabuy cheap levitra online [www.webdesignassoc.com] levitra for sale viagra cialis levitra comparison [www.69lsbook.com] purchase generic viagra buy viagra online order [www.datalinkcorporation.com] viagra levitra viagra cialis prescription online [www.accesssource.net] levitra side effects viagra free samples [www.mainmanx.com] generic viagra online the buy cialis [www.papillonpath.com] buy cialis online now buying viagra [www.blipsfit.com] levitra for women cialis viagra [www.blipsfit.com] cialis and us online pharmacy cialis comparison levitra viagra [www.69lsbook.com] viagra online cheap levitra cialis compare [www.sexstadium.com] cheapest place buy viagra online buy levitra in europe [www.webdesignassoc.com] discount cialis online cialis generic soft tab [www.accesssource.net] cialis levitra viagra vs vs cheap viagra online [www.mainmanx.com] alcohol levitra viagra cheap less [www.mainmanx.com] cheap viagra from pfizer generic viagra online [www.mainmanx.com] cheap viagra pill buy cheapest cialis [www.accesssource.net] levitra en mexico viagra on line [www.mainmanx.com] levitra best price generic name viagra [www.mainmanx.com] viagra buy online cialis online sale [www.coco-online.com] stories on levitra buy viagra prescription online [www.mainmanx.com] cialis cheap

Portret użytkownika denisdesign

Re: yphyo

viagra cialis [www.said-education.com] buy levitra onlines viagra where to buy in the united kingdom [www.hmecd.org] levitrabuy cheap levitra online buy cialis without a prescription [www.peacefulhavenbandb.com] viagra uk cialis generic lowest price viagra [www.hesterhouse.org] buy cheap viagra online viagra price [www.diablored.com] where can i buy cheap cialis the buy cialis [www.20112007.com] buy viagra where online pharmacy cheap viagra [www.hmecd.org] viagra cialis levitra versus viagra [www.webmei.org] best levitra online price levitra side effects [www.webmei.org] cheap viagra pills where can i buy viagra [www.diablored.com] looking for levitra cialis viagra cialis levitra [www.said-education.com] levitra discount cialis and diabetes [www.peacefulhavenbandb.com] purchase levitra online cialis cheapest [www.hesterhouse.org] side effects of levitra buy viagra online cheap [www.tecmo-bowl.com] cialis without prescription buy cialis [www.peacefulhavenbandb.com] compare cialis levitra viagra the buy cialis [www.20112007.com] drug testing levitra viagra price [www.diablored.com] what is levitra find cheap cialis [www.peacefulhavenbandb.com] buy cialis online cialis levitra [www.peacefulhavenbandb.com] alcohol levitra order cheap levitra [www.webmei.org] discount cialis generic

Portret użytkownika denisdesign

Re: feaetrrkiga

testimonials levitra [www.indianpremiercricketleague.com] online viagra viagra cheap less [www.audubontravel.com] cheap viagra from pfizer buy now cialis [www.fmr2009.com] levitra en mexico buy cheap generic cialis [www.e-miguel.com] viagra cialis generica generic cialis pill [www.e-miguel.com] cialis levitra cialis buy [www.fmr2009.com] best levitra online price cheapest viagra to buy online in uk [www.jspolympus.com] cialis levitra viagra levitra drug [www.indianpremiercricketleague.com] generic cialis without a perscription cheapest generic viagra [www.audubontravel.com] buy cheap viagra buy viagra on line uk [www.audubontravel.com] cheap online levitra australia generic in levitra sales [www.indianpremiercricketleague.com] levitra drug 50mg generic cialis [www.e-miguel.com] purchase levitra online cialis versus levitra [www.e-miguel.com] order cheap levitra buy viagra cialis levitra [www.indianpremiercricketleague.com] getting an online prescription for cialis buying generic cialis [www.e-miguel.com] buy viagra online cheap levitra cialis compare [www.fmr2009.com] cheap viagra from pfizer cheap generic viagra [www.audubontravel.com] cialis cheap cialis online cheap viagra from pfizer [www.audubontravel.com] levitra cialis compare buying cialis online [www.fmr2009.com] to buy viagra how order viagra online [www.audubontravel.com] cialis 10 mg

Portret użytkownika denisdesign

Re: egpouoxeuee

buy viagra online and get prescription [www.jspolympus.com] cialis versus levitra levitra for woman [www.indianpremiercricketleague.com] levitra vs viagra generic levitra [www.indianpremiercricketleague.com] buy viagra online order viagra levitra [www.audubontravel.com] cialis levitra viagra cheap online levitra [www.indianpremiercricketleague.com] drug testing levitra generic viagra online [www.audubontravel.com] viagra mail order uk buy viagra online and get prescription [www.jspolympus.com] online pharmacy cheap viagra buy cheap levitra online [www.indianpremiercricketleague.com] viagra levitra viagra levitra [www.audubontravel.com] viagra levitra viagra price [www.jspolympus.com] buy cheap generic cialis viagra cialis levitra comparison [www.jspolympus.com] order viagra to buy viagra how [www.audubontravel.com] online viagra buy generic online viagra [www.audubontravel.com] levitra vs viagra cheap no prescription viagra [www.jspolympus.com] order cheap levitra buying viagra online [www.jspolympus.com] online pharmacy generic cialis generic cialis without a perscription [www.e-miguel.com] levitra samples buy cialis on line [www.e-miguel.com] cialis vs levitra vs viagra viagra cheap [www.jspolympus.com] viagra on line alcohol levitra [www.indianpremiercricketleague.com] order cheap levitra cialis viagra [www.e-miguel.com] buy levitra online us

Portret użytkownika denisdesign

Re: ltomse

viagra on line pharmacy [fetesmaritimes.com] purchase generic viagra sale levitra [www.dublinas.com] generic cheap cialis buy cialis on line [www.copops.org] levitra versus viagra keywords buy viagra [www.audioknob.com] viagra on line lowest price generic viagra [www.audioknob.com] comparison study of viagra cialis levitra viagra price [www.audioknob.com] testimonials levitra buy cheapest viagra [www.audioknob.com] buy viagra on line uk online viagra [www.audioknob.com] cialis comparison levitra viagra cialis levitra [www.notesonvirginia.com] buy generic online viagra order viagra online [fetesmaritimes.com] alcohol levitra cialis buy [www.copops.org] generic cialis from india buy viagra prescription online [www.fetesmaritimes.com] online pharmacy cheap viagra cheap viagra pill [www.fetesmaritimes.com] viagra on line pharmacy cialis and online prescription [www.notesonvirginia.com] buy viagra here in the uk lowest prices for cialis [www.copops.org] cialis levitra viagra vs vs online levitra [www.dublinas.com] buy cheap viagra in uk viagra for sale without a prescription [fetesmaritimes.com] information on viagra buying viagra online [www.audioknob.com] generic levitra pills cialis vs levitra vs viagra [www.copops.org] cialis levitra viagra online buy [www.audioknob.com] best price for viagra

Portret użytkownika denisdesign

Re: vhxeafocik

levitra order [www.dublinas.com] testimonials levitra viagra cialis generica [www.notesonvirginia.com] online pharmacy free shipping levitra viagra [fetesmaritimes.com] generic cialis pill buy generic online viagra [www.fetesmaritimes.com] purchase cheap cialis online cialis versus levitra [www.notesonvirginia.com] buy cialis online now paypal cialis [www.copops.org] buy levitra us buy generic online viagra [www.fetesmaritimes.com] buy cialis without a prescription viagra online buy [www.audioknob.com] order levitra buy cheap uk viagra [www.fetesmaritimes.com] levitra vs viagra keywords buy viagra [www.audioknob.com] discount levitra pharmacy purchase getting an online prescription for cialis [www.copops.org] viagra buy online cialis generic soft tab [www.copops.org] buy viagra onlines cialis comparison levitra viagra [www.fetesmaritimes.com] viagra cialis generica cialis versus viagra [www.notesonvirginia.com] cialis levitra viagra vs vs cialis professional [www.copops.org] buy cialis where cialis levitra viagra vs vs [fetesmaritimes.com] cialis online softtabs levitra onlines [www.dublinas.com] viagra levitra studies viagra levitra [www.dublinas.com] buy cheap levitra online generic levitra cheap [www.dublinas.com] review generic levitra where can i buy viagra [www.fetesmaritimes.com] where can i buy viagra

Portret użytkownika petetongue

Re: maandeseew

lowest price generic viagra [www.artofmentalwarfare.com] levitra order viagra cialis levitra [www.reo09.com] compare cialis levitra compare viagra cialis levitra [www.artofmentalwarfare.com] buy no prior viagra cialis levitra viagra where to buy in the united kingdom [www.trenchreynolds.com] cialis comparison levitra viagra cialis generic soft tab [www.reo09.com] levitra cialis lowest price cialis [www.angelaalegna.com] buy discount online viagra viagra to buy cheap [www.trenchreynolds.com] levitra for women viagra online buy [www.artofmentalwarfare.com] cialis vs levitra vs viagra lowest prices for cialis [www.angelaalegna.com] viagra or levitra buy no prior viagra cialis levitra [www.trenchreynolds.com] buy viagra where cheap cialis [www.angelaalegna.com] information on the price of levitra viagra on line pharmacy [www.trenchreynolds.com] cialis and diabetes no prescription needed cialis [www.angelaalegna.com] levitra and cialis compare cialis online [www.angelaalegna.com] cialis buy cheap cheapest cialis buy cheap cheapest [www.angelaalegna.com] to buy viagra how book buy online order viagra [www.artofmentalwarfare.com] australia generic in levitra sales cialis buy online [www.reo09.com] suppliers of viagra buy levitra online us [www.paloaltohomeforeclosures.com] best price for viagra buying generic cialis [www.reo09.com] viagra free samples buy online cialis [www.reo09.com] buy viagra cialis levitra

Portret użytkownika petetongue

Re: gzxeebouurc

purchase viagra [www.coasterinsider.com] order viagra online purchase cialis [www.cjraymer.com] buy levitra purchase levitra [www.brahead.com] order levitra purchase levitra [www.brahead.com] buy levitra buy cialis [www.cjraymer.com] buy viagra order levitra [www.brahead.com] buy levitra online purchase viagra [www.coasterinsider.com] buy viagra online buy levitra online [www.brahead.com] purchase viagra order cialis [www.cjraymer.com] order viagra online purchase cialis [www.cjraymer.com] order levitra online [www.brahead.com] buy levitra online purchase viagra [www.coasterinsider.com] buy cialis online order levitra online [www.brahead.com] buy cialis online purchase levitra [www.brahead.com] buy levitra online buy viagra online [www.dimebagradio.com] order levitra online buy viagra [www.coasterinsider.com] order cialis order levitra [www.brahead.com] order levitra buy viagra online [www.dimebagradio.com] buy cialis purchase viagra [www.coasterinsider.com] order viagra order viagra online [www.coasterinsider.com] purchase viagra

Portret użytkownika petetongue

Re: iexggasacu

buy levitra online [www.dan-leu.com] order viagra online order viagra [www.f3filmfestival.com] purchase levitra buy levitra [www.ensemble-os.org] order viagra buy cialis [www.focusearthsolutions.com] order viagra online order cialis [www.exekucia.net] buy viagra online buy viagra [www.botoxkerry.com] purchase viagra order viagra [www.f3filmfestival.com] order viagra buy viagra [www.botoxkerry.com] buy levitra purchase cialis [www.audionovamusic.com] order cialis order viagra [www.f3filmfestival.com] order cialis online buy viagra [www.botoxkerry.com] order cialis order levitra online [www.dan-leu.com] buy cialis online buy levitra online [www.dan-leu.com] buy levitra purchase cialis [www.audionovamusic.com] buy cialis online purchase cialis [www.audionovamusic.com] order levitra online buy cialis online [www.cannedfitness.com] purchase cialis buy levitra [www.ensemble-os.org] purchase viagra buy viagra online [www.puska.org] purchase levitra buy cialis [www.focusearthsolutions.com] order levitra order cialis [www.exekucia.net] order viagra online

Portret użytkownika petetongue

Re: pzolsuaxiac

buy viagra [www.denverexcellentschools.org] order viagra online order viagra [www.nodub.com] order levitra [www.ensemble-os.org] order levitra online order levitra [www.ensemble-os.org] order levitra online buy cialis [www.exekucia.net] buy viagra online purchase cialis [www.thehouseofrock.net] order cialis online purchase levitra [www.dan-leu.com] order viagra online order viagra online [www.nodub.com] buy levitra online buy levitra online [www.ensemble-os.org] order viagra online order cialis online [www.thehouseofrock.net] purchase viagra purchase cialis [www.thehouseofrock.net] buy viagra online buy levitra online [www.ensemble-os.org] buy cialis purchase viagra [www.f3filmfestival.com] buy cialis online [www.thehouseofrock.net] order viagra purchase cialis [www.thehouseofrock.net] buy viagra purchase viagra [www.f3filmfestival.com] buy viagra online buy viagra [www.denverexcellentschools.org] buy cialis online [www.thehouseofrock.net] purchase viagra order viagra online [www.nodub.com] purchase cialis order levitra [www.ensemble-os.org] buy cialis online