Zastępczy nie znaczy gorszy

Temat: 
Wiadomości ze świata, prasy itp.

Zastępczy nie znaczy gorszy
Rodzina zastępcza stanowi szansę na prawdziwy dom dla dziecka opuszczonego, osieroconego przez rodziców, którzy nie chcą, nie mogą lub nie są w stanie wypełniać swoich obowiązków.

Ewa Radziszewska
Rodzina zastępcza jest jedną z form rodzinnej opieki nad dzieckiem całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicielskiej (osieroconym biologicznie lub społecznie), którą przewidziało polskie ustawodawstwo jako alternatywę dla domów dziecka. Dzięki niej dziecko otrzymuje szansę na normalny rozwój - psychiczny, intelektualny i społeczny.
W Polsce instytucja rodziny zastępczej ma swe korzenie już w czasach średniowiecza, kiedy to zakon Salezjanów wyszukiwał dzieciom porzuconym lub osieroconym rodziny chcące się nimi zaopiekować, oferując w zamian nawet pomoc materialną. Pierwszym polskim aktem prawnym, w którym odniesiono się do opieki na dzieckiem, była Konstytucja z 17 marca 1921 r., jednak w latach 20. XX wieku zabrakło innych regulacji prawnych dotyczących tej kwestii. Działalność prowadzona przez rodziny zastępcze podlegała natomiast kompetencji samorządu terytorialnego. W 1925 r. w Wydziale Magistratu miasta Łodzi zdecydowano się na oddanie osamotnionych dzieci pod opiekę rodzicom obcym, którzy musieli spełnić określone warunki: być zdrowi na ciele i umyśle, posiadać odpowiednie mieszkanie, z zamiłowaniem oddać się wychowaniu dziecka i otoczyć je należną opieką. Dzieciom zapewniono też bezpłatną opiekę medyczną, lekarstwa i leczenie w szpitalach. Miały także możliwość wyjazdu na kolonie wypoczynkowe finansowane z kasy miejskiej. Opiekunowie natomiast otrzymywali - w formie rekompensaty za poniesione koszty - stałe opłaty i świadczenia. Kontrola przestrzegania wydanych przez radę gminy przepisów oraz wyciąganie konsekwencji wobec rodziny zastępczej, łącznie z odebraniem dziecka, należała do kompetencji wydziału opieki społecznej.
Model rodziny zastępczej, który stworzony został przez władze samorządowe w Łodzi, niewątpliwie przyczynił się do rozwoju tej formy opieki w obecnym kształcie. Wprawdzie w latach 1950-1970 rodzina zastępcza nie odgrywała większej roli ze względu na upowszechnienie instytucjonalnych form zastępczej opieki, to jednak obecnie zyskuje coraz więcej zwolenników. Podkreśla się bowiem, że rodzina lepiej zaspakaja indywidualne potrzeby dziecka i oddziałuje na nie w taki sposób, że zaczyna ono w większym stopniu rozumieć wartość pracy, szanować swoje rzeczy, wykazuje też więcej inicjatywy i inwencji, stając się bardziej samodzielne. Kiedy dziecko czuje się związane emocjonalnie z osobą, która mówi mu, jak ma postępować, szybciej przyswaja normy moralnego postępowania.

Więcej na stronach NIEBIESKIEJ LINII tutaj

0
Twoja ocena: Brak

Odpowiedzi

Portret użytkownika robert7447

Re: Zastępczy nie znaczy gorszy

Video amatoriale foto in grande [carmenkrvp.toh-ske.net.cn] Filmini anale gratis [underagespmamdl.kqek-kkxm.org.cn] Tutti gli uomini del deficente [zsct-rhfc.net.cn] Madri erotiche esibizioniste [pjv-kuy.net.cn] Agenzia accompagnatrici [ebf-djo.org.cn] Belle porche gratis foto [maturekbt.pe-fxk.net.cn] Video porno lunghissimi gratis [lxs-fiu.com.cn] Fighe sverginate dal cazzo gratuite [figheksdcg.li-wmr.net.cn] Mia moglie sborra [hew-abp.net.cn] Calendari vip italiani maschi [rx-rcb.net.cn] Racconti nonna porca [lycosoa.pvl-rxoc.cn] Tette fighe culi foto gratis [tettecfcfg.ckj-eny.net.cn] Foto tette sborrate [fotomts.ep-dye.org.cn] Annunci coppie con video [kbys-zsey.com.cn]

Portret użytkownika robert7447

Re: Zastępczy nie znaczy gorszy

Headlight lens cleaner [qoawjbhx.com.cn] Abc disturbing catalog [hrzwcfvt.cn] 1993 ford lightning [ffycm.org.cn] How to clean venetian blinds [nyczboz.com.cn] Gift levitra online [stfmdrbs.cn] Velcro curler [cqpynno.net.cn] Diaper man picture wearing [yqiiwmvk.net.cn] Bentley hotel london [cqjfak.org.cn] Animal handbook laboratory science [itrtpip.cn]