Wywiad z dr Piotrem Pierzyńskim, autorem książki „Zajść w Ciążę”.

Temat: 
Kliniki i Lekarze

Piotr PierzyńskiNasz Bocian (NB): Właśnie ukazała się książka Pana autorstwa pt. „Zajść w ciążę”. Skąd wziął się pomysł na jej wydanie?

Dr Piotr Pierzyński (PP):Pomysł na nią powstał w wyniku rozmów z moimi pacjentami. Okazuje się, że pomimo głodu wiadomości w tematyce starań o ciążę czy kłopotów z jej uzyskaniem, głównym źródłem informacji są magazyny, witryny internetowe czy fora dyskusyjne. Pomimo ważnej funkcji pomocowej nie podają one potrzebnej wiedzy w sposób całościowy. Wydawało mi się, że potrzebna jest książka zawierająca syntetyczną ale i całościową wiedzę w tematyce zachodzenia w ciążę, która nie będzie napisana jak podręcznik medyczny. Dodatkową motywacją napisania tej książki była chęć zwrócenia uwagi na temat konieczności odpowiedniego przygotowania do ciąży. Wiele par więcej uwagi poświęca organizacji urlopu niż przygotowaniu się do ciąży. Staram się w niej przekazać, że odpowiednie przygotowania są bardzo ważne.

NB: Do kogo książka jest skierowana?

PP: Do par, które chciałyby się dobrze do ciąży przygotować, do tych które już się starają o ciążę i do tych, którym starania o ciążę jeszcze nie przyniosły efektu. Mniej więcej połowa par uzyskuje ciążę po staraniach trwających pół roku lub dłużej. Po takim czasie jeszcze nie ma wskazań do zgłaszania się do lekarza, ale niemal wszystkie pary już się tym denerwują i poszukują informacji na ten temat.
Nawet co szósta para ma przejściowe lub trwałe problemy z płodnością. Część z tych par staje przed koniecznością leczenia, które jest obciążające psychicznie, fizycznie i finansowo. Książka zawiera przystępnie podane informacje na temat rodzajów, metod i przebiegu leczenia niepłodności, które mogą ułatwić przejście przez proces leczenia niepłodności.

NB: Czego dowiemy się z książki na temat płodności kobiet i mężczyzn?

PP: Zagadnieniu płodności poświęcone są dwa rozdziały w książce. Rozdział I książki zgodnie z jego tytułem mówi o kobietach. Zaczyna się od podstawowych wiadomości na temat płodności, piszę w nim o sposobach jej oceny i o problemach zdrowotnych mogących na płodność wpływać. Informacje na temat niepłodności męskiej zawarte są w drugim rozdziale zatytułowanym „Męskie sprawy”. Piszę tam o sytuacjach mających wpływ na płodność mężczyzn, omawiam problemy zdrowotne
mogące na nią wpływać, podaję też wiadomości na temat interpretacji wyników badania nasienia.

NB: Jak zauważyliśmy, Rozdział II książki jest dość rozbudowany i podaje wiadomości, które trudno jest znaleźć na forach czy w innych pozycjach.

PP: Rzeczywiście, wydaje się, że temat płodności mężczyzn jest w dostępnych dotychczas publikacjach traktowany nieco po macoszemu. Być może dlatego, że nadal – niestety - problem z zachodzeniem w ciążę postrzegany jest jako problem głównie kobiety. To na kobiecie skupiają się przygotowania do ciąży, to panie są bardziej obciążone psychicznie brakiem ciąży, jeżeli do niej nie dochodzi pomimo starań. Sytuacja zdrowotna mężczyzny jest jednak równie ważna w zachodzeniu w ciążę jak sytuacja kobiety. Oczywiście, planując ciążę, myślimy o przygotowaniach do przejścia przez całe 9 miesięcy ciąży, która jest niewątpliwym obciążeniem dla organizmu kobiety, powinniśmy jednak uświadamiać sobie, że tryb życia czy współistniejące choroby mężczyzny mogą mieć bardzo znaczący wpływ na to po jakim czasie dochodzi do ciąży.

NB: Kolejny rozdział jest stricte o przygotowaniach do ciąży.

PP: Tak, mówi on między innymi o tym, jakie badania warto wykonać przed ciążą. Duża część rozdziału poświęcona jest trybowi życia par, przygotowujących się do ciąży. Dość obszernie piszę tu o konieczności odstawienia używek, jest dość dużo informacji o diecie, aktywności fizycznej czy umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Niewiele kobiet wie, że przed ciążą należy odwiedzić stomatologa lub zbadać swoją odporność na różyczkę. No i niewielu mężczyzn ma świadomość, że dla „zdrowego zajścia w ciążę” oni również powinni popracować nad swoim trybem życia. O tym wszystkim można przeczytać w rozdziale „Zajść w Ciążę”.

NB: "Zajść w ciążę” to także książka o leczeniu niepłodności

PP: Tak, o leczeniu niepłodności piszę w rozdziale IV. Starałem się w nim wejść w rolę pary, która dowiedziała się, że by osiągnąć ciążę powinni się poddać leczeniu. Rozdział zaczyna się wiadomościami o tym jak podejść do decyzji na temat rozpoczęcia leczenia, jak wybrać klinikę leczenia niepłodności i czego spodziewać się na pierwszej wizycie. W dalszej części omawiam dość szczegółowo poszczególne rodzaje leczenia niepłodności, skupiając się na tym jakie są do nich wskazania, jakie warunki powinny być spełnione by dany rodzaj leczenia był zastosowany, jakich
badań należy się spodziewać. Szczegółowo opisuję przebieg leczenia poszczególnych rodzajów leczenia, takich jak stymulacja jajeczkowania czy in vitro. Wiele terminów w medycynie rozrodu to anglojęzyczne skróty i ludzie nagle słyszący o konieczności wykonania na przykład procedury IVF-ICSI/IMSI czują się zdezorientowani. Rozdział wyjaśnia je szczegółowo.

NB: Końcowym etapem leczenia niepłodności jest test ciążowy

PP: Jest to jeden z najbardziej stresujących momentów w całym leczeniu. Rozdział IV opisuje jak sobie z tym poradzić, co zrobić gdy test jest dodatni i jak sobie poradzić z testem ujemnym.

NB: Dodatni test to dopiero początek podróży ...

PP: Która też okupiona jest stresem. Rozdział V ma tytuł „Udało się ! I co dalej?” – piszę w nim o pierwszym trymestrze ciąży, czasie najbardziej intensywnego rozwoju dziecka. Zauważyłem, że pomimo dużej ilości publikacji na temat ciąży, dość trudno jest dotrzeć do wiadomości na temat specyfiki ciąży po leczeniu niepłodności. Dla wielu par dość trudno jest się zorientować jak mają liczyć czas trwania ciąży po leczeniu in vitro, o czym piszę na początku rozdziału.

W tej części książki piszę również o sposobach radzenia sobie z typowymi dolegliwościami ciążowymi, poruszam też kwestie takie jak bezpieczeństwo farbowania włosów czy podróży samolotem w czasie ciąży.

NB: Książka zawiera też materiały dodatkowe. Czego możemy się z nich dowiedzieć?

PP: Każdy rozdział kończy się sekcją „Częste pytania” gdzie zebrałem pytania najczęściej zadawane przez pacjentów. Materiały dodatkowe na końcu książki z zaczynają się tabelką oceny cyklu, z której Panie mogą zrobić odbitkę ksero i używać jako pomoc w ustaleniu swojej płodności. W rozdziale I książki piszę o sposobie obserwacji swojego cyklu i o wykorzystaniu tych informacji do ustalenia czasu maksymalnej płodności. Tabelka oceny cyklu jest w tym bardzo pomocna.
Pozostałe materiały to tabela z wiadomościami na temat zaleceń dotyczących witamin i minerałów potrzebnych w czasie ciąży i podczas przygotowań, słowniczki skrótów i skorowidz, dzięki któremu można szybko odnaleźć interesujący nas temat.

Zamysłem książki było to, by służyła ona jako poradnik, który można czytać wycinkowo, często wracając do kwestii, które wydają się szczególnie ważne. Sposób w jaki książka jest "skonstruowana" to umożliwia.

NB: Jak wiemy, książka ma też swoją stronę internetową.

PP: Tak, jest to strona www.zajscwciaze.pl zawierająca szczegółowy opis tematyki poruszanej przez książkę. Można tam również znaleźć przykładowe strony książki wraz ze spisem treści i słowem wstępu, które mówią bardziej szczegółowo o jej zawartości.

NB: Dziękujemy za rozmowę.

PP: Dziękuję i zapraszam Bocianowiczów do zapoznania się z książką.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 votes)