Na czym polega i jak wygląda dawstwo komórek jajowych

Temat: 
InVitro

gameta_dawstwo_komórekZaawansowane metody leczenia niepłodności od wielu lat umożliwiają niepłodnym parom posiadanie potomstwa. Problemem u wielu kobiet pozostaje jednak brak zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych. Rozwiązaniem tej sytuacji może być otrzymanie komórki jajowej od dawczyni.

Czym jest dawstwo komórek jajowych?

Oddanie komórek jajowych to forma dobrowolnej pomocy kobietom, które nie mogą mieć dzieci z powodu nieprawidłowego działania jajników. Nieprawidłowości te mogą być wynikiem przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników, skrajnie obniżonej funkcji jajnika czy też przebytego leczenia przeciwnowotworowego lub stan po operacjach jajników. Dawczynią komórki jajowej może zostać każda zdrowa kobieta w wieku 18-34 lat.

Limit możliwych do oddania komórek jajowych jest odgórnie ustalony. Liczba dzieci urodzonych z komórki jajowej od jednej dawczyni nie powinna przekraczać sześciu. Główną zasadą dawstwa komórek jajowych jak i nasienia jest zasada anonimowości. Zarówno biorczyni nie może poznać danych dawczyni oraz dawczyni nie może poznać danych biorczyni.

Jak wygląda procedura oddania komórek?

Cały proces można podzielić na cztery zasadnicze etapy (cztery wizyty w klinice) i trwa w sumie około miesiąca. W Banku Komórek Jajowych kliniki Gameta w Łodzi procedura oddania komórek jajowych wygląda następująco:

Pierwsza wizyta ma na celu zebranie informacji na temat chętnej do dawstwa kobiety oraz szczegółowe badania mające określić czy może ona zostać dawczynią. Przeprowadzona zostaje rozmowa na temat stanu zdrowia, a także wykonywane są badania ginekologiczne oraz ultrasonograficzne (USG) macicy i jajników. Pobierana zostaje krew w celu wykonania szczegółowych badań w kierunku chorób zakaźnych oraz do badań genetycznych.

Na drugiej wizycie omawiane zostają wyniki przeprowadzonych wcześniej badań laboratoryjnych. Jeśli są pozytywne i kobieta spełnia wszystkie niezbędne kryteria, ustalona zostaje data następnej wizyty, na której rozpoczynają się przygotowania do pobrania komórek jajowych. Podawane wtedy zostają leki, które mają na celu przygotowanie jajników dawczyni do pobrania komórek jajowych. Kobieta musi brać leki zazwyczaj około 10 dni.

Pobranie komórki jajowej ma miejsce na czwartej wizycie, podczas krótkiego znieczulenia dożylnego. Jest to bezbolesny i prosty zabieg. Po 3 godzinach można już opuścić klinikę.

– Zakwalifikowana do dawstwa w naszej klinice kobieta może liczyć na pełną opiekę podczas trwania całego programu. Za poniesione koszty i niedogodności związane z badaniami oraz przyjazdami do kliniki, przewidujemy również rekompensatę finansową – mówi dr Michał Radwan z Banku Komórek Jajowych kliniki Gameta w Łodzi.

Co najczęściej martwi dawczynie?

Jedną z najczęstszych trosk kobiet chcących zostać dawczyniami są możliwe skutki uboczne oddania komórek jajowych. Ryzyko powikłań po zabiegu jest bardzo niewielkie, zdarzają się niezwykle rzadko wśród osób z anatomicznymi nieprawidłowościami jajnika. Gdy dawczynią jest przebadana, zdrowa kobieta z prawidłową anatomią jajników ryzyko to jest jeszcze mniejsze. Jeśli już zdarzą się powikłania, są to: hiperstymulacja jajników, infekcje, krwiaki – jednak to ryzyko jest bardzo niewielkie.
- Prowadzimy dokładny wybór dawczyń poprzez szczegółowe badania, dokładnie oceniamy rezerwę jajnikową i stan zdrowia kobiety. Badania te pozwalają nam praktycznie do zera zminimalizować ryzyko powikłań – mówi dr Michał Radwan z Banku Komórek Jajowych kliniki Gameta w Łodzi.

Kobiety rozważające dawstwo często pytają również o możliwość posiadania własnego potomstwa po oddaniu komórek. Oddanie kilku komórek z pośród kilkuset tysięcy, jakie przechowywane są w jajnikach każdej kobiety, nie zmniejszy płodności ani szansy na posiadanie dzieci w przyszłości.

Więcej szczegółów, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć na stronie www.bankkomorek.gameta.pl. Znajduje się tam również wstępny formularz zgłoszeniowy, po którego wypełnieniu klinika kontaktuje się z chętnymi do pomocy bezpłodnym parom kobietami.

Klinika Leczenia Niepłodności Gameta
www.bankkomorek.gameta.pl

0
Twoja ocena: Brak

Odpowiedzi

Portret użytkownika marczelis

testxd

Portret użytkownika marcinek1

fajna sprawa

Portret użytkownika saraqueen

interesujący

Zawsze uważałem ten rodzaj procedury za interesujący.

Sara Queen https://vivermelhor.info/diabetes-controlada/

Portret użytkownika kathleenjwoo

liutianjia

Cheap Moncler
Moncler Women
Moncler Online
Moncler Clearance
Moncler Outlet Online
Parajumpers Outwear
Parajumpers Long Bear
Parajumpers Gobi
Parajumpers PJS
Parajumpers Italy
Parajumpers USA
Pandora Charms Sale Clearance
Pandora Charms Sale Clearance
Pandora Jewelry Outlet
Pandora Bracelets Charms
Pandora Rings Official Site
Ray Ban Outlet
Cheap Ray Ban Sunglasses
cheap ray ban sunglasses sale
Ray Ban Wayfarer Sunglasses
Cheap Ray Ban Sunglasses For Women
Fitflops Clearance
Fitflops Sale Clearance
Fitflop Clearance
Fitflop Shoes Uk
Fitflops Sale
Fitflop Clearance
Cheap Oakley Sunglasses
Oakley Sunglasses For Men
Fake Oakley Sunglasses
Fitflops Sandals Clearance
Fitflops Sale Clearance
Fitflops Sale Clearance
Fitflops Sale Clearance
Pandora Charms
Pandora Jewelry
Pandora Charms Sale Clearance
Pandora Jewelry
Pandora Charms Sale Clearance
Oakley Eyeglasses Frames
Oakley Glasses Frames
Kate Spade Handbags
kate spade outlet
Yeezy Boost 350 V2
Yeezy Boost 350
Yeezy Boost 350 Outlet
Kate Spade Outlet
Kate Spade Outlet
Kate Spade Outlet
Adidas Yeezy
Adidas Nmd Womens
Adidas Yeezy Boost 350
Michael Kors Outlet Online
Michael Kors Handbags
Prada Handbags
Prada Bags On Sale
Prada Bags Clearance
Prada Tote Black
Prada Handbags Sale
Coach Outlet Online
Coach Handbags
Coach Factory Online
Coach Factory Online
Coach Purses
Coach Outlet Store Online Clearances
Hermes Bags
Hermes Outlet
Hermes Belts
Hermes Handbags Replica
Hermes Scarves
Michael Kors Handbags Outlet
Cheap Michael Kors
Michael Kors Outlet Online
Michael Kors Outlet Clearance
Michael Kors Outlet Online Sale
Ray Ban Wayfarer
Cheap Ray Bans
Cheap Ray Bans
Ray-ban Wayfarer Sunglasses
Ray-ban Sunglasses Polarized
Ray-ban Sunglasses
Cheap Ray Ban Sunglasses
Oakley Sunglasses Wholesale
Cheap Oakley Sunglasses Online
Fake Oakley Sunglasses Wholesale
Replica Oakleys
Discount Oakley Sunglasses Online
liutianjia20180429