Brak poczucia rodzicielstwa

Temat: 
Adopcja Dziecka

"Pierwszy rok życia dziecka" A. Eisenberg, H.E. Murkoff, S.E. Hathaway B.S.N.

List matki adopcyjnej z wątpliwościami co do Jej uczuc.

Nie przechodząc przez doświadczenia ciąży i porodu, trzymając dziecko urodzone przez kogoś innego, nie czuję się jak matka naszego adoptowanego syna i obawiam, ze nigdy nie będę...........

Nie trzeba być matką adopcyjną, aby mieć kłopoty z przystosowaniem się do roli matki. Większość kobiet, które po raz pierwszy zostają matkami, doświadczają tych samych wątpliwości, trzymając swoje własne niemowlę. Stawanie się matką nie rozpoczyna się przy poczęciu i nie osiąga punktu kulminacyjnego bezpośrednio po porodzie: macierzyństwo rozwija się z upływem dni, tygodni, miesięcy i lat miłości i opieki. Chociaż wiele kobiet nie czuje się matkami w ciągu tych pierwszych ważnych dni, w końcu jednak im się to udaje.

Starając się osiągnąć ten punkt, chciałabyś może, jak wielu rodziców adopcyjnych, żeby dało się wymazać jakoś fakt adopcji i wtedy od razu poczułabyś się matką. Bliskość biologiczna jednak nie gwarantuje bliskości emocjonalnej, a chociaż ty, jako matka adopcyjna, możesz mieć trudności w przystosowaniu się do roli matki, twoje dziecko nie będzie miało tego typu kłopotów. Ty, która kochasz, dajesz schronienie i zabezpieczasz wszelkie potrzeby, jesteś dla niego prawdziwą matką. Dowiesz się tym dużo wcześniej, zanim usłyszysz pierwsze "mama".

Pamiętaj o tym, że nie wszystkie dzieci są jednakowo czułe. Niektóre nie są pieszczochami i nie lubią być za często dotykane, ale nie ma to nic wspólnego z tym, co robią jego rodzice. Jeżeli masz takie dziecko, nie obwiniaj siebie ani faktu, że jest Ono adoptowane.

0
Twoja ocena: Brak

Odpowiedzi

Portret użytkownika Hasik

Re: Brak poczucia rodzicielstwa

Bardzo cenne uwagi. Myślę, że wielu rodziców adopcyjnych obwinia się, że nie czuje przypływu uczuć rodzicielskich natychmiast. Zaś kandydaci, tacy jak my, zastanawiają się czy i kiedy poczują się pewnie w swojej nowej roli. Cieszę się, gdy słyszę takie uspokajające głosy, że nie musi to się stać natychmiast. A przykładów braku bliskości emocjonalnej mimo pokrewieństwa biologicznego jest wokół nas aż nadto.

Mama dwóch urwisów