'Alergie'

Temat: 
Ciąża po latach walki

Kontakt z kurzem zmniejsza u dzieci ryzyko alergii.

Mieszkanie w sterylnym domu nie zawsze jest dobre dla zdrowia dzieci, jak wynika z badań szwajcarskich ekspertów. Ich zdaniem kontakt z kurzem obniża u dzieci ryzyko alergii.

Wyniki badań, opublikowane w piśmie "New England Journal of Medicine" są kolejnym argumentem za tym, że dzieci wychowywane w bardzo higienicznych warunkach mają większe niż ich lekko przybrudzeni rówieśnicy ryzyko rozwoju nadwrażliwości na substancje wywołujące reakcje alergiczne.

Badania prowadzone na ponad ośmiuset dzieciach w wieku między 6. a 13. rokiem życia pozwoliły stwierdzić, że te mieszkające w najbardziej zakurzonym otoczeniu mają mniejsze ryzyko zachorowania na astmę i katar sienny.

Zespół z Institute of Social and Preventive Medicine w Bazylei w Szwajcarii, kierowany przez Charlotte Braun-Fahrlander analizował warunki życia dzieci mieszkających na wsiach i poza wsiami w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Rodziców pytano o problemy zdrowotne ich dzieci, a te poddano testom alergicznym. Badacze pobrali także próbki kurzu z materacy, na których śpią badane dzieci. W próbkach zmierzono poziom endotoksyny, substancji występującej w ścianach komórkowych bakterii.

Okazało się, że wśród dzieci śpiących na najbardziej zakurzonych materacach, najmniej było przypadków astmy i kataru siennego. Zdaniem badaczy kontakt z kurzem może znieczulać dzieci na substancje, które wywołują reakcje alergiczne.

Efekt ten widoczny był zarówno wśród dzieci mieszkających w gospodarstwach wiejskich, jak i poza nimi, co pozwala sądzić, że już niewielki kontakt z kurzem wystarcza, by uchronić przed astmą - piszą badacze.

"Kontakt z endotoksyną we wczesnym okresie życia, gdy rozwija się jeszcze system odpornościowy, wydaje się być najważniejszym czynnikiem nabywania ochrony przed rozwojem chorób alergicznych" - uważa Scott Weiss z Channing Laboratory w Boston.

Jego zdaniem te nowe informacje powinni wykorzystać lekarze do opracowania metod bezpiecznego kontaktu dziecka z substancjami, które zmniejszą ryzyko rozwoju reakcji alergicznych w ich późniejszym życiu.

W ubiegłym miesiącu w piśmie Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego opublikowano artykuł, z którego wynika, że dzieci wychowywane w domach, gdzie trzyma się psy lub koty, mają mniejsze ryzyko alergii na pyłki lub pleśnie.

0
Twoja ocena: Brak