Wybór płci dziecka za 6.300 euro

Temat: 
InVitro

Belgijski profesor z Gandawy proponuje parom wybór płci dziecka. Celem ma być "równoważenie rdzenia rodzinnego" (równa liczba chłopców i dziewczynek). Cała operacja kosztuje 6.300 euro - podały we wtorek belgijskie media.
Doktor Frank Comhaire, profesor szpitala uniwersyteckiego w Gandawie korzysta z pomocy amerykańskiej spółki w Wirginii, by uzyskać oddzielone chromosomy X (kobiece) i Y (męskie). Następnie dochodzi do sztucznego zapłodnienia.

Z pięciu pacjentek, pochodzących z różnych krajów europejskich, jakie znajdują się obecnie pod opieką doktora Comhaire, jedna jest w ciąży, a cztery oczekują na sztuczne zapłodnienie. By zostać pacjentką belgijskiego lekarza, trzeba być uprzednio matką co najmniej raz.

Szanse, że płeć dziecka będzie taka, jaką wymarzyli sobie rodzice, wynoszą 88 % - jeżeli chcieli dziewczynki, a 73 % - jeżeli czekali na chłopca. Amerykańska spółka informuje, że w wyniku oddzielania chromosomów i sztucznego zapłodnienia doszło do poczęcia 460 dzieci.

Praktyki doktora Comhaire nie są w Belgii nielegalne, ale Zrzeszenie lekarzy belgijskich uważa, że "etyka lekarska sprzeciwia się jakiejkolwiek formie dyskryminacji, w tym dyskryminacji płci, za wyjątkiem przypadków chorób dziedzicznych, które związane są z płcią".

To oczywiste - jeśli prawo zabroni mi działalności, to jej zaprzestanę. Nie sądzę jednak, by społeczeństwo musiało się mieszać do tego typu spraw, tak długo jak długo nie powoduje to szkód w samym społeczeństwie, rodzinach i dzieciach - powiedział we wtorek profesor Comhaire w wypowiedzi dla belgijskiego radia publicznego RTBF. (ej)
Źródło WP

0
Twoja ocena: Brak