Najnowsze artykuły

• Nasz Bocian na sympozjum Endokrynologia i Medycyna Rozrodu, 27-28 kwietnia 2012, Dźwirzyno

bocian na dachuOstatni weekend spędziliśmy w Dźwirzynie, w którym odbywało się sympozjum Endokrynologia i Medycyna Rozrodu. Spośród ponad trzydziestu wykładów i prezentacji naszą szczególną uwagę zwróciły zagadnienia związane z przyszłością metody IVF, diagnostyką preimplantacyjną oraz onkofertility.
    Przewodniczący Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, prof. Rafał Kurzawa, wielokrotnie wracał do kwestii SET (single embryo transfer), jako aktualnego zalecenia ESHRE wdrożonego przez wiele europejskich krajów. Jest to szczególnie ważna kwestia w obliczu braku regulacji w Polsce i wiszącej nad pacjentami groźby zakazu mrożenia zarodków. Warto więc przypomnieć, że skuteczność SETu i bezpieczeństwo pacjentek oraz płodów są bezpośrednio związane z możliwością mrożenia zarodków, która dzięki najnowszym technikom mrożenia w istocie ochrania życie, a nie działa przeciwko niemu.
    Dzieci z ciąż uzyskanych dzięki technikom mrożenia zarodków są zdrowe, mają wyższą wagę urodzeniową niż dzieci rodzone z wyniku tzw. transferów świeżych, a ciąże po FER są obarczone niższym ryzykiem komplikacji położniczych z uwagi na brak intensywnej stymulacji kobiety przed transferem. Od lat obserwujemy też rosnącą skuteczność FER.

• Warsztaty psychologiczne w Salve Medica

Temat: 
    Kliniki i Lekarze

Łódzka Klinka Salve Medica zaprasza na warsztaty psychologiczne:

"Jak radzić sobie ze stresem i emocjami"

Warsztaty skierowane są do par doświadczających trudności prokreacyjnych.

Jeśli długo czekasz na dziecko i chcesz lepiej radzić sobie z trudna psychologicznie sytuacją, przyjdź.

• Bez oporów - In vitro

Temat: 
    Wiadomości ze świata, prasy itp.

TVN bez oporów - in vitroZapraszamy do obejrzenia programu TVN z cyklu "Bez oporów" poświęconemu zapłodnieniu in vitro. Materiał będzie dostępny do 29.04.2012.
    "Kiedy dowiedziały się, że nie mogą mieć dzieci, ich świat się zawalił. Ostatnią deską ratunku okazało się in vitro. Joanna jako katoliczka miała problem etyczny: co z zarodkami, które zostaną po zabiegu? Ewa po ośmiu latach leczenia, ośmiu transferach i trzech pełnych in vitro, traciła już nadzieję, że kiedykolwiek urodzi dziecko. Dziś obie panie są szczęśliwymi mamami. Mamami dzieci z in vitro. Obie kobiety przeszły wiele. Radość z macierzyństwa niejednokrotnie mieszkała się z szykanami ze strony środowiska, które wytykało im "dzieci z probówki". Czy było warto poddać się zapłodnieniu in vitro? Czy dziś poddałyby się zabiegowi jeszcze raz? O tym opowiedzą nam Joanna i Ewa, mamy dzieci poczętych dzięki metodzie in vitro."
    Całość zobacz TU.

• Dr Iwona Sowińska-Torz – specjalista leczenia niepłodności - możliwość kontynuacji terapii w warszawskiej przychodni “Novum”.

Temat: 
    Kliniki i Lekarze

fertimedica Zapraszamy na konsultacje do ginekolog dr Iwony Sowińskiej-Torz. Doktor od 12 lat związana jest z przychodnią Novum. Pod okiem dr Piotra Lewandowskiego zdobyła doświadczenie w leczeniu niepłodności pomagając wielu parom w realizacji ich największego marzenia jakim jest posiadanie dziecka.

• Moje doświadczenie z naprotechnologią

Temat: 
    Nasze historie

Nasze historieNa naszej drodze leczenia niepłodności zetknęliśmy sie z ta metodą...zacznę od początku. Opisuję poniżej nasze doświadczenia i rozterki po zetknięciu się z Naprotechnologią.
    Na początku znaleźliśmy dr zajmującego się naprotechnologią- wybór padł na Lublin. Pojechaliśmy do dr Barczentewicza- jest on na liście dr napro (mam nadzieję,że nie przekręciłam nazwiska).

• Dziecko ze szkła. In vitro – moja droga do szczęścia

Temat: 

dziecko ze szkła - okładka O niepłodności powiedziano dotąd bardzo wiele słów, ale jeszcze więcej jest słów, których nigdy nie wypowiedziano. Co czuje dwoje ludzi, kiedy znów widzi jedną kreskę na ciążowym teście? Co czują niepłodni kobieta i mężczyzna, kiedy kolejni dumni rodzice z radością prezentują pyzatego potomka lub wypięty w oczekiwaniu ciążowy brzuch? Jak odnaleźć się w zawodowej zawierusze, gdy nasze myśli uparcie powracają do wziętego rano kolejnego leku, który ma przynieść nam upragnioną możliwość zajścia w ciążę?
    Odpowiedzi na te pytania powinny być przypominane nieustająco, choć część emocji i uczuć nigdy nie zostanie zwerbalizowana, bo często cierpienie płynące z odczuwania niezamierzonej bezdzietności wymyka się wszelkim słowom.
    Tym bardziej jednak warto próbować o tym mówić, szukać określeń, wychodzić poza swoją samotność w chorobie, aby znaleźć zewnętrzne zrozumienie i wsparcie, a czasem po prostu móc wykrzyczeć swój gniew, sprzeciw i targające nami uczucia.

• Kolejne wielkie chcenie w dominikańskiej fundacji "Sto Pociech"

Temat: 

wielkie chcenie plakatMamy przyjemność zaprosić na cykl warsztatów dla kobiet mających kłopoty z płodnością pt.

Czekając na dziecko - jak sobie poradzić z wielkim chceniem?

które planujemy rozpocząć we wtorek 15 maja 2012.

Kolejno spotkania odbędą się 15.05, 22.05, 29.05, 5.06, 12.06, 19.06 w siedzibie Fundacji Sto Pociech ul. Freta 20/24a

Koszt warsztatów to 690 zł.

Zgłoszenia na info@wielkiechcenie.pl
    Więcej informacji na stronie http://www.wielkiechcenie.pl/warsztaty/dla-kobiet-cykl-spotkań

To jest artykuł reklamowy. Stowarzyszenie "Nasz Bocian" nie odpowiada za treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.

• Błędy najczęściej popełniane przy interpretacji wyniku ogólnego badania nasienia

Temat: 
    Pytania Podstawowe, Przemyślenia, Opinie

logo - badanie-nasienia.pl
    Zapraszamy do przeczytania bardzo interesującego artykułu z portalu badanie-nasienia.pl Tym razem na temat błędów popełnianych przy interpretacji wyników badań. Artykuł polecamy zarówno pacjentom, jak i lekarzom.

Analiza wyniku badania nasienia powinna uwzględniać wielu parametrów
    jednocześnie. W wielu przypadkach zwykłe porównywanie wyniku pacjenta z
    wartością referencyjną dla danego parametru nie jest wystarczające i
    często powoduje błędne kwalifikowanie pacjentów jako niepłodnych. Dlatego
    przedstawiamy listę błędów najczęściej popełnianych przy analizie badania
    nasienia - oby pozwoliło to na uniknięcie wielu stresujących dla pacjentów
    sytuacji.

więcej na: http://badanie-nasienia.pl/pl/o-badaniu-nasienia/bledy-najczesciej-popel...

• sprawozdanie z 6 spotkania Fertility Europe

bocian na dachuW dniach 12-13 kwietnia w Bukareszcie odbyło się szóste spotkanie Fertility Europe, organizacji zrzeszającej 23 europejskie organizacje pacjenckie walczące o prawa ludzi niepłodnych. Stowarzyszenie Nasz Bocian jest członkiem Fertility Europe od 2010 roku.
    Tym razem gospodarzem spotkania było rumuńskie stowarzyszenie pacjenckie SOS Infertilitatea. Sytuacja w Rumunii jest zbliżona do sytuacji polskiej (brak legislacji), choć możemy zazdrościć naszym rumuńskim sąsiadom istnienia Krajowego Konsultanta ds. Medycyny Wspomaganego Rozrodu i wprowadzenia obowiązku akredytacji dla wszystkich klinik wykonujących procedurę in vitro.
    Tym samym jesteśmy, jako Polska, jedynym europejskim krajem, który nie tylko nie posiada ustawy regulującej dostęp do metod ART, nie ma wdrożonych dyrektyw unijnych w tym zakresie, ale także nie akredytuje swoich klinik, nie przeprowadza w nich kontroli i nie ma Krajowego Konsultanta zajmującego się tym obszarem medycyny.
    Dlatego w przyszłym roku płodna i niepłodna Europa spotyka się właśnie u nas, w Warszawie!

• Seminarium dziedzictwo z probówki. Jak nowe technologie rozrodcze wpływają na definicję rodziny?

zapłodnienieZapraszamy na kolejne SEMINARIUM organizowane w ramach grantu badawczego „Rodzina i reprodukcja w kontekście rozwoju genetyki i nowych technologii medycznych. Perspektywa antropologiczna”*:
    Dziedzictwo z probówki.

Jak nowe technologie rozrodcze wpływają na definicję rodziny?

Na seminarium zastanowimy się, czym jest dawstwo gamet, w jakich sytuacjach do niego dochodzi, dlaczego próbuje się zastąpić termin „dawstwo” pojęciem „adopcja prenatalna”.

• Stanowisko Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN nr 1/2012 z dnia 15 marca 2012 r. w sprawie etycznych problemów medycyny reprodukcyjnej i genetyki klinicznej oraz konieczności ich regulacji prawnej

Temat: 

logo PANKomitet Bioetyki przy Prezydium PAN zajął stanowisko w sprawie etycznych problemów medycyny reprodukcyjnej i genetyki klinicznej oraz konieczności ich regulacji prawnej.
    Komitet uważa, że podjęte przez władze ustawodawcze działania w zakresie regulacji medycyny reprodukcyjnej powinny doprowadzić w krótkim czasie do przyjęcia ustawy określającej warunki i zasady stosowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Ustawa ta powinna gwarantować każdemu obywatelowi możliwość korzystania z aktualnych osiągnięć współczesnej medycyny reprodukcyjnej i zapewniać wysoki poziom medyczny, bezpieczeństwo zdrowotne oraz efektywność stosowanych zabiegów medycznie wspomaganej prokreacji.
    Stanowisko można przeczytać na stronie - http://www.bioetyka.pan.pl/images/stories/Pliki/stanowisko%20kb%20nr%201...

• Dr n. med. Ewa Goncikowska – nowy specjalista w FertiMedica – możliwość wykonywania zabiegów wspomaganego rozrodu w Białymstoku.

Temat: 
    Kliniki i Lekarze

fertimedicaOd kwietnia tego roku serdecznie zapraszany na konsultacje do dr Ewy Goncikowskiej, ginekologa-położnika, specjalisty leczenia niepłodności.

Dr Ewa Goncikowska w roku 2004 rozpoczęła studia doktoranckie w białostockiej Klinice Ginekologii kierowanej przez prof. Mariana Szamatowicza, poświęcone genetyce rozrodu i niepłodności. W 2008 roku, pod kierunkiem prof. Jacka Szamatowicza obroniła pracę doktorską na temat wpływu zaburzeń genetycznych na potencjał rozwojowy zarodków w programach IVF.

Od 2008 roku współpracuje z Kliniką Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego kierowaną przez profesor Sławomira Wołczyńskiego.

Jednak znalazła się dla mnie szansa

Dopiero co w zeszłą środę 08.04 pisałam, że kolejny miesiąc i nie będę mieć stymulacji bo nie ma dofinansowania i zostałam wpisana na listę oczekujących oraz miałam czekać cierpliwie na tel. (nie wiadomo ile czasu). Podjęliśmy decyzję, że wyjeżdżamy choć na te 4 dni urlopu. Jeszcze tego samego dnia zarezerwowałam 2 miejsca w domu wczasowym. 09.04 w czwartek wyruszyliśmy nad morze. W czasie podróży dostałam telefon z kliniki od asystentki lekarza, że konsultowali się z P. embriolog i mogę skorzystać z ostatniej stymulacji. Wykonałam telefon i umówiłam się na dziś na wizytę.

I Śląska Konferencja Płodności

Temat: 
Kliniki i Lekarze

Logo I ŚLĄSKA KONFERENCJA POŁODNIOŚĆII ŚLĄSKA KONFERENCJA POŁODNIOŚĆI

Zdrowa mama, Zdrowy tata.
Profilaktyka zdrowia prokreacyjnego. Markery płodności kobiet i mężczyzn.

Termin: 16.04.2015
Miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Katowice ul. Bankowa 11a
Organizator: Fundacja Gyncentrum, Uniwersytet Śląski, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach
www: http://www.konferencjaplodnosci.pl

Konferencja naukowo-szkoleniowa w całości poświęcona kobiecej i męskiej płodności.

Listy do Kaii Godek

Temat: 
Nasze historie

pełna skrzynkaTym wpisem kończymy publikowanie listów jakie przysłaliście do nas, po wypowiedziach pani Kai Godek z Fundacji PRO – Prawo do życia w programie "Bez retuszu" nadanym w TVP info 22 marca 2015.
Przysłaliście ich kilkadziesiąt, wszystkie są wzruszające i wszystkie warto przeczytać. Cieszymy się bardzo że powstały, bo to duże wsparcie dla nas i pierwsza od długiego czasu, spontaniczna próba obrony osób niepłodnych i ich dzieci przed językiem jakiego używają tzw "obrońcy życia".
O Waszych listach pisała dwukrotnie Gazeta Wyborcza:
Kaja Godek nie ma skrupułów, miażdży godność dzieci w ideologicznym celu. A publiczna TV jej na to pozwala - 27.03.2015
Chciałabym, aby moje córki nie musiały się zanurzyć w bagnie narodowej dyskusji o in vitro - 04.04.2015
Powstało również wiele wpisów na blogach i komentarzy.

Dziękujemy i gratulujemy odwagi wszystkim autorom.

Kwiecień 2015 - pomoc psychologiczna w polskich ośrodkach leczenia niepłodności

psycholpgiaPrzedstawiamy kolejną zakładkę psychologiczną. W pierwszej części zakładki znajdziecie informacje dotyczące wydarzeń dotyczących najbliższego miesiąca (warsztaty, spotkania etc.), w drugiej znajdziecie część stałą zawierającą aktualny spis wszystkich placówek, które nadesłały nam informacje o współpracy z psychologiem i warunkach tej współpracy (wizyty płatne i bezpłatne).
Zachęcamy do korzystania, pamiętajcie, że pomoc i wsparcie w trakcie leczenia mają również przełożenie na większe szanse zajścia w ciążę!

Jakie obywatelstwo ma zarodek? Czyli relacja z wczorajszego pierwszego czytania projektów ustaw dotyczących in vitro

sejmPoniżej znajdziecie naszą relację z pierwszego czytania czterech projektów ustaw dotyczących in vitro. Zacznijmy jednak od początku :)
Do pierwszego czytania sejmowego w dniu 09 kwietnia 2015 skierowano pięć projektów: dwa projekty SLD, jeden projekt rządowy, jeden projekt Twojego Ruchu i jeden projekt Prawa i Sprawiedliwości. W ostatniej chwili z czytania wycofano projekt Twojego Ruchu, ponieważ jeden z posłów, którzy się pod nim podpisali, wycofał swój podpis i tym samym projekt odpadł z puli. Mieliśmy więc 4 projekty, kilka słów o założeniach każdego z nich:

Adhd z Fas

Wczoraj minął dzień z Medi,
Młody z klasy wybiegł z uśmiechem....mamo ! bylem calusieńki dzień grzeczny ! naprawdę! idz zapytaj pani! I ciągnie mnie do zaskoczonej pani.
Był taki szczęśliwy ...Medi działał do 19.
Potem wróciło wszystko,ale to już wieczór więc kolacja i poszedł spać.
Jego szczęśliwa buźka jest dla mnie potwierdzeniem że powinien dostawać Medi.
Z apetytem na razie bez zmian,śpi też jak zwykle.

ciąża jes potwierdzona

ciąża jest potwierdzona przez lekarza ,jedyne co mnie martwi to to że z miesiączki powinien to być 8 tydzień a wygląda na 5 następna wizyta 20 kwietnia i zobaczymy co dalej , bo przy moich cyklach to nigdy nie wiadomo

Oświadczenie w związku z artykułem na portalu Fronda

Na portalu Fronda w dniu 06 kwietnia 2014 ukazał się artykuł zatytułowany "Nasz Bocian chce dzieci dla par homoseksualnych". Przedstawiamy nasze oświadczenie dotyczące artykułu i tez w nim zawartych.

Kiedy w 2002 roku grupa niepłodnych par założyła Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji NASZ BOCIAN przyjęła właśnie tę nazwę chcąc podkreślić kliniczny wymiar niepłodności (stąd "Leczenie niepłodności" w naszej nazwie). Oznacza to, iż nasze Stowarzyszenie zajmuje się reprezentacją ludzi leczących się z powodu niepłodności. 13 lat temu nie mieliśmy refleksji, iż istnieje również niepłodność społeczna czyli sytuacja, w której osoby teoretycznie płodne (samotne matki i pary jednopłciowe) chciałyby skorzystać z pomocy medycyny, aby zostać rodzicami.
Nie zajęliśmy 13 lat temu stanowiska w tej kwestii i nie zajmujemy go również dziś. Zajmujemy się edukacją pacjentów, wsparciem i pomocą w zgodzie z naszą misją:

Kolejna klapa

No i znowu przepadło. Tym razem było jakoś inaczej. Wychodowalam 3pecherzyki i z nadzieja tak jakoś trwaliśmy. Przed Świetami byłam nieznośna, aż sama siebie nie poznawałam,a dokładnie tydzień po inseminacji bolały mnie jajniki. Naczytałam się,ze to może znaczyć,ze zarodek się zagnieżdża i sobie jakoś tak fruwalam nad ziemia do wczoraj...

wszystko do d.u.p.y!

Święta jak co roku minęły w smutnej atmosferze.Ten widok radosnych dzieci idących do święcenia z malutkimi koszyczkami,odwiedziny rodzin z dzieciaczkami albo ze znajomymi którzy właśnie spodziewają się dzidziusia,tego obawiałam się najbardziej,bałam się tego spotkania.Już wiele razy zapraszali nas znajomi a ja za każdym razem waliłam scieme żeby tylko się z nimi nie spotkać,w końcu musiałam stawić temu czoło choć nie było latwo.

Subskrybuje zawartość