Najnowsze artykuły

• Non possumus. Perspektywa ojca dziecka urodzonego dzięki in vitro.

Więcej na stronie poświęconej wysłuchaniu.
  • "Dzieci in vitro w debacie publicznej" - Wysłuchanie obywatelskie pod patronatem wicemarszałek Wandy Nowickiej.

AKTUALIZACJA - są już dostępne materiały z wysłuchania!

Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich Bocianowiczów na organizowane już po raz drugi wysłuchanie obywatelskie, które odbędzie się 24 stycznia 2012 roku o godzinie 12.00 w polskim Sejmie.
    Wysłuchanie jest organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” wraz z Klubem Poselskim „Ruch Palikota”. Nad wysłuchaniem obywatelskim patronat objęła Wicemarszałek Sejmu RP Wanda Nowicka. Tematyka wysłuchania to dyskryminacja dzieci poczętych metodą in vitro w środkach masowego przekazu i analiza tego zjawiska pod kątem prawnym, medycznym, społecznym i etycznym.
  • Klinika Gameta z Łodzi wprowadza pierwszy w Polsce system do ciągłego monitoringu zarodków w procedurze in vitro.

Temat: 
    Kliniki i Lekarze
    Wdrożono pierwszy w Polsce system, umożliwiający stałą obserwację zarodków utworzonych w drodze zapłodnienia in vitro. Primo Vision uznany jest za najnowsze osiągnięcie embriologii i jest dostępny w Klinice Leczenia Niepłodności Gameta w Łodzi. System wykorzystywany jest przy leczeniu niepłodności metodą pozaustrojowego zapłodnienia - in vitro.

Dotychczas podczas procedury wybór zarodka do transferu, który dawałby szansę na ciążę, był dokonywany na podstawie obserwacji w warunkach laboratoryjnych. Zarodki były kilkukrotnie wyjmowane z inkubatora. Ze względu na zachowanie ich maksymalnego bezpieczeństwa, czas na obserwację był jednak stosunkowo krótki.
  • NASZ BOCIAN MA 10 LAT

bocian 10 lat z kwiatkiem

Nasz Bocian lata już 10 lat!

Dokładnie 11 stycznia 2002 na tym forum zarejestrowały się pierwsze osoby.
    10 lat później forum wciąż służy pomocą, wsparciem, radą i dobrym słowem.

Z serca dziękujemy twórcom forum i stowarzyszenia Nasz Bocian, wszystkim tym, którzy dają swój czas i wiedzę by pomagać innym.

Dziękujemy, że wciąż Wam się CHCE!

Bocianowicze

• „ProkreAkcja” – FertiMedica zaprasza na kolejną edycję warsztatów dla kobiet walczących o ciążę.

Temat: 
    Kliniki i Lekarze

fertimedica

„ProkreAkcja” – FertiMedica zaprasza na kolejną edycję warsztatów dla kobiet walczących o ciążę.

Już w lutym planujemy uruchomienie kolejnej edycji warsztatów dla kobiet
    mających problem z poczęciem dziecka.

• odpowiedź Rzecznika Praw Dziecka na interwencję Stowarzyszenia "Nasz Bocian" w sprawie reportażu Panoramy z dnia 10.11.2011 "niechciane dzieci z in vitro"

Zamieszczamy odpowiedź Rzecznika Praw Dziecka na nasze pisma interwencyjne skierowane do Rzecznika po publikacji materiału "niechciane dzieci z in vitro", emitowanego 10 listopada 2011 roku przez Program Drugi TVP (nasze stanowisko w tej sprawie dostępne tutaj). Z satysfakcją dzielimy się informacją, iż Rzecznik Praw Dziecka uznał za uzasadnione przeprowadzenie kontroli w stołecznym Domu Dziecka nr 4, i że podzielił nasze obawy co do możliwości nadużycia praw małoletnich bohaterów reportażu.

• Styczeń 2012 - aktualne promocje zniżki i programy dotyczące leczenia niepłodności w polskich ośrodkach leczenia niepłodności

lecący bociekOto trzecia, styczniowa odsłona zakładki poświęconej aktualnym promocjom, zniżkom i programom dotyczącym leczenia niepłodności w polskich ośrodkach leczenia niepłodności.
    Celem zakładki jest przybliżenie pacjentom możliwości obniżenia kosztów zabiegów, badań i programów w polskich ośrodkach leczenia niepłodności.
    Wiele pytań kierowanych do Stowarzyszenia Nasz Bocian dotyczy możliwości całkowitej lub częściowej refundacji kosztów leczenia. W obecnej sytuacji prawnej w Polsce nie przewiduje się żadnej formy dofinansowania do zabiegu in vitro, natomiast możliwe jest przeprowadzenie diagnostyki, wykonanie zabiegów endoskopowych i chirurgicznych oraz wykonanie zabiegu inseminacji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (szczegółowe informacje można uzyskać w
    Narodowym Funduszu Zdrowia, w oddziałach regionalnych).
    Po szczegółowe informacje prosimy zgłaszać się bezpośrednio do wskazanych placówek
    medycznych.

• Szczęśliwego Nowego Roku!

Temat: 
    Stowarzyszenie Nasz Bocian

nowy rok 2012Z okazji nadchodzącego Nowego Roku 2012 życzymy wszystkim użytkownikom i sympatykom Naszego Bociana spełnienia wszystkich marzeń!
    Korzystając z okazji dziękujemy za kolejny rok współpracy wszystkim Ekspertom Naszego Bociana życząc dalszej satysfakcji zawodowej w Nowym Roku, owocnej współpracy z pacjentami zakończonej ciążami i narodzinami zdrowych dzieci, a także samych przyjemnych zaskoczeń w życiu prywatnym.
    Dziękujemy za zaangażowanie w pracę na rzecz Naszego Bociana i życzymy pomyślności w Nowym Roku także moderatorkom, administratorkom, wolontariuszom linii pacjent dla pacjenta oraz wszystkim osobom współpracującym z naszym stowarzyszeniem.

• Stanowisko Stowarzyszenia "Nasz Bocian" w sprawie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 listopada 2011

temida        Z uwagi na liczne medialne doniesienia i interpretacje wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 listopada 2011, które przez część polskiej prasy zostały przedstawione, jako „orzeczenie Trybunału, iż nie istnieje prawo do posiadania dziecka” lub „przyjęcie wniosku, że zakaz sztucznego zapłodnienia nie jest sprzeczny z prawami człowieka”, pragniemy, jako organizacja pacjencka żywo zainteresowana prawami pacjenta i realizująca statutową misję edukacyjną, sprostować te doniesienia i przedstawić polskim pacjentom treść orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w jej rzeczywistym kontekście.

Sprawa, której losy rozstrzygały się w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i zostały zakończone wyrokiem Wielkiej Izby Trybunału, jako ostatecznie zamykające wieloletni proces, została wniesiona w 1998 roku do austriackiego Sądu Konstytucyjnego. Skarżyły dwie austriackie pary, w dokumentacji określane jako S-H i He-G. Obie pary z powodu swoich chorób nie były biologicznie zdolne do poczęcia genetycznie spokrewnionego potomstwa i musiały skorzystać z zapłodnienia heterologicznego czyli dawstwa gamet (komórek jajowych i nasienia anonimowych dawców) użytych w procedurze in vitro. Oskarżenie obu par stanowiło, iż na mocy Austriackiego Aktu Prokreacji zakazującego stosowania gamet od dawcy spoza małżeństwa, zakazanie im możliwości leczenia metodą in vitro przy wykorzystaniu gamet dawcy jest dyskryminujące i narusza ich prawa do prywatności życia rodzinnego.

• Świąteczne Życzenia!

Temat: 

choinka

Fantastycznych i mroźnych Świąt Bożego Narodzenia,

prawdziwej zimy za oknem i ciepła rodzinnego,

niepowtarzalnych wzruszeń i zaskakujących prezentów życzy

Zarząd Stowarzyszenia Nasz Bocian.

• Piszemy do radnych.

bociany_gniazdoW listopadzie przez media przetoczyła się sensacyjna wiadomość o oddolnej inicjatywie Radnych z kilku miast Polski, aby lokalne samorządy dofinansowywały leczenie niepłodności metodą in vitro swoim mieszkańcom.
    Taki pomysł zgłosili między innymi Radni Wrocławia, Częstochowy, Gniezna i Warszawy.
    Wychodząc naprzeciw tej inicjatywie, Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”, zapewniło Radnych o swoim poparciu i chęci merytorycznej pomocy w realizacji tego planu.
    Przesłaliśmy nasze stanowisko i propozycję włączenia się w prace samorządów, Radnym Częstochowy, Warszawy, Gniezna i Wrocławia.
    Poniżej zamieszczamy list skierowany do Radnych Częstochowy. Listy podobnej treści wysłaliśmy do Radnych wszystkich wymienionych miast. Pozostaje czekać z nadzieją na odpowiedzi.

• Nowy cykl artykułów psychologicznych o niepłodności.

Temat: 

lecący bociekDrodzy Bocianowicze.

Rozpoczynamy na łamach naszego portalu prezentację cyklu artykułów dotyczących najistotniejszych problemów, z którymi borykają się osoby chorujące na niepłodność.
    Będzie w nich o wstydzie i o problemach rodzących się w parze, o nieporozumieniach w rodzinie, relacjach z lekarzami, o comiesięcznym oczekiwaniu i żałobie, która pojawia się, kiedy dziecka wciąż brak.
    Oczekujemy również od Was propozycji tematów, które wydają się Wam ważne.

Autorką artykułów jest psycholog kliniczny i psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego Bogda Pawelec, nasz wieloletni ekspert i współzałożycielka Stowarzyszenia „Nasz Bocian”.
    Od ponad piętnastu lat pomaga parom dotkniętym niepłodnością. Jest również autorką książki pt. :„ Opowieści terapeutyczne o niepłodności. Czekając na Bociana”.

pierwsze testy

Jutro pierwsze testy. Proszę, trzymajcie kciuki za nas!

Pani czy inna mama?

Tak często mamy adopcyjne mówią o mamach biologicznych swoich dzieci „pani”. Nigdy nie powiedziałam do Tygryska, że urodziła go inna „pani”… Zawsze była to „mama”. Zawsze jest to mama, która dała życie Tygryskowi i która nie podjęła się wyzwania, jakie rzuciło jej życie – nie podjęła trudu wychowania kolejnego dziecka. Nie wnikam, „dlaczego”. Cieszę się, że Tygrysek do nas trafił, ma rodzinę i jest OK.

nam zawsze nie po drodze..

odebrałm wyniki wymazów. Najgorsze swinstwa ujemne tylko jakas ureaplazma się przypalętała. No to juz wiedziałam ze na piatkowej wizycie dowiem sie ze- ZNOWU CZEKAMY!
I się nie pomyliłam. 10 dni antybiotyku, 3 tygodnie przerwy, ponowny wymaz i czekanie 2 tygodnie na wynik-dla mnie cała wieczność. Znów okazało sie, że najwcześniej zaczniemy stymulację w marcu, a jak znam zycie to pewnie w kwietniu. Taka już jestem ze wszystko chce już, czekanie doprowadza mnie do szału. In vitro uczy mnie cierpliwości. Oby efekt był pozytywny.

druga mama czy pani która Cię urodziła

Czytając forumowe bajeczki dla dzieci, zaczęłam się zastanawiać jak mówić a nawet jak myśleć o kobiecie, która urodziła mojego synka. Czy wersja pani jest dobra? Nie wiem. We mnie budzi sprzeciw. Nosiła Małpkę pod sercem, dała Mu życie. Dla mnie ona jest Jego matką. Nie umiem jej wyciąć z naszego życia i traktować jak obojętnej osoby. W pewnym momencie uświadomiłam sobie, że w jakimś sensie adoptowalismy także mb Małpki. Jest częścią naszego życia. Nierozerwalnie.

Spuchłam

Spuchłam. Konkretnie węzły mi spuchły. Spałam w szaliku i dalej leżąc trzymam go na szyi. Pewnie od Encortonu, bo tak, to nawet kataru nie mam.. Inwestycją w zdrowie są litry gorącej herbaty (uwielbiam), mleko z masłem, miodem i czosnkiem (UWIELBIAM) i nastawiłam jeszcze w słoiku sok z kiszonych warzyw (burak, kapusta, czosnek, seler). Mam poczucie, ze coś robię dla zdrowia. To ważne. Mieć takie przekonanie. ;)

Pierwszy dzień stymulacji

Dziś pierwszy dzień stymulacji. Oblucje zastrzykowe zakończone pomyślnie. To było nawet zabawne, bo mąż stał nade mną, czytał instrukcję i dawał wskazówki, a ja skupiałam się na zawartości strzykawek i igłach. Muszę robić dwa zastrzyki dziennie, jeden z Menopuru, a drugi z Gonalu. Nic nie bolało, igły zupełnie mi nie straszne, ale to mieszanie i odmierzanie trochę stresujące. Od teraz to już pikuś :)

25dpt

A wiec jeszcze czekajac na wizyte musialam szybko pobiec po podpaski bo krew sie ze mnie lała. NIe mniej jednak wynik spotkania jest taki iz rozpoczelam 6 tydzien ciazy. Zagrozonej czyli strachu ciag dalszy. Pani znalazla 2 pecherzyki z 2 zarodeczkami. Odpowiednia wielkosc jak na ten dzien. Znalazla tezduzego krwiaka. Tak wiec czeka mnie miesiac lezenia w domu. Za 10 dni sprawdzenie. Ale co najazniejsze jedno serduszko slicznie bilo a drugie tez juz cos tam bylo widac. Tak wiec maluchy walcza:)
A ja zaczelam dzis lezenie i gadanie do brzucha.
Trzymac sie malenstwa , trzymac sie !

W poniedziałek...

W poniedziałek będę się modlić o niezsikanie :) W poniedziałek zabieram żółwika do terrarium. Jakiś spokój mnie ogarnął. Oby jak najdłużej.

crio

Przez ostatni tydzien moje zycie to kolejka gorska. Ciagle plamienie wyprowadza mnie z rownowagi. POwtorka bety z soboty i przyrost po trzech dniach o nieclala polowe. Wizyta na IP z podejzeniem ciazy pozamacicznej. Juz raz bylam w tym szpitalu i trauma bylo wracac tam jeszcze raz. Wylkuczona ciaza poazmaciczna. Usg pokazalo 2 pecherzyki o wielkosci 6mm. Za male jak na ten dzien po transferze. Powtorka bety w poniedzialek. Chloera urosla do prawie 14tys! Nowa nadzieja. Czwartek wieczoraem zywa krew na wkladce. Panika, strach i lzy. Od czwartu zniknely wszystkie objawy ciazy..

Powrót wrednej endo

Po prawie 7 latach spokoju, powróciła do mnie endometrioza. Może gdzieś się tam ukrywała w środku mnie. Teraz wylazła jak smok z jamy i zieje ogniem. Dowiedziałam się przypadkiem. Poszłam na cytologię i doktor stwierdził że mam na lewym jajniku "coś", możliwe że torbiel i reszta jest ok. Po ok 2 dniach w nocy wywaliłam się na klockach młodego i na drugi dzień dostałam strasznych boleści w podbrzuszu. Myślałam że ta torbiel pękła.

Subskrybuje zawartość