Najnowsze artykuły

• Błędy najczęściej popełniane przy interpretacji wyniku ogólnego badania nasienia

Temat: 
    Pytania Podstawowe, Przemyślenia, Opinie

logo - badanie-nasienia.pl
    Zapraszamy do przeczytania bardzo interesującego artykułu z portalu badanie-nasienia.pl Tym razem na temat błędów popełnianych przy interpretacji wyników badań. Artykuł polecamy zarówno pacjentom, jak i lekarzom.

Analiza wyniku badania nasienia powinna uwzględniać wielu parametrów
    jednocześnie. W wielu przypadkach zwykłe porównywanie wyniku pacjenta z
    wartością referencyjną dla danego parametru nie jest wystarczające i
    często powoduje błędne kwalifikowanie pacjentów jako niepłodnych. Dlatego
    przedstawiamy listę błędów najczęściej popełnianych przy analizie badania
    nasienia - oby pozwoliło to na uniknięcie wielu stresujących dla pacjentów
    sytuacji.

więcej na: http://badanie-nasienia.pl/pl/o-badaniu-nasienia/bledy-najczesciej-popel...

• sprawozdanie z 6 spotkania Fertility Europe

bocian na dachuW dniach 12-13 kwietnia w Bukareszcie odbyło się szóste spotkanie Fertility Europe, organizacji zrzeszającej 23 europejskie organizacje pacjenckie walczące o prawa ludzi niepłodnych. Stowarzyszenie Nasz Bocian jest członkiem Fertility Europe od 2010 roku.
    Tym razem gospodarzem spotkania było rumuńskie stowarzyszenie pacjenckie SOS Infertilitatea. Sytuacja w Rumunii jest zbliżona do sytuacji polskiej (brak legislacji), choć możemy zazdrościć naszym rumuńskim sąsiadom istnienia Krajowego Konsultanta ds. Medycyny Wspomaganego Rozrodu i wprowadzenia obowiązku akredytacji dla wszystkich klinik wykonujących procedurę in vitro.
    Tym samym jesteśmy, jako Polska, jedynym europejskim krajem, który nie tylko nie posiada ustawy regulującej dostęp do metod ART, nie ma wdrożonych dyrektyw unijnych w tym zakresie, ale także nie akredytuje swoich klinik, nie przeprowadza w nich kontroli i nie ma Krajowego Konsultanta zajmującego się tym obszarem medycyny.
    Dlatego w przyszłym roku płodna i niepłodna Europa spotyka się właśnie u nas, w Warszawie!

• Seminarium dziedzictwo z probówki. Jak nowe technologie rozrodcze wpływają na definicję rodziny?

zapłodnienieZapraszamy na kolejne SEMINARIUM organizowane w ramach grantu badawczego „Rodzina i reprodukcja w kontekście rozwoju genetyki i nowych technologii medycznych. Perspektywa antropologiczna”*:
    Dziedzictwo z probówki.

Jak nowe technologie rozrodcze wpływają na definicję rodziny?

Na seminarium zastanowimy się, czym jest dawstwo gamet, w jakich sytuacjach do niego dochodzi, dlaczego próbuje się zastąpić termin „dawstwo” pojęciem „adopcja prenatalna”.

• Stanowisko Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN nr 1/2012 z dnia 15 marca 2012 r. w sprawie etycznych problemów medycyny reprodukcyjnej i genetyki klinicznej oraz konieczności ich regulacji prawnej

Temat: 
    Wiadomości ze świata, prasy itp.

logo PANKomitet Bioetyki przy Prezydium PAN zajął stanowisko w sprawie etycznych problemów medycyny reprodukcyjnej i genetyki klinicznej oraz konieczności ich regulacji prawnej.
    Komitet uważa, że podjęte przez władze ustawodawcze działania w zakresie regulacji medycyny reprodukcyjnej powinny doprowadzić w krótkim czasie do przyjęcia ustawy określającej warunki i zasady stosowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Ustawa ta powinna gwarantować każdemu obywatelowi możliwość korzystania z aktualnych osiągnięć współczesnej medycyny reprodukcyjnej i zapewniać wysoki poziom medyczny, bezpieczeństwo zdrowotne oraz efektywność stosowanych zabiegów medycznie wspomaganej prokreacji.
    Stanowisko można przeczytać na stronie - http://www.bioetyka.pan.pl/images/stories/Pliki/stanowisko%20kb%20nr%201...

• Dr n. med. Ewa Goncikowska – nowy specjalista w FertiMedica – możliwość wykonywania zabiegów wspomaganego rozrodu w Białymstoku.

Temat: 
    Kliniki i Lekarze

fertimedicaOd kwietnia tego roku serdecznie zapraszany na konsultacje do dr Ewy Goncikowskiej, ginekologa-położnika, specjalisty leczenia niepłodności.

Dr Ewa Goncikowska w roku 2004 rozpoczęła studia doktoranckie w białostockiej Klinice Ginekologii kierowanej przez prof. Mariana Szamatowicza, poświęcone genetyce rozrodu i niepłodności. W 2008 roku, pod kierunkiem prof. Jacka Szamatowicza obroniła pracę doktorską na temat wpływu zaburzeń genetycznych na potencjał rozwojowy zarodków w programach IVF.

Od 2008 roku współpracuje z Kliniką Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego kierowaną przez profesor Sławomira Wołczyńskiego.

• Kwiecień 2012 - aktualne promocje zniżki i programy dotyczące leczenia niepłodności w polskich ośrodkach leczenia niepłodności

lecący bociekPrzedstawiamy szóstą odsłonę zakładki poświęconej aktualnym promocjom, zniżkom i programom dotyczącym leczenia niepłodności w polskich ośrodkach leczenia niepłodności.
    Celem zakładki jest przybliżenie pacjentom możliwości obniżenia kosztów zabiegów, badań i programów w polskich ośrodkach leczenia niepłodności.
    Wiele pytań kierowanych do Stowarzyszenia Nasz Bocian dotyczy możliwości całkowitej lub częściowej refundacji kosztów leczenia. W obecnej sytuacji prawnej w Polsce nie przewiduje się żadnej formy dofinansowania do zabiegu in vitro, natomiast możliwe jest przeprowadzenie diagnostyki, wykonanie zabiegów endoskopowych i chirurgicznych oraz wykonanie zabiegu inseminacji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (szczegółowe informacje można uzyskać w Narodowym Funduszu Zdrowia, w oddziałach regionalnych).
    Po szczegółowe informacje prosimy zgłaszać się bezpośrednio do wskazanych placówek medycznych.

• Chciałbym być tatą, ale nie mogę

Temat: 

medonet nieplodnosc męska Zapraszamy do obejrzenia materiału o niepłodności męskiej na medonet.pl.
    Chciałbym być tatą, ale nie mogę - Mężczyźni coraz częściej chorują na bezpłodność. Już co czwarta polska para ma problem z zajściem w ciążę. Dzięki technikom wspomaganego rozrodu pojawienie się dziecka w większości przypadków jest jednak możliwe. Lekarze wiedzą więc, jak leczyć, jednak do tej pory nie potrafią powiedzieć dlaczego jakość nasienia jest coraz gorsza.

• Cykl artykułów psychologicznych - Męski wstyd

Bogda PawelecOstatnio jedna z Forumowiczek poprosiła, żebym napisała o tym, jak mężczyźni przeżywają niepłodność i jak można ich w tym wspierać.

Faktycznie mało się o tym mówi i pisze, co nie znaczy, że problemu nie ma. Zazwyczaj jednak ma inny charakter niż u kobiet i nieco inaczej się objawia.
    Kobiety są zdecydowanie bardziej emocjonalne i ból wyrażają wprost, w bardziej widoczny sposób. Mężczyźni swoje cierpienie zwykle skrzętnie ukrywają przed światem. Uciekają w pracę zawodową, zaciskają zęby, pomniejszają wagę problemu, zamykają się w swoim świecie - komputera, telewizora, czasami sięgają po alkohol.

Często powodem tego jest nie tylko ich konstrukcja psychiczna. Dostają wprost i nie wprost komunikat, że to partnerka cierpi znacznie bardziej od nich, bo to ona głównie jest narażona na szereg badań i trudnych do zniesienia zarówno psychicznie jak i fizycznie procedur medycznych. Uznają zatem, że ich rola polega na wspieraniu kobiety, a swoje emocje „chowają pod dywan”.

• Kontrola jakości oraz zarządzanie ryzykiem w laboratorium IVF. Co każdy pacjent wiedzieć powinien !

Temat: 
    Aktualności ze świata IVF

roversW najbliższym czasie jednym z największych wyzwań dla wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za funkcjonowanie klinik zajmujących się wspomaganym rozrodem będzie stworzenie procedur, które wyeliminują ryzyko wystąpienia różnorakich pomyłek i błędów w pracy. Jeśli wybrana klinika posiada taki system, wówczas jest to sygnał dla pacjenta, że dba ona o zachowanie zasad bezpieczeństwa. W takim przypadku już od momentu rejestracji każdy zabieg, któremu poddawana jest pacjentka (pobranie oocytów) i jej partner (przygotowanie nasienia do inseminacji czy biopsja najądrzy) musi być ściśle nadzorowany,
    a wszystkie informacje powinny być dostępne nawet po dłuższym czasie. Dzięki temu w wypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań możliwe jest sprawdzenie, jakie narzędzia i leki zostały zastosowane oraz czy nie miało to wpływu na zaistniałą sytuację. Obecnie dostępne są systemy, które samodzielnie spełniają to zadanie, co znacznie odciąża personel i usprawnia pracę w laboratorium. Ponadto robią to one w pełni automatycznie, kontrolując jakim zabiegom poddawany jest każdy pojedynczy zarodek.

Czytaj więcej…

Opracowanie: Rovers Polska

• Leczenie niepłodności w Słupsku

Temat: 
    Kliniki i Lekarze

invicta logo2Niepłodne pary ze Słupska i okolic mogą już korzystać z profesjonalnej pomocy w swoim mieście - 24 marca Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA otworzyła tu nowy oddział. W słupskiej placówce pacjenci bezskutecznie starający się o potomstwo mogą zasięgnąć porady lekarzy specjalistów, wykonać badania z zakresu podstawowej diagnostyki niepłodności i rozpocząć leczenie. W pierwszym okresie działalności Klinika zaprasza także na bezpłatne konsultacje.

• Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie zaprasza na cykliczne spotkania tematyczne "ADOPCJA BEZ PORAŻEK"

Temat: 

ROPS_krakowSzanowni Państwo,
    Wraz z uruchomieniem nowej placówki adopcyjnej – tj. Małopolskiego Ośrodka Adopcyjnego, pragniemy zaprosić na spotkanie inaugurujące cykl zdarzeń powiązanych tematycznie z adopcją dzieci.

Na spotkaniu planujemy gościć osoby przygotowujące się do pełnienia roli rodziców adopcyjnych, osoby już zakwalifikowane i oczekujące na kontakt z dziećmi, a także osoby tworzące już rodzinę adopcyjną.

Te trzy perspektywy mogą być doskonałym punktem wyjścia do stworzenia mapy tematów użytecznych i ważnych w kontekście przysposobienia.

Wokół sugestii i pomysłów prezentowanych w trakcie spotkania będziemy tworzyć plan comiesięcznych cyklicznych spotkań tematycznych ADOPCJA BEZ PORAŻEK.

• Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Nasz Bocian

We want you

AKTUALIZACJA!

Szanowni Członkowie Stowarzyszenia Nasz Bocian

Serdecznie zapraszamy na Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia, które odbędzie się 17 marca (sobota) o godzinie 11:00 w Warszawie na ul. Emilii Plater 25 lok.4 (Siedziba Centrum Wspomagania Płodności Fertimedica). Czas trwania przewidziany jest na około dwie-trzy godziny.
    W planie obrad jest ustalenie zakresu ewentualnej współpracy z samorządami w kwestii dofinansowania zabiegów wspomaganego rozrodu.

Uprzejmie proszę o potwierdzenie obecności mailem na adres stowarzyszenie@nasz-bocian.pl

W razie, jakichkolwiek pytań proszę dzwonić pod numer Stowarzyszenia.

Spotkanie Naszego Bociana z Premier Ewą Kopacz

spotkanie z premier kopacz Wróciliśmy właśnie ze spotkania z Panią Premier Ewą Kopacz, która dziś, z dala od mediów, spotkała się z rodzinami korzystającymi z metody in vitro. Wśród nas były też rodziny z kilkumiesięcznymi maluchami, które urodziły się dzięki programowi refundacji. Pani Premier oddała nam głos, chcąc wysłuchać tych, którzy są najbardziej zainteresowani wprowadzeniem ustawy.

Rozmawialiśmy o tym, dlaczego prawo do leczenia jest dla nas takie ważne i co ono oznacza w praktyce dla tysięcy rodziców, ale też dla dziadków i babć, wujków, ciotek i reszty członków rodziny oraz przyjaciół, bo przecież wszyscy jesteśmy naczyniami połączonymi i narodziny dziecka mnożą radość pomiędzy bliskimi osobami. Jego brak jest również przeżywany przez bliskich i przyjaciół. Również z tego powodu niepłodność jest problemem społecznym, a nie problemem jednostki.

wróciły ciężkie dni - kolejna wizyta u lekarza - nie ma dofinasowania z MZ mimo, iż jestem w programie:-(((

Jestem załamana. Po ostatniej wizycie u lekarza i braniu Yasminelle, a zarazem nadziei, którą dał mi wtedy lekarz, że już dziś rozpocznie się stymulacja i trzecia próba, niestety czar prysł. Zmarnowałam dziś czas i nerwy. Ach szkoda gadać. "Za dużo chętnych par za mało dofinansowania od MZ, proszę brać Yasminelle, przyjść za miesiąc, tylko wcześniej zadzwonić. Na pocieszenie dodam, że nie musi Pani płacić za dzisiejszą wizytę, bo miała rozpocząć się stymulacja a że nie będzie z wiadomych przyczyn, bo tak to powinna Pani zapłacić"- hura, w ramach tego miałam USG za darmo - litości.

6 DPT

Sikańce - oszukańce, wiem, wiem. Ale mimo to zrobiłam, oczywiście wyszedł ujemny. Ale beta dopiero jutro po południu, tak żeby wynik odbierać już po pracy, żeby znowu szopki nie było, jeśli będzie załamanie..

A ostatni tydzień bardzo pracowity, prawie nie miałam czasu myśleć o tym. Wyjścia, wyjazdy, spotkania. Dużo pracy, zajęta głowa.

Marzec 2015 - pomoc psychologiczna w polskich ośrodkach leczenia niepłodności

psycholpgiaPrzedstawiamy kolejną zakładkę psychologiczną. W pierwszej części zakładki znajdziecie informacje dotyczące wydarzeń dotyczących najbliższego miesiąca (warsztaty, spotkania etc.), w drugiej znajdziecie część stałą zawierającą aktualny spis wszystkich placówek, które nadesłały nam informacje o współpracy z psychologiem i warunkach tej współpracy (wizyty płatne i bezpłatne).
Zachęcamy do korzystania, pamiętajcie, że pomoc i wsparcie w trakcie leczenia mają również przełożenie na większe szanse zajścia w ciążę!

Między dzieckiem a panienką…

Między dzieckiem a panienką…

Siedzimy same z Madzią w kuchni i jemy śniadanie. W radiu właśnie o takiej porze usilnie reklamują „braweran”. Tygrysek zrobił minę pełną dezaprobaty i wycedził:
- Znowu ten seks!
- Seks? – Zapytałam zaskoczona. – Czy ty wiesz w ogóle, co to jest seks?
- Tak!
- Tak? To powiedz!
- Seks to jest jak kobieta i chłopak idą do łóżka!
- Acha… I co oni tam robią? Śpią?
- Nie! Oni się tam całują a potem tak pieszczotują…
- Uuuu…

Kolejny wniosek o podanie skuteczności realizatorów ministerialnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro.

logo ministerstwa zdrowiaPod koniec lipca poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o podanie skuteczności każdego Realizatora w przeliczeniu na wykonane cykle in vitro, abyście mogli wybierać ośrodki świadomie i w oparciu o jawne informacje. Niestety nie udało się nam wtedy uzyskać statystyk, ale próbujemy dalej.
Wysyłamy kolejne pismo, z którym można zapoznać się TU

Monitoringi 09.03.2015 - 15.03.2015

obserwatorTrwają monitoringi ośrodków leczenia niepłodności prowadzone w ramach naszego projektu - Pacjencki monitoring nad polskimi ośrodkami leczenia niepłodności współfinansowanego z funduszy EOG w ramach programu „Obywatele dla demokracji”. W tym tygodniu 09.03.2015 - 15.03.2015 nasze monitorki odwiedziły\odwiedzą:

10.03.2015 - Specjalistyczne Centrum Medyczne Ovum
12.03.2015 - Przychodnia Lekarska"nOvum
12.03.2015 - Centrum Ginekologii i Leczenia Niepłodności VITROLIVE

Pacjentów, którzy planują swoją wizytę w Ośrodku tego dnia zapraszamy serdecznie do rozmowy z naszymi obserwatorkami i do podzielenia się swoimi doświadczeniami z leczenia.

Czy psycholog pomoże?

Przez tyle lat jakoś radziłam sobie z różnymi rzeczami ale przyszedł taki czas, że nie daję rady.
To działa na zasadzie sinusoidy, raz żyję z tym bez problemu a potem przychodzi taki czas, że otacza mnie to z każdej strony i nie wiem jak się wyrwać. Świadomie i przemyślanie podjęłam decyzję o ograniczeniu kontaktów do zera z RA i wiem, że to było mniejsze zło dla mnie, jednak nie tak łatwo porzucić 30 lat wspólnego życia.
Od tego konfliktu zaczęły się moje rozważania na temat adopcji a w sumie sama nie jestem pewna czy fakt ten w ogóle ma znaczenie.

Morelkowe serduszko <3

Wczoraj pierwszy raz zobaczyliśmy naszą Morelkę/Morulkę ;) to 7 tydzień ciąży i widzieliśmy maleńkie serduszko. Nie mogłam uwierzyć, że to się dzieje w moim brzuchu. Cudowne uczucie i oczywiście wzruszenie wzięło górę, przez moment nie mogłam wydusić z siebie słowa, a u męża pojawiły się łzy wzruszenia :*

niemal rok od tego telefonu

Małpka rośnie jak na drożdżach. Waży już całkiem sporo, jest pulchniutki. Nareszcie kupujemy rozmiar mniej więcej odpowiedni do wieku. Jeszcze jest mniejszy i drobniejszy niż większość dwulatków ale nadrabiamy bardzo szybko. Je już wszystko, zaczął nawet wybrzydzać. Pojawiły się zdania, komunikuje się całkiem sprawnie. Każdego dnia pojawiają się nowe słowa. Pojawiły się piosenki i wierszyki. Małpka nauczył się samodzielnie wchodzić i schodzić ze schodów. Domaga się mojej obecności w łóżku, lubi zasypiać i się przytulić.

Subskrybuje zawartość