Trzy wczesne poronienia - interpretacja wyników

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

ODPOWIEDZ
misiaa91
Posty: 2
Rejestracja: 06 gru 2018 11:59

Trzy wczesne poronienia - interpretacja wyników

Post autor: misiaa91 »

Dzień dobry, Panie doktorze!


Mam za sobą trzy wczesne poronienia. W ciążę za każdym razem zachodziłam w pierwszym cyklu starań. Mąż rocznik 90, ja 91.

Pierwsza ciąża (poronienie w kwietniu)

Plamienia od 6go tygodnia - na USG pęcherzyk i krwiak podkosmówkowy. Dostałam progesteron. Plamienia ustały, jednak na kolejnej wizycie (za trzy tygodnie) stwierdzono poronienie zatrzymane - widoczny maly zarodek, ale bez akcji serca, ciąża zatrzymała się w połowie 6go tygodnia. Otrzymałam tabletki na wywołanie poronienia, macica oczyściła się bez zabiegu.

Wykonałam wtedy badanie na cytomegalię i toksoplazmozę - wyniki ujemne w dwóch grupach.
TSH 1,9
FT3 i FT4 w normie
Prolaktyna 283 (norma 100 - 510)

Druga ciąża (poronienie w sierpniu)
Na USG uwidoczniony pęcherzyk z zarodkiem i bijącym serduszkiem, wszystko w normie. W 8. tygodniu plamienia, stwierdzone poronienie zatrzymane, brak akcji serca. Schemat jak wczesniej - tabletki, bez potrzeby zabiegu.
TSH bylo na początku ciąży na poziomie 2,1, FT3 i FT4 w normie.

Po drugim poronieniu wykonaliśmy zestaw badań.

Antykoagulant toczniowy ujemny
ANA dodatnie 1:80 homogeniczne
Przeciwciała antykardiolipinowe IgG 12.9, IgM 2.3 (norma do 7)

Anty TPO w normie
Anty TG 142 (norma 0-60)
TSH 2.5

Konsultacja endokrynologiczna nie wykazała zmian w tarczycy, ale ze względu na rosnące TSH dostałam letrox25 i selen.

Kariotypy (mój i męża) prawidłowe
Czynnik V Leiden prawidlowy
Czynnik V (R2) wariant FVR2_4070A-G układ heterozygotyczny
Czynnik II (protrombina) prawidłowy
MTHFR warianty MTHFR_677C-T i MTHFR_1298A-C heterozygotyczne
PAI-1 PAI-1 4G heterozygotyczny

Ze względu na podwyższone przeciwciała antykardiolipinowe przed staraniami zaczęłam brać acard 75mg, kwas foliowy zmieniłam na jego metylowaną formę. Od początku biorę witaminę D3 2000j.m.


Trzecia ciąża (poronienie w grudniu)

Od pozytywnego testu clexane 0,6mg (plus jak wyżej acard 75mg, metylowany kwas foliowy 0,4, witamina D3 2000j.m., letrox zwiększono do dawki 50).

TSH na poziomie 0,9 (FT3 i FT4 w normie).
Beta HCG od początku była niskich wartości, ale dobrze przyrastala - pierwszy wynik 17 po 96 godzinach 93. Kolejny po 96 godzinach (w innym laboratorium) 682.3. Progesteron 9.13 (norma od 11). Po kilku dniach beta hcg spadła do 524 i rozpoczęło się krwawienie.


Proszę o poradę, czy w naszej sytuacji powinniśmy wykonać jeszcze jakieś badania i jakie postępowanie przyjąć, by zwiekszyć swoje szanse na potomstwo?

Serdecznie dziękuję za wszelkie sugestie.

Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2280
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Trzy wczesne poronienia - interpretacja wyników

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Na podstawie danych opisanych przez Panią, uważam, że przyjęte postępowanie było prawidłowe.

Proponuję powtórzenie badania na przeciwciała przeciw kardiolipinie - wynik uznaje się za dodatni, gdy taki wychodzi w dwóch badaniach wykonanych w odstępie min 6 tygodni. Dodatkowo, w sytuacji nawracających poronień wykonuje się również badania w kierunku infekcji typu Chlamydia, Mycoplasma i Ureaplasma (wymaz z szyjki macicy). Dodatkowo zaleca się wykonanie badania krwi na homocysteinę (jest to aminokwas który kumuluje się przy braku wydolności enzymów MTHFR (mutacja heterozygotyczna z tym się akurat nie wiąże, ale tym niemniej warto sprawdzić). Z badań układu krzepnięcia wykonuje się też APCR (oporność na aktywowane białko C), jak również stężenie białka C, białka S i antytrombiny III.

Przy wykluczeniu obecności dodatnich przeciwciał MTHFR i braku innych zaburzeń wystarczające są zwykle tylko profilaktyczne dawki heparyny drobnocząsteczkowej (już bez Acardu). Dodatkowo, pomimo braku zdecydowanych dowodów - po potwierdzeniu dodatniego testu ciążowego stosuje się preparaty progesteronu (Lutinus / Luteina / Prolutex / Duphaston).

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński

misiaa91
Posty: 2
Rejestracja: 06 gru 2018 11:59

Re: Trzy wczesne poronienia - interpretacja wyników

Post autor: misiaa91 »

Szanowny Panie Doktorze,

serdecznie dziękuję za powyższą odpowiedź.

Chciałbym jeszcze zapytać, czy w przypadku uzyskania niekorzystnych wyników w podanych przez Pana badaniach postępowanie powinno się zmienić? W związku z tym, że mam świadomość tego, że zakres leków podawanych w sytuacji nawracających poronień, jest ograniczony, zastanawiam się, czy postępowanie, które już zostało zastosowane nie jest i tak jedyną opcją?

Wiem, że podaje się jeszcze sterydy, w jakich sytuacjach ich stosowanie jest uzasadnione?

I kolejna kwestia, czy badanie nasienia w naszej sytuacji jest zasadne (w ciążę zachodziłam w pierwszym cyklu starań, z zapłodnieniem więc nie ma problemu)? W dostępnych źródłach spotkałam się z rozbieżnymi teoriami - jedna mówi, że nieprawidłowości nasienia nie mają wpływu na poronienie (uszkodzony plemnik nie zapłodni komórki jajowej), drugą zaś, że bakterie w nasieniu mogą powodować utraty ciąż. Czy mógłby się Pan doktor do tego odnieść?

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Poronienia - pytania do eksperta”