AMH a poziom FSH

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
radlena
Posty: 2761
Rejestracja: 02 kwie 2005 00:00

AMH a poziom FSH

Post autor: radlena »

witam Panie Doktorze
czy przy FSH 7,2 w 3dc , AMH moze wyjsc takie ze wskazaloby na wyczerpana rezerwe jajnikową?
Jaka zaleznosc istnieje miedzy tymi dwoma badaniami?
dziekuje i pozdrawiam
Po 8 latach 30.04 CUD :loving:
Synuś Tymcio
nasze Szczeście
Jesteś :) z nami od 17.12.10 ... Bądź do końca świata ....
"Wczoraj do Ciebie nie nalezy, jutro niepewne, tylko dzis jest Twoje"JP II
pooli :bigok:

Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15796
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

AMH jest hormonem produkowanym przez pęcherzyki prantralne i nie podlega regulacji jest wykładnikiem ilosći tej puli pęcherzyków FSH jest produkowan przez przysadkę i jest zalezna od stężenia hormonów janikowych produkowanych przez pęchzryki wzrastające tj inhibiny i estardiolu ( im wiecj inhibiny - czytaj wiecj pęcherzyków tym mniej FSH) Wiec są to dwa rózne sposoby oceny rezerwy janikowej niekoniecznie do konac ze soabą korespondujace dokładnie Wnioski wyciaga sie po ocenie wszytkich elemntów a przede wszytkim ocenie stanu klinicznego W szczególności że procesy utraty pęczherzyków są nieodwracalen i nie ma na nie wpływu Jedynie w tych badaniach upatruje sie wskaznika kiedy pwoiedziec stop w leczeniu Z powazaniem JD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”