Prl w ciąży (mikrogruczolak)

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gość

Prl w ciąży (mikrogruczolak)

Post autor: Gość »

Witam
Czytałam już kilka Pana wypowiedzi w tej sprawie, temat jest jednak dla mnie dośc nurtujący. Mam mikrogruczolaka, wykrytego jakieś 8 lat temu. Ostatnio podglądany jakieś 4 lata temu i miał 8,5 x 9 mm. Nie rośnie, nie maleje. Wydziela dośc duże ilości prolaktyny. Miałam ją wyhamowaną na dostinexie. Na bromergon bardzo źle reagowałam. W lipcu tego roku podchodziłam do ICSI. W związku z tym w maju przeszłam na norprolac. Miałam dobraną zbyt niską dawkę i prl w przeciągu miesiąca skoczyła trzykrotnie ponad normę. Na zwiększonej dawce znowu sie wynormowała.
W czasie tych 8 lat trzykrotnie była podejmowana próba odstawienia leków i automatycznie prl rosła.
Obcenie jestem w 7 tc. Właśnie w wyniku ICSI. I mam w związku z tym pytanie - co z moją prolaktyną? Norprolac - zgodnie z zaleceniem lekarza - odstawiłam po dodatniej próbie ciążowej.
1. Czy praktykuje się kontrolę wartości prl w ciąży i jakie są normy?
2. Czy prawdą jest, ze wysoki poziom prolaktyny może powodować poronienia? Jeśli tak to co rozumiemy pod hasłem wysoki poziom prolaktyny" skoro prolaktyna i tak wzrasta w ciąży i w czasie laktacji?

Będę wdzieczna za wyczerpującą odpowiedź.
Pozdrawiam

Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17270
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
na oba pytania odpowiedź brzmi nie i jest szansa że po ciąży mikrogruczolak obumrze
Jacek Szamatowicz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”