Brak wskazań do histerokopii bądź laparoskopii - czy warto?

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
derek
Posty: 307
Rejestracja: 20 cze 2007 00:00

Brak wskazań do histerokopii bądź laparoskopii - czy warto?

Post autor: derek »

Witam , jestem po dwóch nieudanych ICSI. Problem to niska rezerwa jajnikowa, hsg - jajowody drożne. Już po pierwszym nieudanym podejściu pytałam o histeroskopię bądź laparoskopię ale trzech niezależnych lekarzy stwierdziło, ze nie ma to badanie sensu, gdyz wszystko jest ok i nie ma nic co budziłoby watpliwości. Po drugim nieudanym ICSI nowy lekarz przygotowujący mnie do kolejnego ICSI rowniez twierdzi, ze te badania w moim przypadku nie ma sensu, endometrum równej grubości i wielkości, macica prawidłowej budowy. Ja mimo wszystko mam pewną wątpliwośc, gdyż po cos jednak to badanie się przeprowadza i niekiedy widać zrosty czy też polipy, które nie sa widoczne na usg a mogą powodowac problem w zagnieźdzeniu się zarodka. Jakie jest Pana zdanie na ten temat? Czy warto wykonac te badania pomimo braku wyraznych wskazan i biorac pod uwage fakt, ze czeka nas kolejny, kosztowny program IVF?
Pozdrawiam

Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17270
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
No właśnie gdybu IVF było refundowane to możnaby pewne badania pominąć a tak może jednak wrto upewnic sie że jama macicy jest w porządku
Jacek Szamatowicz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”