stymulacja a poronienie

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lesnyludek

stymulacja a poronienie

Post autor: lesnyludek »

Szanowny Panie Doktorze,
spotkałam się z taką opinią lekarską, iż stymulacja może być przyczyną poronienia.
Jestem po dwóch ciążach biochemicznych i jednej pozamacicznej(wystąpiła jako druga w kolejności)Zarówno pierwsza jak i druga(pozamaciczna) były naturalne. Ostatnia była wynikiem stymulacji femarą. Zakończyła się jednak w 5 tygodniu.
Mam tylko jeden jajowód, zatem logicznie rzecz biorąc mniejsze szanse.
Dlatego też nie wiem czy powinnam się zgadzać na kolejne stymulacje czy czekać na owulację z lewego jajnika po stronie którego pozostał jajowód.
Proszę o pańską opinię w tej sprawie.
Dodam jeszcze,że stymulowana femarą byłam w poprzednim cyklu(stąd ciąża)a w tym cyklu owulacji nie miałam w ogóle.

Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Post autor: Jan Domitrz »

Ogóln ie w grupie kobiet z kłoptami z uzyskaniem ciązy występuje więcej poronień pytanie czy leki wpływają na to raczej nie a co do wyboru strategii postępowania to zalezy od oceny całj sytuacji i decyzji lekarza Z poważaniem JD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”