endometrioza

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jmilu
Posty: 1
Rejestracja: 12 lut 2007 01:00

endometrioza

Post autor: jmilu »

dzień dobry. 2 lata temu miałam zrobiona laparoskopie usunieto mi wtedy torbiele czekoladowe z obydwu jajaników, zdiagnozowano jednoczesnie iz są to torbiele endometrialne, po mniej więcej roku okazało się że torbiele pojawiły się znowu i tu spotkałam się z dwoma róznymi podejsciami mianowicie jeden z lekarzy kazał mi ponownie poddac sie laparoskopii natomiast inny lekarz zasugerował iz częste poddawanie sie tego typu zabiegom powoduje liczne zrosty co może byc b.niebezpieczne i przepisał mi typowe tabletki antyk. oczywiscie wybrałam ten drugi sposób leczenia - mniej inwazyjny - od 1,5 roku biorę hormony. a moje pytanie brzmi co Panowie o tym sadza dodam, ze jestem młoda mężatką nie mamy jeszcze dzieci, a zaczyna mnie zastanawiac fakt, czy takie "hodowanie" torbieli (co prawda kontroluję je na usg i nie powiększają się) nie wpływa niekorzystnie na strukture jajników? jak mam postepować zeby niczego nie zaniedbac i jednocześnie aby w przyszłosci móc mieć dzieci?

Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15805
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

Wszystko zależy od wielkości torbieli jeżeli nie są one zbyt duże tj mniej niż 3-4 cm to raczej nie zaleca sie kolejnych zabiegów z obawy o uszkodzenie jajnika powodowane oparcją w sytuacji kiedy torbiele są większe raczej należy je usunąć gdyż stanowią zagrozenie same w sobie dla jajnika Z poważaniem JD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”