Adopcja czy Rodzina Zastepcza ??? Specjalistyczna Rodzina ..

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iliana
Posty: 16
Rejestracja: 07 cze 2005 00:00

Adopcja czy Rodzina Zastepcza ??? Specjalistyczna Rodzina ..

Post autor: iliana »

Witam
Staramy sie o adopcje dziecka, chorego. W zwiazku z tym ze nasz dochod miesieczny to ok 1400,- panie z OA poradzily nam zamiast adopcji abysmy zostali Rodzina Zastepcza albo Specjalistyczna Rodzina Zastepcza. Dzieciatko potrzebuje kilku operacji (koszt ok. 60 000,-), rechabilitacji, wizyt u roznych specjalistow i w zwiazku z tym ze nie mieli bysmy mozliwosci uzbierania takiej sumy powaznie zastanawiamy sie nad rezygnacja z adopcji na poczet zostania rodzina zastepcza.

Moje pytania brzmia:
1) Czy mozliwe jest zeby rodzice biologiczni dziecka mogli odebrac nam w przyszlosci dziecko? W tej chwili sa pozbawieni praw, ale czy sad moze je przywrocic? Przyznam ze taka wizja nas przeraza.
2) Czy bedac przez kilka lat rodzina zastepcza lub specjalistyczna rodzina zastepcza mozna potem adoptowac to dziecko?
3) czy mozna adoptowac dziecko pelnoletnie np. 21 lat?
4) Czy Specjalistyczna Rodzina Zastepcza musi przyjac kolejne- drugie i trzecie dziecko, czy moze odmowic? Czy zdarza jest rozna interpretacja tego przepisu (tak jak roznie interpretowany jest przepis odnosnie Zawodowej Rodziny Zastepczej gdzie rodziny te "zmusza sie" do przyjecia kolejnego/nych dziecka/ci)

Bardzo prosze o odpowiedz.

Pozdrawiam
Czekamy na nasza Niunie

OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1972
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani, odpowiem po kolei:
ad 1/ Zawsze jest to możliwe, że rodzice bilologiczni wystapia do sądu o przywrócenie im władzy rodzicielskiej, ale na szczeście nie oznacza to tego, że sąd to rozpatrzy. Nadrzędna zasadą jest zasad dobra dziecka, więc chyba żaden sąd na świecie nie zrobi tego. Proszę się nie martwić.Taka sytuacja z pewnościa się nie zdarzy.
ad2/ Jeżeli dziecko ma uregulowana sytuaccję prawną, to tak. Z tego co Pani pisze, rodzice są pozbawieni władzy rodzicielskiej. Zawsze potem, gdy wyleczycie dziecko, będzie go mozna adoptować.
ad 3/ jednak nie późnej niż przed ukończeniem przez dziecko 18 r.ż. Wniosek o przysposobienie musi byc złozonyw sądzie PRZED ukończeniem przez dziecko 18 r.ż
ad 4/ Nie ma takich przepisów, które zmusiłyby rodzine specjalistyczną do przyjęcie kolejnych dzieci. Rodzina zastępcza to nien placówka. Poza tym zawsze można udokumentowac koniecznością sprawowania szczegolnej opieki nad dzieckiem, co wyklucza przyjmowanie nastepnych. I tego sie trzeba trzymać.
pozdrawiam serdecznie, D.Dominik

Awatar użytkownika
iliana
Posty: 16
Rejestracja: 07 cze 2005 00:00

Post autor: iliana »

Bardzo dziekuje! Pani odpowiedzi bardzo rozjasnily nam sprawe i uspokoily.

DZIEKUJE :D
Czekamy na nasza Niunie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Adopcja - Pytania do eksperta”