Jakie badania po poronieniach

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
Esti
Posty: 57
Rejestracja: 26 wrz 2004 00:00

Jakie badania po poronieniach

Post autor: Esti »

Panie doktorze.Proszę o odpowiedź.Mam problem,bo niewiem jakie badania powinnam zrobić,a mój obecny lekarz nie wysyła mnie na żadne.Przeszłam 4poronienia,ostatnie w zeszłym roku które zakączyło się zabiegiem.Od początku tego roku staram się o dzidziusia i zajść nie mogę.Co mam dalej robić?Jakie badania powinnam przejść.Błagam o pomoc.Estera(Esti)
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: Jakie badania po poronieniach

Post autor: Jan Domitrz »

Esti pisze:Panie doktorze.Proszę o odpowiedź.Mam problem,bo niewiem jakie badania powinnam zrobić,a mój obecny lekarz nie wysyła mnie na żadne.Przeszłam 4poronienia,ostatnie w zeszłym roku które zakączyło się zabiegiem.Od początku tego roku staram się o dzidziusia i zajść nie mogę.Co mam dalej robić?Jakie badania powinnam przejść.Błagam o pomoc.Estera(Esti)
Po pierwsze dobre badnie USg + ewentualnie histeroskopia poza tym warto ocenic p/ciala antyfosfolipidowe. a inne zaleznie od wskazan na ocena hormonów TSH ft3 ft4 jeżeli istnieje ryzyko chorób tarczycy Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
andzia50
Posty: 17
Rejestracja: 13 sty 2007 01:00

Post autor: andzia50 »

Witam!!!
Mam pytanie odnośnie zespołu antyfosfolipidowego. Chodzi mianowicie o to, że straciłam już dwie ciąże( pierwsza puste jajo, druga obumarcie płodu,), teraz kolejna trzecia ciąża i również obumarcie płodu. Robiłam badania genetyczne wraz z mężem i wszystko jest w porządku, hormony tarczycy TSH 2,72uIU/ml norma od.0,27-do 4,2 , przeciwciała antykardiolipinowe IgM 20,05MPL/ml norma od.0-20 wynik ujemny od 20-30- słabo dodatni nie dający podstaw do rozpoznania pełnoobjawowego zespołu antyfosfolipidowego, IgG 7,89GPL/ml norma od0-10- wynik ujemny od10-20-wynik słabo dodatni nie dający podstaw do rozpoznania pełnoobjawowego zespołu antyfosfolipidowego. Moje pytanie jest takie czy te wartości wg. Pana są w normie czy raczej za wysokie? Jaką mogę mieć pewność że to faktycznie zespól antyfosfolipidowy ( bo ponoć taki zespół został u mnie stwierdzony). Jak to można leczyć? Strata kolejnych ciąż nie wchodzi w rachubę nie mam już siły na kolejne niepowodzenie, dlatego chce się dowiedzieć wszystkiego, co mogłoby mi być pomocne w utrzymaniu kolejnej ciąży. Dodam jeszcze, że w dwóch poprzednich ciążach płód rozwijał się prawidłowo dopóki nie obumarł. W ciąże zachodzę bez problemu, ale za każdym razem płód obumiera. Jakie badania jeszcze wchodzą w grę przy tej chorobie, czym się leczyć skutecznie? prosze o odp.
Pozdrawiam.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

Niestety brak tu jest bezposrednich twardych dowodów na rozpoznanie zespołu antyfosfolipidowego . Nie wyklucza to próby podawania w ciązy np kw acetylosalicylowego . Z badan możan jeszce wykonać tutaj p/ciala antyperoiksydazowe. chciaz TSH jest w normie i jest mało prawdopodobne by były one istotnie podwyższone Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
andzia50
Posty: 17
Rejestracja: 13 sty 2007 01:00

Post autor: andzia50 »

Witam ponownie!!!Przed zajscie trzeci raz w ciaze przyjmnowalam BESTPITYN 1x dziennie , oraz luteine przez 10 dni cyklu podjezykowo, gdy test wyszedl pozytywnie dalej przyjmowalam bestpiryn tak samo jak wczesniej, oraz luteine 2 razy dziennie dopochwowo. Niestety nic to nie pomoglo bo zarodek obumarl w 6tc. Prosze mi powiedziec co to sa p. ciala antyperoiksydazowe??? Moj lekarz zaproponowal mi przy kolejnej ciazy ten sam zestaw lekow z tym ze od pozytywnego testu ciazowego jeszcze dodatkowo fraxiparine codziennie- czy to ma jakis sens skoro nie mozna stwierdzic na 100% ze mam zespol antyfosfolipidowy??? Co moge jeszcze zrobic, zeby miec pewnosc ze nastepna ciaza nie zakonczy sie tak samo???
Pozdrawiam i dziekuje:)
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

andzia50 pisze:Witam ponownie!!!Przed zajscie trzeci raz w ciaze przyjmnowalam BESTPITYN 1x dziennie , oraz luteine przez 10 dni cyklu podjezykowo, gdy test wyszedl pozytywnie dalej przyjmowalam bestpiryn tak samo jak wczesniej, oraz luteine 2 razy dziennie dopochwowo. Niestety nic to nie pomoglo bo zarodek obumarl w 6tc. Prosze mi powiedziec co to sa p. ciala antyperoiksydazowe??? Moj lekarz zaproponowal mi przy kolejnej ciazy ten sam zestaw lekow z tym ze od pozytywnego testu ciazowego jeszcze dodatkowo fraxiparine codziennie- czy to ma jakis sens skoro nie mozna stwierdzic na 100% ze mam zespol antyfosfolipidowy??? Co moge jeszcze zrobic, zeby miec pewnosc ze nastepna ciaza nie zakonczy sie tak samo???
Pozdrawiam i dziekuje:)
Niestety zespół sensownych działan w takiej sytaucji jest ograniczony p/ciala antyperoksydazowe to p/ciała przeciwko enzymom tarczycy.Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
gosia279
Posty: 1
Rejestracja: 06 mar 2007 01:00

Post autor: gosia279 »

Panie Doktorze proszę o pomoc. Jestem po 3 poronieniach. Po pierwszym poronieniu(puste jajo 12tydź) zrobiłam nastepujące badania: cytomegalia i toxoplasma. Po II (samoistne 7 tydź): badania hormonalne,biochemiczne, metaboliczne okazało się że mam PCO zrobiono mi również hsg wszystko ok. Oboje z mężem zrobiliśmy badanie cytogenetyczne (wynik prawidłowy) III ciąża poronienie23 tydź , przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, infekcja wewnątrzmaciczna (poród indukowany) dziecko urodziło się żywe zmarło po 3 tyg.Zrobiono mi w szpitalu badanie na posiew moczu (ujemny) wymaz z kanału szyjki macicy (ujemny). W III ciąż zaczełam krwawić w 18 tyg. Byłam 3 razy hosptalizowana. Teraz zrobiłam badania na przeciwciała antyfosfolipidowe, czekam na wynik. Proszę powiedzieć jakie badania powinnam jescze zrobić
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

Hmmm zasób badan praktycznie został wyczerpany warto byc może ocenić funkcję tarczycy z p/ciałamy anty pox ew glukoza aby wykluczyc zaburzenia tolerancji glukozy z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”