w którym tygodniu ciąży odstawić Duphaston?

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tofifi
Posty: 539
Rejestracja: 28 kwie 2004 00:00

w którym tygodniu ciąży odstawić Duphaston?

Post autor: tofifi »

Aktualnie jestem w 10 tygodniu ciąży, która szczęśliwie udała nam się już w pierwszym cyklu stymulowanym 1 tabletką Clo. Od 16 dc biorę Duphaston 2x dziennie (miałam bardzo niskie wyniki progesteronu przed ciążą 3,39 nmol/l w 20 dc). 10 dni temu miałam lekkie krwawienie po stosunku i od tego czasu, zgodnie z zaleceniem lekarza, biorę Duphaston 3x dziennie. Na wczorajszej wizycie kontrolnej, prowadzący lekarz ginekolog zalecił przejście na Duphaston 2x dziennie przez tydzień, a następnie odstawienie leku zupełnie. Wczorajszy wynik badania USG: CRL 24mm, GS 43 mm, pęcherzyk żółtkowy śr. 6 mm. Dodatkowo mam na jajniku prawym dwukomorową torbiel, która dotychczas rosła (10 dni temu miała wielkość 72x53 mm, a wczoraj już "tylko" 47x31 mm. Czy odstawienie Duphastonu za tydzień nie powinno mieć żadnych złych konsekwencji dla ciąży, rozwoju dziecka i czy torbiel nie zacznie wówczas znowu rosnąć? Z pewnością mój lekarz wie, co robi, ale chciałabym poznać opinię drugiego specjalisty. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17271
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Tak to już bezpieczny okres i spokojnie można odstawić duphaston
Jacek Szamatowicz

Awatar użytkownika
tofifi
Posty: 539
Rejestracja: 28 kwie 2004 00:00

Post autor: tofifi »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”