Menogon czy Gonal?

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
promyczek
Posty: 26
Rejestracja: 26 paź 2003 00:00

Menogon czy Gonal?

Post autor: promyczek »

Panie Doktorze! Czy są jakieś różnice w skuteczności stymulacji przy stosowaniu Menogonu lub Gonalu. Czy któryś z tych leków Pan Doktor preferuje. Ja byłam stymulowana Menogonem po 1 ampułce od 3 do 11 dnia cyklu i wyrósł tylko 1 pęcherzyk, a gdy brałam clo i 4x 1 amp. Menogonu były dwa pęcherzyki ale pękł tylko jeden. W laparoskopii rozpoznano endometriozę II stopnia, jajniki były o prawidłowej wielkości o nieco pogrubiałej osłonce. Kilka lat temu miałam w badaniach niewielką przewagę LH nad FSH ale póżniej wartości były już podobne, nigdy nie diagnozowano u mnie PCO. Czy w takiej sytuacji warto w następnej stymulacji do inseminacji próbować Gonalu, czy mogłabym po nim mieć lepszy wynik stymulacji, czy raczej Menogon może dać podobne wyniki. Gorąco proszę o odpowiedż, bo już sama nie wiem co z tym wszystkim robić, mamy z mężem 31 lat, jestem tuż po leczeniu farmakologicznym endometriozy, czas ucieka, a ja zaczynam coraz częściej myśleć, że może to nasze leczenie i tak nic nie da skoro ciągle coś nam się nie udaje i nie odpowiadamy tak "wzorcowo" na leczenie.

Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17271
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna pani
generalnie mozna powiedzieć że Gonal jest lekiem delikatniejszym i jezeli nie odpowiada pani na Menogon to gonal może okazać sie mniej skuteczny Tym nie mniej trzeba sie przyjrzeć stymulacji wyglądowi jajników i pewnie zwiększać dawke menogonu
Jacek Szamatowicz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”