prośba o interpretację wyników

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gość

prośba o interpretację wyników

Post autor: Gość »

Dzień dobry,
proszę o interpretację wyników. Staramy się z mężem o dziecko od września 2018 w tym czasie 2 poronienia na bardzo wczesnym etapie (w poprzednie ciąże zachodziłam bez problemu, jednak po drugim poronieniu w maju 2019 staramy się bezskutecznie o kolejną ciążę). Przeszliśmy badania genetyczne, ja dodatkowo badania hormonalne, immunologiczne, krzepnięcia, bakterie, itp. - wszystkie wyniki w normach. Prośba więc o interpretację wyników nasienia męża i wskazówkę co dalej powinniśmy robić

wyniki z września 2019 (po 2 dniach abstynencji):
objętość ejakulatu: 2 ml
liczba plemników w ejakulacie: 171,64 mln
suma plemników w ruchu postępowym: 22% (norma >32%)
plemniki o ruchu niepostępowym: 6%
plemniki nieruchome: 72%
plemniki żywe 49% (norma >58%)
fragmentacja DNA: 34% (norma <15%)
niestety w tym badaniu nie zrobiliśmy morfologii
od kilku miesięcy mąż bierze suplementy (fertilman 1 tbl dziennie), alkohol tylko w weekendy w niedużych ilościach i staramy się zwiększyć ilość sportu.

wyniki badań luty 2020 (po 3 dniach abstynencji):
objętość ejakulatu: 3 ml
ilość plemników w ejakulacie: 325,05 mln
suma plemników w ruchu postępowym: 40%
plemniki o ruchu niepostępowym: 10%
plemniki nieruchome: 50%
plemniki żywe: 57%
morfologia: 2%

co możemy jeszcze zrobić? czy te wyniki dają szansę na naturalną ciążę? a może powinniśmy skorzystać z inseminacji albo invitro? ja mam 28 lat, mąż 29.
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: prośba o interpretację wyników

Post autor: Jan Wolski »

Do rozważenia inseminacja, w przypadku braku sukcesu - IVF
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”