Prośba o pomoc - interpretacja wyników nasienia/hormonów/usg

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
Marcin1986
Posty: 4
Rejestracja: 02 wrz 2019 12:10

Prośba o pomoc - interpretacja wyników nasienia/hormonów/usg

Post autor: Marcin1986 »

Dzień dobry,

Uprzejmie proszę o pomoc przy interpretacji wyników badań.

wiek: 33 lata

1) nasienie:
- abstynencja 3 dni
- upłynnienie 20 min
- objętość 3,8 ml
- zabarwienie biało-szare
- lepkość prawidłowa

- aglutynacja brak
- koncentracja 1,45 mln/ml
- całkowita ilość w ejakulacie: 5,51 mln/ml

- ruch postępowy pojedyncze w polu widzenia
- ruch w miejscu pojedynczne wpw
- ruch całkowity pojedyncze wpw
- brak ruchu wszystkie pozostałe

- plemniki o budowie prawidłowej: 1%
- nieprawidłowe główki: 65%
- nieprawidłowe wstawki: 18%
- nieprawidłowe witki: 8%
- krople cytoplazmatyczne 8%
- koncentracja komórek okrągłych 1,3 mln/ml
- koncentracja leukocytów 0,5 mln/ml

W tygodniu poprzedzającym badanie intensywne treningi (2 x godzinne bieganie, 3 x dwugodzinny bardzo intensywny trening na rowerze spinningowym). 4 dni przed badaniem spożycie alkoholu (6 piw, ok. 100-150 ml alkoholu 40%). Poza tym wyjątkiem znaczne ograniczenie spożycia alkoholu w okresie ostatniego półrocza. Nie palę.

Badanie nasienia wykonano 31 lipca, ok 15 czerwca przestałem przyjmować pregabalinę na lęk uogólniony (225 mg/dzień, przyjmowany przez ponad 2 lata). Wcześniej nie przechodziłem żadnych chorób urologicznych, o których bym wiedział.

Pozostałe wyniki:
1) testosteron 477 ng/dl (normy 177-781) w czerwcu br, 474 ng/dl w sierpniu br,
2) FSH 4,73 mlU/ml (normy 1,50-12,40)
3) LH 4,86 mlU/ml (normy 1,70 - 8,60)
4) estradiol 17,20 pg/ml (normy 11,30 - 43,20)
5) TSH 6,99 ulU/ml (normy 0,27 - 4,2)
6) FT3 3,61 (2-4,40)
7) FT4 1,42 (0,93-1,7)
8) prolaktyna 165 (86-324
9) morfologia krwi - wszystko w normie
10) USG moszny: jądra o prawidłowej echogeniczności, w prawym jądrze torbiel o śr. 3 mm, poza tym bez zmian ogniskowych, przepływy symetryczne. Prawe jądro o wym. 49x32x29 mm, lewe jądro o wym. 48x32x24 mm. Prawidłowa ilość płynu w osłonkach jąder. W głowie najądrza prawego torbiel o śr. 5 mm, w głowie najądrze lewego torbiel z przegrodami o śr. 4mm, poza tym najądrza w normie. Nie stwierdzono cech żylaków powrózka nasiennego.
11) USG prostaty przez powłoki brzuszne: gruczoł krokowy o wym. 41x37x38 mm. Bez cech zalegania moczu po mikcji.

Jestem w przededniu powtórnego badania nasienia i zdruzgotany poprzednimi wynikami :(
Marcin1986
Posty: 4
Rejestracja: 02 wrz 2019 12:10

Re: Prośba o pomoc - interpretacja wyników nasienia/hormonów

Post autor: Marcin1986 »

Wynik drugich badań (wykonanych ok. miesiąc po pierwszych):

czas trwania abstynencji: 6 dni
czas upłynnienia: 60 min
sposób upłynnienia: samoistnie
barwa: szarobiała
zapach: swoisty
objętość ejakulatu: 3,5 ml
odczyn (pH): 8,0
liczba plemników w 1 ml: 9,20 mln/ml
liczba plemników w ejakulacie: 32,20 mln
liczba komórek okrągłych: 6,60
liczba leukocytów: 0,2
plemniki żywe: 79%
plemniki martwe: 21%

plemniki o szybkim ruchu postępowym: 0%
plemniki o wolnym ruchu postępowym: 12%
plemniki o ruchu niepostępowym: 4%
plemniki nieruchome: 84%

Od miesiąca fertilman+, zero alkoholu, luźna bielizna, dużo mniejsze obciążenie sportem (rekreacyjne bieganie ok 40 min 3 razy w tygodniu).

Czy pregabalina mogła wpływać na jakość nasienia?
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Prośba o pomoc - interpretacja wyników nasienia/hormonów

Post autor: Jan Wolski »

Mogło to mieć wpływ, choć generalnie jakość nasienia jest wypadkową wieloczynnikową.
Marcin1986
Posty: 4
Rejestracja: 02 wrz 2019 12:10

Re: Prośba o pomoc - interpretacja wyników nasienia/hormonów

Post autor: Marcin1986 »

Czy takie wahania w ilości plemników w przeciągu miesiąca są naturalne?

Nadmienię, że badanie nasienia wykonano w różnych laboratoriach. Jakimś tropem dla mnie jest ta pregabalina i chciałbym wierzyć, że ostatnie wyniki oznaczają powrót do zdrowia...

Nie znajduję innych czynników, które mogły wpłynąć na taki wynik pierwszego badania w okresie 3 miesięcy przed badaniem (trzy tygodnie wcześniej skręcona kostka w czasie biegania i zdjęcie rentgenowskie, ale tutaj, zdaniem lekarza, nie powinno być wpływu na jakość nasienia). Właśnie mija 12 tydzień od zaprzestania stosowania pregabaliny.
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Prośba o pomoc - interpretacja wyników nasienia/hormonów

Post autor: Jan Wolski »

Zawsze warto zweryfikować jakość nasienia raz jeszcze.
Marcin1986
Posty: 4
Rejestracja: 02 wrz 2019 12:10

Re: Prośba o pomoc - interpretacja wyników nasienia/hormonów

Post autor: Marcin1986 »

Panie Doktorze,

Po wizycie u androloga (połowa września) biorę przypisane tabletki (clostilbegyt 0,5 tabletki co drugi dzień) oraz sumplement prosperm i androvit (lekarz nie naciskał na prosperm, ale widząc moją determinację zaproponował właśnie taki dodatek).

Jestem po kolejnym badaniu nasienia (grudzień 2019).

Koncentracja i ilość bardzo mocno skoczyły do góry (koncentracja 46 milionów/mililitr, ogólna ilość 185 milionów), niestety wszystkie pozostałe parametry są tragiczne (szybki ruch postępowy 2%, wolny ruch postępowy 3%, plemniki nieruchome 89%, plemniki żywe tylko 23%).

Dodatkowo, mimo wcześniejszego badania usg, w którym nie stwierdzono cech żylaków powrózka nasiennego, doktor prowadzący nie dał za wygraną i jeszcze raz bardzo dokładnie przeprowadził usg na własną rękę - rozpoznanie to żylaki powrózka nasiennego lewego jądra do 3,2 mm z dyskretną falą zwrotną w próbie Valsalvy.

Czy przy takich wynikach, wieku (zaraz 34 lata) oraz z takim rozpoznaniem jest sens decydować się na operację żpn? Bardzo chcemy z Żoną potomstwa, ale boję się, że poza lawiną kosztów, które poniesiemy, poprawy dającej szansę się nie doczekam.

Od czasu pierwszego badania całkowicie odstawiłem alkohol (ani grama alkoholu od prawie 5 miesięcy), nie palę, biegam 3-4 razy w tygodniu, poprawiłem dietę, zmieniłem bieliznę na luźną. Nie wiem, co jeszcze można zrobić.
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Prośba o pomoc - interpretacja wyników nasienia/hormonów

Post autor: Jan Wolski »

Witam
Są wskazania do operacji
W wytycznych EAU.operacja mikroskopowa jest No 1.
Pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”