Interpretacja wyników i co było co można ?

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
solik2013
Posty: 1
Rejestracja: 02 sie 2019 22:10

Interpretacja wyników i co było co można ?

Post autor: solik2013 »

Witam od 6 lat staram sie żoną o potomka, mam 32 lata
Jako dziecko miałem usunięte jądro po stronie lewej skręt szypułu jądra lewego po tym zabiegu badania były bardzo słabe od kilku lat leczymy się w różnych klinikach.
U mnie zdiagnozowano oligozoospermię lecz nikt nie jest w stanie powiedzieć co jest powodem miałem tomograf MRI oraz USG lecz nic konkretnego na tym nie wyszło. jedynie poszerzone naczynia żylne powrózka nasiennego.
Żona została przebadana i 99% problem nie jest po jej stronie

Mamy wykonane badania genetyczne lecz brak uwag oraz przyczyn genetycznych które mogły by tłumaczyć oligozoospermię

- przyjmowanie suplementu fertilman + dieta + większy ruch do tego mam bardzo niski testosteron a wysokie FSH

Poniżej przedstawiam 2 przedostatnie wyniki badań, 1 przed suplementacją i leczeniem, 2 suplementacja fertil oraz krótkiej terapii hormonowej wynik po różnice nie wielkie, lecz był minimalny progres
1.
Czas upłynnienia: 35 min
Objętość: 8,3 ml
pH: 7,9
Lepkość: -
Aglutynacja: Brak
Agregacja: nieobecna
Ciałka żelatynowe w ejakulacie: brak
Barwa: szaro - opalizujący
Koncentracja plemników: 2,56 mln/ml
Liczba plemników w ejakulacie: 21,25 mln/ml
Koncentracja komórek okrągłych: <5
Ruch postępowy Typ a+b: 4 mln w ejakulacie 18,8 %
Ruch niepostępowy NP (c)0,66 w ejakulacie 3,1 %
Ruch całkowity PR+NP (a+b+c) 4,65 mln 21, 9 %
Plemniki nieruchome: 16,60 mln 78,1 %
Plemniki żywe 54%
Liczba plemników żywych w ejakulacie 11,48 mln
Plemniki o prawidłowej budowie 1 % (0,21) nieprawidłowa 99 % (21.04)
W preparacie zaobserwowano pojedyncze ruchome witki plemników bez główek (podejrzenie pinheads) Nieprawidłowość w analizowanej morfologii plemników dotyczyły 78% akrosomów ( w tym 36% ze zwiększoną liczbą wakuoli w obrębie akrosomu ) 44 % wstawek oraz 20 witek.

Po kuracji i przygotowaniu do inseminacji żony
2.
Czas upłynnienia: 20 min
Objętość: 9,1 ml
pH: 8
Lepkość: -
Aglutynacja: Brak
Agregacja: nieobecna
Ciałka żelatynowe w ejakulacie: obecne
Barwa: szaro - opalizujący
Koncentracja plemników: 1,71 mln/ml
Liczba plemników w ejakulacie: 15,56 mln/ml
Koncentracja komórek okrągłych: <5
Ruch postępowy Typ a+b: 3.89 mln w ejakulacie 25 %
Ruch niepostępowy NP (c) 1.95 w ejakulacie 12,5 %
Ruch całkowity PR+NP (a+b+c) 5,84 mln 37,5 %
Plemniki nieruchome: 9,73 mln 62,5 %
Plemniki żywe 56%
Liczba plemników żywych w ejakulacie 8,71 mln
Plemniki o prawidłowej budowie 1 % (0,16) nieprawidłowa 99 % (15,40)

Nieprawidłowości w analizowanej morfologii plemników dotyczyły 92% akrosomów ( w tym 49% ze zwiększoną liczbą wakuoli w obrębie akrosomu), 41% wstawek oraz 19% witek

Po tym wyniku żona została pod stymulowana i przygotowana 2 raz do zabiegu inseminacji lecz zabieg miał wykonać zaprzyjaźniona klinika nie płodnosci naszego Lekarza ponieważ oficjalnie otrzymaliśmy informację iż nit tego lepiej nie przeprowadzi. Prawda okazała się brutalna lekarz przeglądając moje wyniki stwierdził że to nie ma najmniejszego sensu, więc straciliśmy cenny czas i pieniądze oraz nadzieje.

Podjęliśmy się również wstępnej procedury in vitro lecz bardzo małe szanse ponieważ 2 razy po seminogramie nie byli w stanie zrobić badań rozszerzonych co jest podstawą. Nikt do tej pory nie zaproponował biopsji jądra. Chodzi mi po głowie ostatnia deska ratunku w postaci mTese lecz sam nie wiem.

Proszę o poradę czy można coś tu jeszcze zdziałać, byłem tylko u urloga lecz nie miał żadnych uwag. Czy wizyta u specjalisty androloga może przynieść rozwiązanie problemu. Nie wiem do kogo się z tym już zwrócić jestem zdesperowany i zrezygnowany.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: Interpretacja wyników i co było co można ?

Post autor: Jan Domitrz »

W takiej sytuacji rozwiązaniem jest IVF nie ma potrzeby wykonywania biopsji Dla skutecznego przeprowadzenia procedury wystarczą pojedyncze prawidłowe plemniki a takie w znacznej części przypadków się znajdują Leczenie zachowawcze jest bezcelowe Z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”