Prosba o interpretacje wynikow

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
yesan
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2019 10:17

Prosba o interpretacje wynikow

Post autor: yesan »

Dzien dobry Panie Doktorze,
Od roku staram sie z zona o dziecko. Mam 30 lat, nie pale, zdrowo sie odzywiam, alkohol sporadycznie. W listopadzie wykonalem pierwsze badanie nasienia:
Data 07-11-2018
Badanie Rozszerzone badanie nasienia
Norma WHO 2010
Dni abstynencji 5
Objetosc 2,2
Wynik HOS testu (%) 69
Zywe plemniki (%) 65

Koncentracja (ml) 27,72
Koncentracja (calkowita) 60,98

Plemniki ruchliwe P+NP (%) 57,58
Ruch postepowy (P,%) 30,74
Ruch niepostepowy (NP,%) 26,84

Plemniki prawidlowe (%) 3,51
Wady glowki (%) 95,61
Wady wstawki (%) 42,11
Wady witki (%) 0
Krople cytoplazmatyczne (%) 4,39

Jak widac powyzej, mialem delikatnie obnizona ruchliwosc nasienia i morfologie. Po tym badaniu lekarz zalecil mi przyjmowanie profertil i kontynuacje staran.
Kolejne badanie wykonalem 1.04.2019 (razem z testem HBA oraz fragmentacja DNA):

Data 01-04-2019
Badanie Rozszerzone badanie nasienia
Norma WHO 2010
Dni abstynencji 4
Objetosc 3
Wynik HOS testu (%) 68
Zywe plemniki (%) 68

Koncentracja (ml) 55,19
Koncentracja (calkowita) 165,57

Plemniki ruchliwe P+NP (%) 66,09
Ruch postepowy (P,%) 46,55
Ruch niepostepowy (NP,%) 19,54

Plemniki prawidlowe (%) 1,79
Wady glowki (%) 98,21
Wady wstawki (%) 35,71
Wady witki (%) 0,89
Krople cytoplazmatyczne (%) 10,71

HBA (%) (na podstawie HBA Sperm-Hyluronan Binding Assaym) 55% (norma >80%)
Fragmentacja DNA (wg. SpermFunc DNAf) 27% (norma <25%)

Jak widac ilosc i ruchliwosc sie poprawily; jednak motfologia sie pogorszyla. Do tego za wysoka fragmentacja DNA i fatalny wynik HBA. Nie wiem, czy moja olbrzymia glupota jaka byla impreza 2 dni przed badaniem miala wplyw na wyniki testu.

Nastepnym badaniem bylo USG jader. I tu niespodzianka - hipogonadyzm (N50.9) - objetosc kazdego z jader to ok. 8ml z mikrozwapmnieniami.
Otrzymalem, obok profertilu ktory juz przyjmuje, zalecenie brania L-Carinitine (1000 mg) oraz Apo Pentox 400ST. Lekarz zlecil rowniez badania hormonow, MSOME-6600 oraz posiewy (wszystkie negatywne):

Hormony:
TSH: 2,54 (0,27-4,2)
Estriadol: 140,5 (28-156)
FSH: 7,1 (1,5-12,4)
LH: 9,5 (1,7-8,6)
Prolaktyna: 211 (98-456)
Testosteron: 10,63 (9,9-27,9)

MSOME:
Data 19-04-2019
Badanie MSOME-6600)
Norma P. Vanderzwalmen 2008
Dni abstynencji 6
Objetosc 3,8

Gestosc plemnikow 124 (ml)
Calkowite (?) 471,2(?)

Plemniki ruchliwe 52 mio. / ml
I stopnia) (%) 0%
2 stopnia) (%) 6
3stopnia) (%) 31
4 stopnia) (%) 63

Mam do Pana 3 pytania:
1. Co moze byc przyczyna silnej korelacji pomiedzy wzrostem liczby plemnikow (60->165->470 (jesli mozna porownywac wyniki wg. WHO2010 i MSOME)) oraz spadku morfologii (3,5% -> 1,8% -> 0%)? W ciagu 2 tygodni pomiedzy ostatnimi badaniami zaczalem jesli olbrzymie ilosci warzyw i owocow - wzrost liczby "zolnierzy" oczywiscie mnie cieszy, ale wolalbym komandosow niz slabych rekrutow ;)
2. Czy morfologia moze byc zwiazana z hipogonadyzmem? Czy podwyzszony poziom LH i niski (choc w normie) testosteron moze miec na to wplyw?
3. W Norwegii, gdzie mieszkam, panstwowa sluzba zdrowia "zaczyna" diagnostyke od... insemizacji (3 proby - jesli sie nie powiedzie, dopiero wtedy badania). Czy z obecnymi wynikami insemizacja ma sens?

Pozdrawiam,
Konrad
04.2018 - poczatek staran;

11.2018 - 27 mln/ml / lekko obnizony ruch postepowy (31%) / 3,5% prawidlowej budowy;

poczatek 04.2019 - 55 mln/ml / prawidlowy ruch / 1,8% prawidlowej budowy; HBA - 55%; fragmentacja DNA - 27%; USG - hipogonadyzm o nieznanej p
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Prosba o interpretacje wynikow

Post autor: Jan Wolski »

Witam
Badanie nasienia 2 dni po imprezie ??? - sam już Pan to nazwał.
Hypogonadyzm jest patologią.
Mikrozwapnienia jąder są patologią.
Inseminacja - można spróbować, ale od dzisiaj BEZ imprez !!!
Powodzenia
yesan
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2019 10:17

Re: Prosba o interpretacje wynikow

Post autor: yesan »

Dziekuje bardzo za odpowiedz. Od czasu wynikow MSOME wyeliminowalem alkohol, kawe ograniczylem do 1 filizanki dziennie (z 3-4), zjadam wiecej zieleniny niz krolik oraz kontynuuje branie wszystkich przepisanych tabletek :)

Chcialbym jednak zadac jeszcze pytanie dotyczace wynikow MSOME. Czy plemniki II stopnia (ktorych mam jedynie 6%) sa zdolne do zaplodnienia jajeczka zapewniajace prawidlowy rozwoj & zywy porod? Oczywiscie nie pytam o gwarancje takiej ewentualnosci, a o "mozliwosc" :)

Nieco o tym czytalem i szczerze mowiac jestem nieco zagubiony. Wiem, ze ilosc plemnikow IV stopnia jest silnie skorelowana z fragmentacja DNA;
Jednak czy, przy ewentualnym IVF ICSI plemnik II stopnia moze byc uzyty? Czy musi byc to plemnik I stopnia?

Pozdrawiam,
Konrad
04.2018 - poczatek staran;

11.2018 - 27 mln/ml / lekko obnizony ruch postepowy (31%) / 3,5% prawidlowej budowy;

poczatek 04.2019 - 55 mln/ml / prawidlowy ruch / 1,8% prawidlowej budowy; HBA - 55%; fragmentacja DNA - 27%; USG - hipogonadyzm o nieznanej p
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Prosba o interpretacje wynikow

Post autor: Jan Wolski »

Jest taka opcja
Wytrwałości !
yesan
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2019 10:17

Re: Prosba o interpretacje wynikow

Post autor: yesan »

Dziekuje bardzo za odpowiedzi. Mam do Pana doktora jeszcze jedno, nurtujace mnie pytanie.

Znalazlem bardzo ciekawy artykul z przegladem badan odnosnie stosowania suplementow diety (link ponizej, gdyby Doktor byl zainteresowany szczegolami - artykul w jezyku angielskim).

Artykul ma pozytywny wydzwiek, akcentujac szeroko udokumentowany wplyw sumplementow na poprawe parametrow nasienia oraz, co wazniejsze, wskaznik ciaz; jednak zaskakuja mnie badane ilosci danych substancji w stosunku do przyjmowanych przez mnie w postaci Profertilu, np.

Koenzym Q10 - Profertil: 15 mg; badania: 300 mg,
Witamina E - Profertil: 120 mg; badania: 180 - 1000 mg;
Cynk - Profertil: 40 mg; badnia - 400-5000 (!) mg;
Selen - Profertil: 60 mcg; badania- 200 mcg.


Stad moje pytanie: czy stosowanie dawki wyzszej niz 2 tabletki profertilu na dobe mogloby przyniesc wieksze korzysci - czy raczej zaszkodzic? Roznica ilosciowa jest naprawde olbrzymia...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl ... po=55.0505
04.2018 - poczatek staran;

11.2018 - 27 mln/ml / lekko obnizony ruch postepowy (31%) / 3,5% prawidlowej budowy;

poczatek 04.2019 - 55 mln/ml / prawidlowy ruch / 1,8% prawidlowej budowy; HBA - 55%; fragmentacja DNA - 27%; USG - hipogonadyzm o nieznanej p
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Prosba o interpretacje wynikow

Post autor: Jan Wolski »

Dziękuję za post i zasadne pytania.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć.
Generalnie jest wiedza, co ma znaczenie w spermatogenezie.
Nie wiemy natomiast do końca, czy wysokie dawki mikroelementów i witamin są w odległej perspektywie czasu lepsze od stężeń niższych. Trwa dyskusja badaczy, analizy wielu badań klinicznych i obserwacyjnych.

Najbadziej wiarygodną meta-analizą na ten temat, uznaną w świecie naukowym, jest baza Cochrane.
Wszystkie czołowe preparaty witaminowo-mikroelementowe, mają wlasne badania i udowodnione skuteczności.

Pozdrawiam serdecznie
yesan
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2019 10:17

Re: Prosba o interpretacje wynikow

Post autor: yesan »

Dzien dobry Panie Doktorze,
Niedlugo uzyskam wyniki powtorzonych kompletnych badan nasienia, jednak mam dotatkowe pytanie na podstawie nowych faktow ktore odkrylem.

Przeszlismy z zona 1 probe insemizacji: 3 dojrzale jajeczka; wedlug wynikow w Norwegii - 120 mln plemnikow na mililitr, 15 milionow uzytych do insemizacji z ruchem "3 i 4" - wedlug pani doktor moje wyniki sa znacznie lepsze niz srednia skandynawska, i porownala mnie do "Araba" co najwidoczniej oznacza bardzo dobre wyniki. Niestety, zona dostala okresu juz po 23 dniach cyklu.

Stad pytanie: jak to jest mozliwe, ze przy mojej izolowanej teratozospermii ilosc i ruchliwosc sa tak dobre?
Czy na sama morfologie moga miec wplyw zaskakujaco slabe wyniki HDL (tylko 0,8 mmol/L - przy normie >1,0, powtorzone 2 krotnie)? Chce zaznaczyc, ze uprawiam sport, nie pije i nie pale, zjadam srednio ok. 700 gram warzyw i owocow dziennie, zero fast foodow itp. Moje wyniki HDL sa 2x gorsze niz mojego otylego kolegi z pracy codziennie spozywajacego slodycze.
Znalazlem informacje, ze HDL pelni wazna funkcje w scianach komorkowych ssakow (w tym, oczywiscie, plemnikow) oraz w komorkach Sertolego. Na "prosta logike" wydaje mi sie, ze niskie stezenie HDL moze miec wplyw na koncowy proces spermatogenezy i prowadzic do slabych wynikow MSOME (wakuole - z tego co pamietam, przepuszczalnosc sciany ma znaczenie w usuwaniu cytoplazmy). Czy moje przypuszczenia moga byc prawdziwe?
04.2018 - poczatek staran;

11.2018 - 27 mln/ml / lekko obnizony ruch postepowy (31%) / 3,5% prawidlowej budowy;

poczatek 04.2019 - 55 mln/ml / prawidlowy ruch / 1,8% prawidlowej budowy; HBA - 55%; fragmentacja DNA - 27%; USG - hipogonadyzm o nieznanej p
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Prosba o interpretacje wynikow

Post autor: Jan Wolski »

Witam
Generalnie , nie ma jednoznacznej korelacji pomiędzy składowymi nasienia.
W sytuacji niepowodzeń w rozrodzie i bez postępu w terapii poprawiającej jakość nasienia, realnym rozwiązaniem wydaje się zapłodnienie pozaustrojowe.

-- 03 wrz 2019 20:39 --

Witam
Generalnie , nie ma jednoznacznej korelacji pomiędzy składowymi nasienia.
W sytuacji niepowodzeń w rozrodzie i bez postępu w terapii poprawiającej jakość nasienia, realnym rozwiązaniem wydaje się zapłodnienie pozaustrojowe.
yesan
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2019 10:17

Re: Prosba o interpretacje wynikow

Post autor: yesan »

Dzień dobry Panie Doktorze,
Po długim czasie znowu do Pana piszę.

Po niezwykle nieprzyjemnym zderzeniu z duńską publiczną służbą zdrowia (gdzie się przeprowadziliśmy) i długim oczekiwaniu na leczenie - postanowiliśmy spróbować zapłodnienia pozaustrojowego prywatnie (choć na miejscu - wcześniej wykonaliśmy badania kariotypu w Polsce - prawidłowe). Przebieg:
- 6 dojrzałych komórek jajowych;
- 3 użyte do standardowego IVF - żadne (!) nie zostało zapłodnione;
- 3 użyte do ICSI - 1 nie zostało zapłodnione; 1 przeszło do podziałów - jednak z wysoką fragmentacją; 1 przekształciło się w bardzo ładny 2 dniowy embrion (4 symetryczne komórki, brak fragmentacji) który został przeniesiony do mojej żony.

Niestety, ciąży brak.
Moje pytanie jest takie - czy powinniśmy kontynuować z ICSI (mamy kontrakt na 3 próby)? Znalazłem badania wskazujące, że moja wysoka liczba wakuol może mieć negatywny wpływ na tą technikę. Niestety, w Danii nikt nigdzie nie oferuje IMSI; o MSOME wielu lekarzy nawet nie słyszało. Podejrzewam, że standardowe IVF odpada ze względu na brak zapłodnienia wspomnianych 3 jajeczek...

Pozdrawiam,
Konrad
04.2018 - poczatek staran;

11.2018 - 27 mln/ml / lekko obnizony ruch postepowy (31%) / 3,5% prawidlowej budowy;

poczatek 04.2019 - 55 mln/ml / prawidlowy ruch / 1,8% prawidlowej budowy; HBA - 55%; fragmentacja DNA - 27%; USG - hipogonadyzm o nieznanej p
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Prosba o interpretacje wynikow

Post autor: Jan Wolski »

WITAM
Wskazania do kolejnego IVF
yesan
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2019 10:17

Prosba o interpretacje wynikow

Post autor: yesan »

Dzień dobry Panie Doktorze,
Podeszlismy do nowego IVF ICSI - cykl krotki, nieco wyzsza dawka lekow.
9 jajeczek -> 6 dojrzalych -> 4 zaplodnione -> 3 ulegly dalszym podzialom:
1) Brak fragmentacji, w 3 dniu rozwoju 6 komorek - transfer, niestety brak ciazy;
2) Brak fragmentacji, w 3 dniu rozwoju 6 komorek - zatrzymalo sie w rozwoju w stadium moruli;
3) Wysoka fragmentacja (20-50%) w 3 dniu rozwoju - przetrwalo do dnia 5 i uformowalo blastocyst niskiej jakosci (nienadajacy sie do mrozenia).

Takze mamy za soba juz 2 nieudane IVF-ICSI.
Moje pytanie: czy mozna cos wyczytac z "liczb" ktore uzyskujemy? Martwi mnie ciagly brak zarodka nadajacego sie do mrozenia; coraz gorzej znosimy cala sytuacje psychicznie i chcielibysmy podjac najlepsze mozliwe decyzje...

Pozdrawiam,
Konrad
Ostatnio zmieniony 20 lip 2020 09:38 przez yesan, łącznie zmieniany 1 raz.
04.2018 - poczatek staran;

11.2018 - 27 mln/ml / lekko obnizony ruch postepowy (31%) / 3,5% prawidlowej budowy;

poczatek 04.2019 - 55 mln/ml / prawidlowy ruch / 1,8% prawidlowej budowy; HBA - 55%; fragmentacja DNA - 27%; USG - hipogonadyzm o nieznanej p
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Prosba o interpretacje wynikow

Post autor: Jan Wolski »

Teraz jest moment na wykonanie u Państwa rozszerzonych badań genetycznych
yesan
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2019 10:17

Prosba o interpretacje wynikow

Post autor: yesan »

Jan Wolski pisze: 02 sie 2020 21:13 Teraz jest moment na wykonanie u Państwa rozszerzonych badań genetycznych
Bardzo dziekuje za odpowiedz; jakie konkretnie badania ma Pan Doktor na mysli? Z genetyki mielismy badanie kariotypu (prawidlowe); ponad tym wiem jedynie o mikrodelecjach w chromosomie Y, ale, z tego co zrozumialem, moje wyniki nasienia nie wskazuja na mozliwe problemy w tej materii (moja ilosc plemnikow 25 - 50 mln/ml).
04.2018 - poczatek staran;

11.2018 - 27 mln/ml / lekko obnizony ruch postepowy (31%) / 3,5% prawidlowej budowy;

poczatek 04.2019 - 55 mln/ml / prawidlowy ruch / 1,8% prawidlowej budowy; HBA - 55%; fragmentacja DNA - 27%; USG - hipogonadyzm o nieznanej p
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Prosba o interpretacje wynikow

Post autor: Jan Wolski »

Odsyłam do genetyka klinicznego - to jest ekspert od rozszerzonych badań genetycznych
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”