6-7 tydzień ciąży / brak tętna / pytanie o łyżeczkowanie

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
marysia.p
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2018 09:52

6-7 tydzień ciąży / brak tętna / pytanie o łyżeczkowanie

Post autor: marysia.p »

Dzień dobry,
20 lutego miałam ostatnią miesiączkę.
22 marca zrobiłam test beta-hcg z wynikiem 173,47 mIU/ml.
Ponieważ 27 marca zaczęłam plamić, 28 marca ponowiłam betę - z wynikiem 2.218 mI U/ml. Udałam się też do lekarza, który zrobił usg i potwierdził, że jestem w ciąży, nie znajdując jednocześnie powodu plamienia.
Ponieważ 3 kwietnia zaczęłam poważnie krwawić, 4 kwietnia (6 tydzień ciąży) zrobiłam ponownie bętę (8.906 mI U/ml) i udałam się na wizytę. Okazało się, że mam krwiaka, który jest powodem krwawienia. Prawdziwym problemem okazał się natomiast brak tętna, w związku z czym lekarz stwierdził, że ciąża rozwija się nieprawidłowo oraz że w ciągu tygodnia powinnam dostać krwawienia. 8 kwietnia mocno krwawiłam, zaś dziś (10 kwietnia / 7 tydzień ciąży) ponownie miałam zrobione usg, z którego wynika, że mam w macicy dwa duże skrzepy oraz głęboko osadzoną ciążę. Lekarz zasugerował łyżeczkowanie.

Kiedy właściwie powinno się badać tętno płodu? Czy 6-7 tydzień ciąży to właściwy moment by jednoznacznie stwierdzić brak tętna oraz że płód nie rozwija się prawidłowo?

Czy powinnam już się zdecydować na zabieg łyżeczkowania czy lepiej poczekać? A jeżeli mam czekać to jak długo? Do 10 tygodnia?

Będę wdzięczna za odpowiedź.
Wzruszeniem szkli się wzrok.

Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15811
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: 6-7 tydzień ciąży / brak tętna / pytanie o łyżeczkowanie

Post autor: Jan Domitrz »

Moim zdaniem można spokojnie poczekać nawet jeszcze dwa tygodnie lub wyindukowac poronienie lekami łyżeczkowanie nie jest dobrym pomysłem w takiej sytuacji Z poważaniem Jd

marysia.p
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2018 09:52

Re: 6-7 tydzień ciąży / brak tętna / pytanie o łyżeczkowanie

Post autor: marysia.p »

Dziękuję za odpowiedź.
Wzruszeniem szkli się wzrok.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”