Prośba o ocenę sytuacji

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Emka1983
Posty: 5
Rejestracja: 03 sty 2019 11:10

Prośba o ocenę sytuacji

Post autor: Emka1983 »

Witam,
od ponad roku staramy się z mężem o dziecko. Do tej pory bezskutecznie.
Ja mam już dziecko z poprzedniego związku, mąż dzieci nie posiada. Pierwsza ciąża była ciążą nieplanowaną.
Od zawsze występowały u mnie problemy z nieregularnym cyklem - długość cyklu nawet 60 dni. Tabletki antykoncepcyjne zaczęłam stosować po urodzeniu dziecka - poród maj 2008 r. Wcześniej nie stosowałam nigdy antykoncepcji hormonalnej. Z kilkoma krótkimi przerwami brałam ją prawie 10 lat.
W marcu zeszłego roku odstawiłam tabletki i zaczęłam przyjmować Duphaston - od 16 do 25 dnia cyklu 2x1.
Pod koniec roku 2018 moja Pani Doktor zleciła badanie nasienia u męża. Wyniki ocenione zostały jako dobre zarówno przez Panią Doktor, jak i tutaj na Forum przez Eksperta. Poniżej raz jeszcze wyniki męża:
Czas abstynencji: 2 dni
Posiew ujemny 
Testosteron: 3.940 
Przeciwciała IgG 32%, IgA 7%
Chlamydia - ujemny

Badanie ogólne 
Upłynnienie: 20 minut 
pH 7,8 
Objętość 2 ml 
Konsystencja: prawidłowa 
Aglutynacja 10% 
Liczba leukocytów: 0.05x10 do 6 potęgi 
Liczba plemników: 82.5 
Liczba plemników w ejakulacie: 165 
Ruchliwość typ a 30%, typ b 20%, typ c 20%, nieruchome 30% 
Żywotność: 76% 

Speriogram 
Prawidłowa budowa 18% 
Z kropka cytoplazmatyczna 0% 
Patologiczna budowa 82% 
Amorficzna główka 52% 
Okrągła główka 4% 
Wydłużona główka 3% 
Podwójna główka 1% 
Małe główki 7% 
Duże główki 2% 
Wakuole w główce 3% 
Zmiany w okolicy wstawki 7% 
Zmiany w dalszej części witki 3%. 

Mimo przeciwciał parametry nasienia zostały ocenione jako dobre. Ilość i żywotność plemników podobno mają rekompensować występowanie przeciwciał.

Ja także robiłam badania. Oto moje wyniki:
TSH - 1,630
Progesteron - 5,96
Prolaktyna - 17,16

W chwili obecnej jestem w czwartym cyklu z Clostylbegyt.
W dwóch pierwszych brałam 1tabletkę od 5 do 9 dnia cyklu + Duphaston bez zmian 2x1 od 16 do 25 dnia cyklu. W drugim cyklu udałam się na USG w celu monitoringu owulacji. To był 15 dzień cyklu i nie było żadnego pęcherzyka. Wcześniej przed Clostylbegyt na USG raz widać było pęcherzyki ale nie było pęcherzyka dominującego, kolejnym razem był ślad po pękniętym pęcherzyku.
W trzecim cyklu z Clostylbegyt - już w zwiększonej dawce bo 2x1 tabletce od 5 do 9 dnia cyklu - w 15 dniu pęcherzyk był - ponad 20mm, oceniony przez Panią Doktor jako taki, który lada moment pęknie. Mimo współżycia 3 dni pod rząd od dnia usg ciąży brak.
Moje cykle przy Duphaston trwały na początku 30-31 dni. Ostatnio zaczęło się to zmieniać - był cykl 32 dniowy ale i 26 dniowy.
W obecnym, czwartym cyklu z Clostylbegyt, oprócz Clostylbegyt w dawce 2x1, mam też przyjmować od 5 do 25 dnia 1 tabletkę Estrofem. Dodatkowo biorę juz drugi cykl Diostinex w dawce: 1/2 tabletki 2x w tygodniu. To po to aby obniżyć poziom prolaktyny, która u mnie niby w normie ale podobno najkorzystniej do zachodzenia w ciążę jak jest w okolicach 12.
Współżyjemy regularnie co kilka dni, w okresie około owulacyjnym codziennie.
Na ten moment żadnych innych badań oprócz tych wymienionych przeze mnie wyżej ani ja, ani mąż nie robiliśmy.
Niby nie jest źle a jednak ciąży brak.
Ja - 36 lat
Mąż - 37 lat
Co powinniśmy dalej robić ? Dalsza diagnostyka ? Jeżeli tak, to co ? Czy z naszymi wynikami mamy szansę na ciążę "naturalną" ? Proszę o ocenę naszej sytuacji. Dziękuję.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: Prośba o ocenę sytuacji

Post autor: Jan Domitrz »

Przyjmowanie dostinexu moja się kompletnie z jakimkolwiek sensem. Podobnie jak estrofemu Przyjmowanie clostybegytu jesli była potwierdzona owulacja należało by ew kontynuować przez kilak miesięcy bez monitorowania i pózniej ew zmienić sposób postępowania Z poważaniem JD
Emka1983
Posty: 5
Rejestracja: 03 sty 2019 11:10

Re: Prośba o ocenę sytuacji

Post autor: Emka1983 »

Panie Doktorze,
a jak długo jeszcze zalecałaby Pan kontynuowanie Clostylbegyt ? Dwa najbliższe cykle czyli piąty i szósty z rzędu, mam rozpisane w dawce 3x1.
A ta zmiana postępowania w razie niepowodzenia z Clostylbegyt, to na czym miałaby polegać ? Inny, kolejny lek ? Dziękuję.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: Prośba o ocenę sytuacji

Post autor: Jan Domitrz »

stymuacja tak 6 cykli i brak ciąży to wystarczy dalej pewnie trzeba rozważać IUI Z poważaniem JD
Emka1983
Posty: 5
Rejestracja: 03 sty 2019 11:10

Re: Prośba o ocenę sytuacji

Post autor: Emka1983 »

Więc zostały jeszcze dwa cykle bo teraz jestem w trakcie czwartego.

Mam jeszcze jedno pytanie do Pana Doktora - na podstawie informacji o naszej sytuacji i naszych wyników czy jest Pan w stanie powiedzieć jaka może być przyczyna niepowodzenia w staraniach ? Czy do tego potrzebne by były jakieś dodatkowe badania ? Dziękuję i pozdrawiam.


Dziękuję bardzo za opinie. Pozdrawiam
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: Prośba o ocenę sytuacji

Post autor: Jan Domitrz »

Odpowiem przewrotnie diagnostyka w niepłodności nie ma na celu ustalenie przyczyny a raczej wskazanie jakie metody leczenia można zastosować np nie ma sensu robić IUI jesli są niedrożne jajowody Z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”