Prośba o interpretację seminogramu i USG jąder

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
pemaq
Posty: 2
Rejestracja: 10 sty 2019 12:42

Prośba o interpretację seminogramu i USG jąder

Post autor: pemaq »

Dzień dobry
Mam pytanie dotyczące moich wyników. Z żoną staramy się od dziecko od dłuższego czasu. Ma ona bardzo nieregularne miesiączki i leczy się u endokrynologa, ja jednak też postanowiłem się przebadać, zrobiłem badanie nasienia i USG. Wynik był niepokojący.
Bardzo proszę o rzucenie oka na wyniki i odpowiedź czy żona może zajść w ciąże z takimi moimi wynikami w naturalny sposób, czy trzeba rozpocząć jakieś leczenie. Ogólnie jaka będzie w mojej sytuacji najlepsza ścieżka postępowania.

Wyniki badania nasienia:
Uwagi: Poza normą: koncentracja i całkowita liczba plemników. Pozostałe parametry w normie. ROZPOZNANIE: Oligozoospermia
(na końcu tego posta wkleję wyniki szczegółowe)

Po zobaczeniu wyników udałem się do urologa, który niestety nie przedyskutował ze mną wyników (bo mój pakiet w prywatnej placówce nie ma porad o płodności..!). Skierował mnie jednak na USG jąder, ponieważ jako dziecko w wieku 4-5 lat miałem wodniaka jądra i operację lewego jądra, które "uciekało".
Oto wynik USG:

Kod: Zaznacz cały

Oba jądra w worku mosznowym. Jądro prawe prawidłowej wielkości, o wym. ok. 55x31x27mm, normoechogeniczne, bez wyodrębniających się zmian ogniskowych, o prawidłowym unaczynieniu w obrazowaniu PD. Jądro lewe mniejsze o wym. ok. 38x21x20mm, w całości o nieco niejednorodnym, obniżonym echogramie, bez jednoznacznie wyodrębniających się zmian ogniskowych, o obniżonym przepływie w obrazowaniu PD - wskazana okresowa kontrola.
Międzyosłonkowo po stronie lewej fizjologiczna ilość płynu, po stronie prawej dyskretnie więcej.
Najądrze lewe w normie; w prawym pojedyncze torbiele o śr. do 3 mm.
Naczynia powrózków nasiennych obustronnie poszerzone - nieco bardziej po stronie lewej do ok. 3,9mm - podejrzenie żylaków. Naczynia wokół jądra lewego poszerzone do ok. 3mm.
A to wyniki szczegółowe badania nasienia:

Kod: Zaznacz cały

DANE FIZYKO-CHEMICZNE

Objętość: 5,3 ml
Aglutynacja: brak
Upłynnienie [min]: 45 min.
Kolor: blado-słomkowy
Lepkość: w normie
pH: 7,5
Liczba komórek okrągłych: 4,6 x10^6 /mL
w tym liczba leukocytów: 0,8 x10^6 /mL

OCENA KONCENTRACJI
Koncentracja: 4,6 x10^6 /mL
Całkowita liczba w ejakulacie: 24,7 x10^6 /mL

ŻYWOTNOŚĆ (test eozyna-nigrozyna): 64 (≥58%)

OCENA RUCHLIWOŚCI - Klasyfikacja WHO
Ruch postępowy (typ a+b): 122 (53%)
Ruch niepostępowy (typ c): 25 (11%)
Nieruchome (typ d): 83 (36%)

(tabelki szczegółowej z ruchliwością nie wklejam by nie zaśmiecać posta, mogę ją oczywiście dokleić jeśli zajdzie potrzeba)

OCENA MORFOLOGII - wg WHO - klasyfikacja ogólna
Plemniki prawidłowe: 4 (4%)
Plemniki nieprawidłowe: 96 (96%)
Wady główki: 86 (86%)
Wady wstawki: 63 (63%)
Wady witki: 10 (10%)
Krople cytoplazmatyczne: 1 (1%)

(żeby nie zaśmiecać posta nie wklejałem tabelek: Nieprawidłowości złożone, Klasyfikacja szczegółowa, Mierzone parametry - mogę w je razie potrzeby wkleić)
Na koniec pytanie ekstra. Czy rower, godzinka dziennie to w mojej sytuacji coś czego powinienem unikać? Trochę mi na tym zależy, ale w razie czego się poświęcę... I czy raz w tygodniu sauna bez ekstremalnego przegrzewania się to również niepożądana czynność?
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Prośba o interpretację seminogramu i USG jąder

Post autor: Jan Wolski »

Witam!
Niestety, parametry nasienia są ISTOTNIE obniżone w zakresie koncentracji.
W USG sugestia obustronnych żylaków powrózka nasiennego.
Procedura postępowania jest ustalona wg wytycznych andrologicznych i urologicznych - staranna diagnostyka, po wynikach do zaplanowania leczenie, także z opcją operacji.
Rower, sauna - nie są zalecane w takiej sytuacji klinicznej.
Pzdr
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Prośba o interpretację seminogramu i USG jąder

Post autor: Jan Wolski »

Witam!
Niestety, parametry nasienia są ISTOTNIE obniżone w zakresie koncentracji.
W USG sugestia obustronnych żylaków powrózka nasiennego.
Procedura postępowania jest ustalona wg wytycznych andrologicznych i urologicznych - staranna diagnostyka, po wynikach do zaplanowania leczenie, także z opcją operacji.
Rower, sauna - nie są zalecane w takiej sytuacji klinicznej.
Pzdr
pemaq
Posty: 2
Rejestracja: 10 sty 2019 12:42

Re: Prośba o interpretację seminogramu i USG jąder

Post autor: pemaq »

dziękuję za pomoc. udałem się do lekarza i za miesiąc miałem powtórzyć seminogram i zrobić dodatkowo badania: chromatyna, hba, posiew, mar iga. Miesiąc wypada jakoś teraz, niestety tydzień temu przez 2 dni nieco bolało mnie lekko gardło, miałem przez kilka dni katar. Nic wielkiego, mogłem normalnie chodzić do pracy, nie brałem antybiotyków ani żadnych leków, ale podobno w tej sytuacji nie zaleca się robić badań. Kiedy mógłbym je zatem wykonać aby wyniki były miarodajne?
Dziękuję i pozdrawiam
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Prośba o interpretację seminogramu i USG jąder

Post autor: Jan Wolski »

Witam
Formalnie , jeśli nie było gorączki > 38 stopni, warto odczekać miesiąc.
Pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”