Proszę o pomoc w interpretacji

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
Paweł87
Posty: 6
Rejestracja: 11 lip 2018 21:34

Proszę o pomoc w interpretacji

Post autor: Paweł87 »

Witam. Przedstawię może swoje dotychczasowe badania zrobione na przestrzeni roku.

Pierwsze badanie:

Czas abstynencji 4 dni
Objętość 4 ml
Ph 8.2
Koncentracja 10mln/ml
Całkowita ilość plemników 40mln
Ruchliwość 30%
Ruchliwość nieprogresywna 40%
Nie ruchome 30%

Drugie badanie po 3 miesiącach stosowania clostylbegyt [0.5 tabl/dz]

Abstynencja 5 dni
Objętość 5,3 ml.
Koncentracja 13 mln/ml
Całkowita ilość plemników 68.9mln
Ruchliwość całkowita 54%
Ruchliwość progresywna 47%

Dodatkowo przy okazji zrobiony tego badania zrobiony test HBA

- odsetek ruchliwych plemników związanych z hialuronianem - 71 %
- odsetek ruchliwych plemników niezwiązanych z hialuronianem - 29%

Przy tym samym badaniu zrobiony także test scd chromatyny plemnikowej:

- Niezdefragmentowane 91%
- Zdefragmentowane 9%
Indeks SDF - 9%

I Teraz trzecie badanie po 8 miesiącach od poprzedniego [zażywanie przez 6 miesięcy profertil 2x1 tabl i przez 2.5 miesiąca clostylbegyt 0.5 tabl/dzien]

Abstynencja 4 dni
Objętość 3.1 ml
Ph 7.8
Koncentracja 11.3 mln/ml
Całkowota ilość plemników 35 mln
Ruch szybki i postępujący 40%
Brak ruchu 50%
Plemniki o prawidłowej budowie 19%
Uszkodzone główki 72%
Uszkodzone wstawki 7%
Uszkodzone witki 2 %
Ilość martwych plemników 32%


Badanie 1 i 3 robione w szpitalnym labolatorium.
Zaś badanie 2, hba i scd robione w klinice niepłodności.
Niestety nie mam możliwości każdego badania wykonywać w klinice gdyż kilometry dzielą :/

Powiem szczerze że trochę się załamałem ostatnimi wynikami. Jeszcze na drugim badaniu widać jako taką poprawę w stosunku do pierwszych wyników to niestety ostatnie są o wiele słabsze.

Szczerze spodziewałem się trochę lepszych , kuracja profertilem która nie należy do tanich.

Czy Pan doktor mógłby wyrazić swoją opinię na temat tych badań? Czy pogarszająca się sytuacja jest zła? Jakie są szanse na naturalną ciążę?

Co trzeba by zrobić żeby to wszystko poprawić.

Dodam jeszcze że żona ma stwierdzone PCOS, stymulacja clostylbegytem bez sukcesu. Teraz bedziemy podchodzili do stymulacji gonadtropinami, czy warto podchodzić do tego z takim nasieniem? Bo są tylko 3 refundacje na takie leczenie i może lepiej zaczekać?

Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie.
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Proszę o pomoc w interpretacji

Post autor: Jan Wolski »

Ponieważ obniżony potencjał płodności jest po obu stronach pary, sugeruję rozważenie inseminacji. W razie niepowodzeń - IVF.
Powodzenia.
Paweł87
Posty: 6
Rejestracja: 11 lip 2018 21:34

Re: Proszę o pomoc w interpretacji

Post autor: Paweł87 »

A czy jest możliwość , że urolog na usg w pozycji leżącej nie zauważył żylaków powrózka? Bo byłem u urologa w swoim mieście i na usg on stwierdził że wszystko jest ok. Ja jednak w pozycji stojącej pod lewym jądrem wyczuwam taką jakby narośl, zgrubienie, plątanine żyłek, tak jakby jakis worek odchodzacy od jądra - ciężko to opisac, tak że jest ona bardzo dobrze wyczuwalna, ale tylko w pozycji stojącej , bo w pozycji leżącej już się jej nie wyczuwa. Lekarz stwierdził że ot taka moja budowa... Przyjąłem taką odpowiedź do wiadomości, ale szczerze nie rozwiało to moich wątpliwości co do tego, czy aby na pewno jest wszystko w porządku.
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Proszę o pomoc w interpretacji

Post autor: Jan Wolski »

Każde wątpliwości rozwiewa się wykonując badania, oznaczenia etc w innym ośrodku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”