Bolesne twardnienie macicy w ciaży

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
Amela12
Posty: 37
Rejestracja: 28 paź 2012 19:16

Bolesne twardnienie macicy w ciaży

Post autor: Amela12 »

Doktorze jestem w 28 tygodniu ciąży po ivf, od początku było wszystko ok, dodam jestem posiadaczką endometriozy 4 stopnia (dużo zrostów,torbieli i ognisk endo w miednicy mniejszej). Od 20 tygodnia twardnieje mi brzuch, na kilkanaście sekund i puszcza. Lekarz prowadzący ciąże uspakajał mnie że to normalne, że macica ćwiczy. Od jakiegoś tygodnia zaczęło się robić to bolesne, czasem aż tak że nie mogę się podnieść, ruszyć czy zmienić pozycji...przechodzi również po kilkunastu sekundach. Martwi mnie ta sytuacja gdyż dzieje się to nawet w nocy, w spoczynku, ból wybudza mnie ze snu...U lekarza byłam 2 tyg temu i było wszystko OK, szyjka 3,3cm . Pierwsze dziecko urodziłam w 36 tygodniu i nie pamiętam żeby to twardnienie brzucha było aż tak bolesne. Czy to może być spowodowane endometriozą, a mianowicie faktem że macicę mam w masywnych zrostach? Czy jest się czym martwić?
dziękuję za odpowiedź
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Bolesne twardnienie macicy w ciaży

Post autor: Tomasz Zbroch »

Jak najbardziej może to mieć wpływ. Jezeli nie wpływa to na dł szyjki macicy można tylko dla Pani komfortu zastosować leki spasmolityczne.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”