3 puste pęcherzyki z rzędu

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Magda1987
Posty: 3
Rejestracja: 09 kwie 2018 03:35

3 puste pęcherzyki z rzędu

Post autor: Magda1987 »

Witam serdecznie,
jestem po 3 poronieniach - każda ciąża 7-8 tydzień (poronienia zaczynały się samoistnie, pierwsze skończyło się łyżeczkowaniem), w każdej ciąży stwierdzony pusty pęcherzyk ciążowy. Jestem po 30-stce, na dniach będę mieć pierwsze badania genetyczne, więc na wyniki jeszcze poczekam. Na nic konkretnego nie choruję poza tym, że jak tylko zajdę w ciążę zaczynają się u mnie koszmarne bóle zębów po jednej stronie twarzy (skala bólu 10/10, jest to ból ciągły w całej połowie twarzy), od razu stawiam się u dentysty i tym sposobem wyrwano mi już jednego zęba, kilka zatruto i leczono kanałowo. Ogólnie zęby wcale nie były chore ale powodowały tak okropne bóle, że byłam gotowa je wyrywać po kolei samodzielnie dlatego dentyści je umartwiali (konsultowałam się u wielu dentystów). Po każdym poronieniu ból zębów mija jak ręką odjął, z dnia na dzień. Za każdym razem zanim wychodził mi pozytywny wynik testu ciążowego zażywałam ketonal 100 (1-2 razy dziennie przez ok 2 tygodnie). Wydaje mi się dość prawdopodobne, że to może być powodem, że dziecko się nie rozwija, aczkolwiek ani mój ginekolog ani dentysta nigdy nie słyszał o takim objawie ciąży jak koszmarne bóle zębów (dodam, że żaden inny lek nie był w stanie zahamować bólu). Po tym jak dowiadywałam się że jestem już w ciąży przestawałam brać ketonal i wtedy musiały właśnie już następować drastyczne działania w kierunku zębów bo jedyne co byłam w stanie robić to wyć z bólu bez leków.
Pomijając fakt zębów - wszędzie znajduję informacje, że kobietom trafia się puste jajo zwykle 1 raz w życiu... Po dwóch poronieniach słyszałam że to przypadek, teraz po trzecim jestem już załamana.

Czy trafił się Panu przypadek osoby z 3 pustymi pęcherzykami ciążowymi z rzędu? O co może chodzić z tymi zębami (jak tak dalej pójdzie to skończę ze sztuczną szczęką)? Czy to ketonal spowodował zatrzymanie rozwoju zarodka zanim go w ogóle ujrzeliśmy na usg?

Pozdrawiam i będę wdzięczna za odpowiedź,
Magda
Magda1987
Posty: 3
Rejestracja: 09 kwie 2018 03:35

Re: 3 puste pęcherzyki z rzędu

Post autor: Magda1987 »

Z badań wyszły dwie nieprawidłowe mutacje MTFR oraz nieprawidłowe pai-1 (układy heterozygotyczne). Zupełnie nie wiem co z tym "fantem" zrobić :(
Magda1987
Posty: 3
Rejestracja: 09 kwie 2018 03:35

Re: 3 puste pęcherzyki z rzędu

Post autor: Magda1987 »

Ostateczne wyniki:
kariotyp mój: prawidłowy. W 4 z 30 analizowanych komórek obecny rzadki wariant polimorficzny chromosomu 16 - miejsce łamliwe.

kariotyp męża: prawidłowy. W kariotypie rzadki wariant polimorficzny chromosomu 9 z powiększonym regionem heterochromatynowym ramion długich bez wpływu na fenotyp.

Czy mogę liczyć na odpowiedź Pana Doktora lub interpretację? Byłabym bardzo wdzięczna...
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: 3 puste pęcherzyki z rzędu

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Wyniki kariotypu proszę omówić podczas konsultacji genetycznej. Ostateczną metodą diagnostyczną będzie diagnostyka przedimplantacyjna.

Przykro mi, ale trudno mi doradzić w kwestii bólów zębów w ciąży. W literaturze nie znalazłem opisu podobnej sytuacji, myślę, że warto to skonsultować w referencyjnym ośrodku stomatologicznym ? klinice uniwersyteckiej w porozumieniu ze specjalistami chorób dziąseł.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”