Czy mogę w Polsce adoptować swoją dziewczynę?

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Zablokowany
Lorefin
Posty: 1
Rejestracja: 01 lut 2018 20:51

Czy mogę w Polsce adoptować swoją dziewczynę?

Post autor: Lorefin »

Witam,

Moja dziewczyna ma 16 lat i jest z domu dziecka. Czy może sobie u mnie zamieszkać? Mam własne mieszkanie, tzn. wynajmowane, ale płacę za całość a mieszkam w nim sam, więc mam dużo miejsca i przestrzeni dla nowej osoby. Tzn. chce zaznaczyć, że mam stabilną pracę i odpowiednie zarobki żeby ją utrzymać i dać jej swój kącik. Umowę wynajmu mam podpisaną na cały rok, dogadujemy się z właścicielem dobrze, więc raczej nie ma zagrożenia, że mnie "wyrzuci".

Bardzo nie lubi domu dziecka, więc raczej nie chciałaby tam mieszkać jeszcze dwa lata do 18-stki.

Albo może sobie tak po prostu spakować się, wyjść i powiedzieć, że ma gdzie mieszkać i żyć sobie u mnie? Czy dom dziecka jest jak więzienie, że musisz tu mieszkać i koniec, nie wolno ci gdzie indziej. Bo niewiem jak oni to rozpatrzają, nie chce być jej tatusiem tylko normalnie się ożenić potem itp itd., wiec napewno różni się to od normalnej adopcji xD No ale dwa lata siedzenia tam, w miejscu którego bardzo nie lubi, a dwa lata spędzenia w swoim ciepłym domu to chyba olbrzymia życiowa różnica, więc chciałbym żeby jak najszybciej stamtąd wyszła i chciałbym już z nią teraz zamieszkać. Albo dałoby się jakoś z domem dziecka dogadać, że niby by byłą oficjalnie zarejestrowana tam, a po prostu żyła by sobie u mnie? Co się stanie jak nie będzie wracać na noc bo będzie spać u mnie?
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy mogę w Polsce adoptować swoją dziewczynę?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowny Panie,
nie jest to możliwe. Nikt panu nie da kwalifikacji a i po co, bo Polska to nie USA, i nie można potem ożenić się z adoptowaną córką. Lepiej wystąpić do Sądu o wyrażenie zgody na zawarcie związku małżeńskiego (co było praktykowane przez lata w 70. i 80. latach), ale potrzebny jest wniosek jej opiekuna prawnego (kto nim jest?). Nie zmienia to jednak faktu, że instytucje będą się bacznie przyglądać, czy nie doszło do naruszenia prawa - tj.obcowania z osobą poniżej 15 r. ż. Do jej 18 r.żnie zostało dużo czasu, możne po prostu warto poczekać ? Pozdrawiam, D.Dominik
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”