Uznanie ojcostwa

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Zablokowany
Zabor1983
Posty: 1
Rejestracja: 27 maja 2017 10:14

Uznanie ojcostwa

Post autor: Zabor1983 »

Witam. Jestem w zwiazku malzenskim od 10 lat ale spodziewam sie dziecka z obca kobieta. Oczywiscie uznaje ojcostwo problem tylko w tym ze kobieta ta nie chce tego dziecka. Co powinienem zrobic prawnie bym sam mogl wychowac dziecko z zona? Czytalem ze powinienem pozbawic praw rodzicielskich matke dziecka ale obawiam sie ze moze tak byc, ze po najtrudniejszym okresie matka biologiczna moze starac sie o przywrócenie praw. Chcialbym sie dowiedziec czy mozna tego uniknac i czy moja zona moze przysposobic moje dziecko z obca kobieta. Czy w przypadku ze to ja z zona bedziemy wychowywac dziecko nalezy nam sie urlop wychowawczy i np 500+. Dziekuje za odpowiedz
Zabor1983
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Uznanie ojcostwa

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowny Panie,
najlepiej, aby matka dziecka dobrowolnie wyraziła przed sądem zgodę na adopcję dziecka. Pozbawianie jej praw będzie długo trwało, a a tym czasie ona może zmienić zdanie. Jeżeli ona wyrazi zgodę na adopcję, będzie Pan jedynym opiekunem prawnym dziecka a pana żona będzie mogła wystąpić o przysposobienie. Wszelkie świadczenia z tytułu opieki i macierzyństwa będziecie otrzymywać jako rodzina.Pozdrawiam, D.Dominik
Tojam
Posty: 68
Rejestracja: 11 lis 2017 19:59

Re: Uznanie ojcostwa

Post autor: Tojam »

Czy to prawda, że jak kobieta dobrowolnie zrzeka się praw rodzicielskich do dziecka, a ojciec chce je wychować, to bada się predyspozycje do bycia rodzicem (jak przy adopcji) i czy później może skutecznie wystąpić o przywrócenie jej praw rodzicielskich i odzyskać opiekę nad dzieckiem?
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Uznanie ojcostwa

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
adopcja dziecka po tzw. zrzeczeniu jest nieodwracalna, więc nie ma takiej możliwości, aby przywrócić matce coś, z czego sama zrezygnowała. Dziecko już będzie wychowywane przez kogoś w adopcji. Co do ojca, to prośże o konkrety dot, sytuacji, z tego jednego zdania niewiele rozumiem (najlepiej opis sytuacji).
Pozdrawiam, D.Dominik
Tojam
Posty: 68
Rejestracja: 11 lis 2017 19:59

Re: Uznanie ojcostwa

Post autor: Tojam »

Sytuacja taka tylko matka chce się zrzec praw praw rodzicielskich do dziecka (pomijając dlaczego). Ojciec dziecka jest znany. Czy w takiej sytuacji sąd kieruje tego mężczyznę na badanie predyspozycji do bycia rodzicem, a jeżeli tak, to na co ma wpływ takiego badania?
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Uznanie ojcostwa

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani, dalej nie wiem o co chodzi. Jeżeli ojciec uznał dziecko i ma prawa rodzicielskie to po co i na jakie badania? Prosze opisać dokładnie sytaucję na prv.
pozdrawiam, D.Dominik
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”