Stymulacja, czy potrzebna?

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
anita200
Posty: 3197
Rejestracja: 28 sie 2003 00:00

Stymulacja, czy potrzebna?

Post autor: anita200 »

Panie Doktorze,
mam dylemat..Przygotowuję sie do inseminacji i nie wiem czy poddać sie stymulowaniu owulacji.Nie mam żadnych zaburzeń hormonalnych, co miesiąc mam naturalna owulację.Czy łatwiej dochodzi do ciąży przy zapłodnieniu naturalnej czy stymulowanej komórki jajowej? A co z ryzykiem przestymulowanie, czy jest duże, gdy ja naturalnie jajeczkuję?
Obawiam sie jeszcze powstania po stymulacji torbieli-miałam 14 lat temu torbiel o średnicy 10 cm (usunieta laparoskopowo po roku sie odnowiła a całkowicie "znikła" po leczeniu tabletkami antykoncepcyjnymi).
Z drugiej strony nie wiem. czy jest sens podchodzić do inseminacji na cyklu naturalnym.Lekarz mówi,że jeśli chcę, to można spróbować, ale nie wiem czy to nie strata czasu.
Czy spotkał sie Pan w swojej praktyce z inseminacja na cyklu naturalnym?Prosze mi doradzć jaką mam podjąć decyzję.
Z góry dziekuje za odpowiedż-Anita
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: Stymulacja, czy potrzebna?

Post autor: Jan Domitrz »

anita200 pisze:Panie Doktorze,
mam dylemat..Przygotowuję sie do inseminacji i nie wiem czy poddać sie stymulowaniu owulacji.Nie mam żadnych zaburzeń hormonalnych, co miesiąc mam naturalna owulację.Czy łatwiej dochodzi do ciąży przy zapłodnieniu naturalnej czy stymulowanej komórki jajowej? A co z ryzykiem przestymulowanie, czy jest duże, gdy ja naturalnie jajeczkuję?
Obawiam sie jeszcze powstania po stymulacji torbieli-miałam 14 lat temu torbiel o średnicy 10 cm (usunieta laparoskopowo po roku sie odnowiła a całkowicie "znikła" po leczeniu tabletkami antykoncepcyjnymi).
Z drugiej strony nie wiem. czy jest sens podchodzić do inseminacji na cyklu naturalnym.Lekarz mówi,że jeśli chcę, to można spróbować, ale nie wiem czy to nie strata czasu.
Czy spotkał sie Pan w swojej praktyce z inseminacja na cyklu naturalnym?Prosze mi doradzć jaką mam podjąć decyzję.
Z góry dziekuje za odpowiedż-Anita
Skuteczność inseminacji związana jest miedzy innymi z ilością pechzryków wiec stymulacja ma jak najbardziej sens. Mozna robić inseminacje w cyklach naturalnych ale.... Z powazaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”