chlamydia - czy badanie z krwi obwodowej jest wiarygodne?

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
sioban
Posty: 128
Rejestracja: 26 maja 2005 00:00

chlamydia - czy badanie z krwi obwodowej jest wiarygodne?

Post autor: sioban »

Panie Doktorze!
Proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Kilkakrotnie spotkałam sie z opinią, iż badanie Igg i Igm chlamydii z krwi obwodowej nie jest wiarygodne (m.in. opinie na forum i wypowiedź lekarza w gazecie). Polecany jest natomiast wymaz z szyjki macicy.
Niepokoi mnie to, gdyż własnie z badania krwi wyszło mi dodatnie Igm (ponad 14 przy normie do 11). Czy mam podjać leczenie antybiotykiem czy też powtórzyć badanie (zrobić wymaz)?
Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie :)
3 poronienia, 1 cp, cukrzyca, p-c. antykardiolipidowe, niedomoga lutealna, immunologia, teratozoospermia, lewy jajowód niedrożny, prawy nacięty przy cp
7.III.2010 - II kreski :)))))
08.III.2010 - beta hcg 178,7 mIU/ml
11.III. 2010 - beta hcg 776,7 mI
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: chlamydia - czy badanie z krwi obwodowej jest wiarygodne

Post autor: Jan Domitrz »

sioban pisze:Panie Doktorze!
Proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Kilkakrotnie spotkałam sie z opinią, iż badanie Igg i Igm chlamydii z krwi obwodowej nie jest wiarygodne (m.in. opinie na forum i wypowiedź lekarza w gazecie). Polecany jest natomiast wymaz z szyjki macicy.
Niepokoi mnie to, gdyż własnie z badania krwi wyszło mi dodatnie Igm (ponad 14 przy normie do 11). Czy mam podjać leczenie antybiotykiem czy też powtórzyć badanie (zrobić wymaz)?
Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie :)
każde badanie ma swoja swoistosc i czułośc i faktycznie badanie wymazów oceniane na obecnośc antygenu jest bardziej swoiste niz ocena p/cial ale postępowanie zalezy od przyjętego schematu postępowania w danym osrodku Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
evellina1980
Posty: 151
Rejestracja: 26 sie 2006 00:00

Post autor: evellina1980 »

a jesli badanie z krwi to czy odrazu nalezy robic i wspolczynnik igg i igm czy na poczatek wystarczy jeden?
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

zarówno IGG jak i IGM Z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”